Ha minden a tervek szerint alakul jövő hét végén már újra látogatható lesz a parajdi sóbánya
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jórészt már megerősítették a falakat a parajdi sóbánya lejáratában, és a talajvíz szivárgását is sikerült szabályozniuk, így elkezdett körvonalazódni az egy hónapja bezárt föld alatti turisztikai központ és kezelőbázis újranyitásának a lehetősége.
2022. augusztus 26., 09:002022. augusztus 26., 09:00
2022. augusztus 26., 10:032022. augusztus 26., 10:03
{K1}
Ha minden a tervek szerint alakul, több mint egy hónapos kényszerszünet után jövő héten újra megnyithatják a parajdi sóbányát a látogatók előtt – tudtuk meg Seprődi Zoltántól, a parajdi sóbánya vezérigazgatójától.
– fogalmazott megkeresésünkre a bánya igazgatója. Elmondta, a legfontosabb számukra az, hogy biztonságossá tegyék a bányalátogatást, ezért kellett a falakat is megerősítsék.
A buszok által használt lejáratba befolyó talajvizet jórészt már elszigetelték, teljesen nem lehet megszüntetni a szivárgást, de ez már nem akadályozza a közlekedést – mondta kérdésünkre Seprődi Zoltán. A beszivárgó vizet elvezették, felfogják és kiszivattyúzzák, ez már nem fogja zavarni a bányalátogatást, miután újra kinyithatnak.
A sóbányába, a bejáratától mintegy négyszáz méterre július 23-án tört be a talajvíz, a bent lévő turistákat kimenekítették és a bányát lezárták. Kezdetben úgy vélték, néhány napon belül újra kinyithatnak, ám a szivárgás megfékezése a vártnál nehezebbnek bizonyult, így azóta zárva tart a föld alatti kezelőbázis.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
1 hozzászólás