Fotó: Bodnár Arthur
Lassan halad a székelyudvarhelyi májusi rendes havi tanácsülés, egy napirendi pont nagyjából fél órát vesz fel. Kettőkor még csak a harmadiknál tartottak.
2010. május 27., 13:502010. május 27., 13:50
Fotó: Bodnár Arthur
Közel egy óra ülésezés után a tanácsosok rátértek a napirendi pontokra. Elsőként az idei költségvetést módosították. Mint a polgármester a témát felvezette: kormányprogram van a tej-kifli program toldalékaként, mely almát is ad a diákoknak, illetve a Hargita megyei és a helyi tanács összeget különített el a Dr. Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskolánál történt tűzeset utáni helyreállítást segítendő – a vonatkozó összegeket pedig be kell foglalni a költségvetésbe. Az is elhangzott, hogy a város 20 000 lejjel támogatja az iskolát.
A második napirendi pontban a 2011-es évre 3%-ban állapították meg az úgynevezett hoteladót, melyet az elszállásolással foglalkozó egységek kell befizessenek. Ezen adónemet tavaly is szintén 3%-ban állpították meg, vagyis nem változott.
A harmadik napirendi pont egyszerűnek tűnt, ám erről is hosszasan vitatkoztak a tanácsosok. Bizonyos, a város tulajdonában levő legelőket igyekeztek bérbeadni, ám kiderült, hogy az RMGE (Romániai Magyar Gazdák Egyesülete), melynek elnöke Sebestyén Csaba, MPP-s tanácsos, nem pályázhat, mert nem tesz eleget a törvényes előírásoknak. A polgáriak kiálltak a szervezet mellett, érveltek, a szövetségiek pedig úgy látták, nem a gazdákról, hanem a pénzről, a területalapú támogatások elnyeréséről szól a történet. Jakab Attila tanácsos azt kérte: helyi szervezet pályázzon mindenképp, a polgármester pedig a gondolatot azzal folytatta, nyílt verseny kell legyen.
Az MPP is módosító javaslatot fogalmazott meg – ezt fogadták el. A határozat végső szavazásánál viszont nem volt meg a kétharmados többség, így mint a polgármester mondta: a témára a napokban, rendkívüli tanácsülés keretében térnek vissza.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.