Virágcsokor tanévkezdéskor. A jelképes értékű kedves gesztusnál drágább figyelmességeket már tiltja a törvény
Fotó: Barabás Ákos
Míg az iskolai korrupció mértékét tekintve Románia első helyen áll az Európai Unió tagállamai között, Hargita megyére nem jellemzők az efféle törvénytelenségek. Persze a kisebb figyelmességek itt sem példa nélküliek.
2018. november 18., 11:322018. november 18., 11:32
2018. november 18., 12:222018. november 18., 12:22
Az iskolai korrupció fennmaradása miatt a tanulók és a pedagógusok egyaránt okolhatók, és a jelenség következményei jól lemérhetők az országos képességfelmérő vizsga eredményein, amelyek jóval gyengébbek, mint a diákok év végi tanulmányi átlagai – mutat rá kutatásában az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound). A szülői szövetségek országos tömörülésének elnöke szerint a szülők sem teljesen ártatlanok ebben a kérdésben. A Mediafax által idézett Iulian Cristache szerint
Ugyanakkor úgy véli, erre nincs mentség akkor sem, ha a szülő érzi szükségét a pedagógus megajándékozásának, és akkor sem, ha a tanár várja el a figyelmességet a szülőtől. „Pénzt gyűjtenek, hogy megajándékozzák a tanárokat, hogy azok ne rontsák le a tanulók jegyeit. Néhány hónapja azt mondta nekem valaki, hogy inkább magániskolába íratja a gyerekét, mert az államiban nagyok a költségek” – fogalmazott az iskolai korrupcióról a szülői szövetségek országos tömörülésének elnöke.
– mondta a témával kapcsolatban Görbe Péter. Hargita megye főtanfelügyelője elképzelhetetlennek tartja, hogy a megye oktatási rendszerében előforduljon az, amit időnként az országos híradásokban látni, hogy egy pedagógus drága ajándékot vagy értékes figyelmességet kérjen diákjaitól vagy azok szüleitől valamilyen ellenszolgáltatásért cserébe. Jelképes értékű figyelmességekre van példa, ilyen az, amikor a gyerekek tanévkezdéskor virágot adnak a tanítónőnek, de ezek csak kedves gesztusok.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy ildomos-e a szülőknek megajándékozniuk a közoktatásban dolgozó pedagógusokat a gyerekükért kifejtett munka meghálálása okán. Noha újabban rendelet tiltja, Erdély-szerte szokássá vált ez a jelenség.
Régen ugyan itt is előfordult, hogy például érettségi előtt összepótoltak a diákok, hogy megajándékozzák tanáraikat, de később már csak legfeljebb kávéra és ásványvízre gyűjtöttek egy minimális összeget, hogy az érettségi vizsgabizottságot el tudják látni frissítővel. Az utóbbi években ezt is igyekszik átvállalni a tanfelügyelőség – magyarázta a főtanfelügyelő. Remélik, sosem fordul elő, de amennyiben egy pedagógus anyagi juttatást fogadna el valamilyen ellenszolgáltatásért cserébe, és az a tanfelügyelőség tudomására jutna, első fázisban az intézmény vizsgálná ki az esetet, és ha bebizonyosodna a megvesztegetés, értesíteniük kellene az ügyészséget, hiszen a törvény értelmében az ilyen jellegű cselekedet bűnvádi eljárást von maga után – mondta Görbe Péter.
Fotó: Gálna Zoltán
Nem csak „figyelmességekre” kell pénzt áldozni, hiszen a hivatalos költségeken kívül a nem hivatalos kiadásokra is meglehetősen sok pénz elmegy az iskolában – ismertette tapasztalatait egy székelyföldi általános iskolás gyerek apja. Az egyik szülő kezdeményezésére gyereke osztályában minden tanév végén ajándékra gyűjtenek a tanító számára, a tehetősebb szülőktől anyagi támogatást várnak akkor is, ha valamilyen felújításra, például a nyílászárók cseréjére van szükség, de az is előfordult már, hogy a tanterem takarításáért is a szülőknek kellett összepótolniuk, mert az iskolának állítólag nem volt erre pénze – sorolt fel néhányat a nem hivatalos kiadások közül a szülő. Szerinte azonban ezek nem egyedi esetek, hasonló költségekkel minden szülőnek számolnia kell, csupán a hozzájárulások mértéke változik attól függően, hogy nívósként ismert vagy kevésbé elit iskolába járatja gyerekét.
A szászrégeni vízüzem és a város között fekvő fővezeték meghibásodása miatt három napig akadozni-, időszakosan teljesen szünteleni fog az ivóvíz-szolgáltatás a városban és több környező nagyközségben.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16-29. között 546.172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Titkos szavazással választotta meg Csíkszereda alpolgármestereit a helyi önkormányzati képviselő-testület a mandátum első, soron kívüli ülésén, szerda reggel.
Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.
Harmadik alkalommal hirdette meg a Ne éhezzen senki! kampányt a Solidaris Egyesület, amely során adományokat gyűjtenek, hogy élelmiszercsomagokkal és meleg étellel segíthessék a nélkülözőket.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
1 hozzászólás