Fotó: Gergely Imre
Székelyföldön a szokatlanul erős felhőszakadások és az ezekből keletkező villámárvizek okozzák a legnagyobb gondokat a klímaváltozás itt is érezhető hatásainak következtében – hangzott el a hétvégén a témában szervezett gyergyószentmiklósi konferencián.
2021. szeptember 26., 12:022021. szeptember 26., 12:02
2021. szeptember 26., 12:042021. szeptember 26., 12:04
A klímaváltozás miatt egyre gyakrabban találkozunk szélsőséges időjárási jelenségekkel és ezek következményeivel, árvizekkel, aszállyal, erdőtüzekkel – Gyergyószentmiklós és Kiskunmajsa közös projektje részeként ebben témakörben szerveztek konferenciát. Mint hangsúlyozták, Székelyföldön a felhőszakadásokat követő villámárvizek okozzák a legnagyobb gondokat. A Loksa Gábor meteorológus, környezetvédelmi mérnök előadása kapcsán ugyanakkor az is elhangzott, hogy megfelelő előkészítéssel, körültekintéssel, közösségi összefogással megoldható, hogy a nagyobb károkat elhárítsák a mai hektikus klímaviszonyok között.
A Nemzeti Együttműködési Alap által támogatott pályázat révén létrejött rendezvény a kiskunmajsai Majsa Alapítvány és a gyergyószentmiklósi Jan Post Egyesület projektje. Előbbi alapítvány alelnöke, Terbe Zoltán elmondta, előzőleg augusztusban is egy hasonló konferenciára és klímakiállításra került sor, ahol a gyergyóiak voltak a vendégek, és megismerhették, hogy milyen gondokkal küzdenek az Alföldön és a kiskunsági homokhátságon élők az időjárás-változás miatt, és betekintést nyerhettek abba, hogy milyen eszközökkel igyekeznek védekezni ezek ellen.
A kiskunmajsaiak hasonló tapasztalatokat szerezhettek Gyergyószentmiklóson és környékén, de Székelyföld számos látnivalóját is megismerhették a hétvége során – közölte Sikó Gyula szervező.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!