Fotó: Gergely Imre
Egyetlen nagy közös tepsiben sültek össze a Kárpát-medence kolbászkészítési hagyományai Gyergyóditróban. A Farsangi és Kolbásztöltő Csődület hangulata méltó volt egy vidám farsangzáráshoz – de a telet nem sikerült elűzni.
2025. március 02., 18:422025. március 02., 18:42
Gyergyóditróban tavaly tettek egy kísérletet arra, hogy mi lenne, ha a nagy hagyományokkal bíró helyi farsangtemetést egy nagyobb eseménnyé, egyfajta csődületté emelnék. A kísérlet nagyon bejött: már elsőre tizenhét csapat mérte össze képességeit és mutatta meg a maga szokásait a kolbászkészítés terén. A 2024-es valódi csődület lett, több százan gyűltek össze a vidám rendezvényre.
A helyiek mellett Gyergyószék több települése is képviseltette magát, de sokan érkeztek a Kárpát-medence más térségeiből, sőt németországiak is beneveztek.
Fotó: Gergely Imre
A kolbászról elmondható, hogy számtalan „igazi” receptje van, minden család másként tanulta a nagyszülőktől, akár egy kis faluban is sokféle készülhet ebből a finomságból. És az is egyértelmű, hogy mindenki a sajátját tartja a legjobbnak. Ha esetleg egyszer véletlenül az egyik portán jobban sikerült, akkor következő disznóvágáskor lehet, hogy az ott ellesett szokás továbbterjedt a szomszédba is.
A ditrói eseményen nagyon változatos ízesítéssel jelentek meg a kolbászok. Volt pirosabb, amiben több paprika került, ami alapvetően a magyar alföldi eredetre utal; volt kevésbé piros, mint ahogy itthon szokás; és volt fehér kolbász is, ami a sváb, német kultúrát hozta el. Az érdekességek közül kiemelendő, hogy
Amint Puskás Elemér ditrói polgármester a Székelyhonnak elmondta, a vendéglátók a Székelyföldön jellemzőnek mondható kolbászt töltenek, amiben kevesebb a paprika, mint ahogyan Magyarországon szokás. Erre érdekes magyarázatot is adott: „a paprika piros, tehát a boldogság jelképe. Ide történelmi okokból ebből kevesebb jutott...” Viszont egybe is sütöttek az összes résztvevő csapat által készített kolbászokból, így a kóstolók megismerhették az összetartozás ízét.
A zsűrinek nem lehetett könnyű dolga a sokféle kolbász közül kiválasztani a szerintük legjobbakat. De a döntés megszületett.
Fotó: Gergely Imre
Különdíjat kaptak: Nagysallói Kolb-Ászok, Kamut község, az Ispotályosok (a ditrói kórház csapata) és az Épülő Gyergyószárhegy csapat. A harmadik helyezett a „legtüchtigebb” is volt egyben, ezt a németországi Gaildorf és Budajenő közös csapata készítette; a második helyezett a FŐ az Egészség (a gyergyói kórház csapata) által töltött kolbász lett.
A győztesek vezetőjével, Merkatz Lászlóval beszélgetve megtudtuk, hogy ők többféle kolbászt is vittek a zsűri elé. Az egyik a „mindenmentes” volt, ami disznóbél üresen. Feltételezzük, hogy nem ez nyerte el a szakértő értékelő bizottság tetszését.
Fotó: Ditró Község
Az esemény záró- és leghangosabb felvonása a hagyományőrző maszkurázók érkezése volt, akik mindent megtettek, hogy ostorcsapásokkal elűzzék a telet. Ez egyelőre nem volt sikeres, sűrű havazás lepte el délutánra egész Gyergyószéket.
Fotó: Ditró Község
Fotó: Ditró Község
Fotó: Ditró Község
Fotó: Ditró Község
Fotó: Ditró Község
Fotó: Ditró Község
Fotó: Ditró Község
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!