Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
2025. április 26., 09:032025. április 26., 09:03
A jogász részletesen ismertette azokat az előírásokat, amelyek ezen a nemzeti gyásznapon életbe lépnek. Mint rámutatott, az 1994-ből származó 75-ös törvény 6-ik cikkelye értelmében Romániában, amikor nemzeti gyásznapot hirdetnek, a kormány döntése alapján a nemzeti zászlót félárbócra kell engedni. Ez az előírás nemcsak a közintézményekre vonatkozik, hanem egy sor más helyszínre is.
– magyarázta Fazakas László.
Hozzátette, az előírások az egész országra kiterjednek, így a határátkelők, repülőterek, kikötők, buszállomások, sőt, a Romániában bejegyzett hajók is kötelesek betartani a rendelkezést. A félárbócra engedett zászlóval kapcsolatos kötelezettség ugyanakkor nemcsak a közintézményekre vonatkozik, hanem minden román állampolgárra is, nekik is tiszteletben kell tartaniuk a gyásznapot.
A kormányhatározat emellett azt is előírja, hogy
A jogász szerint ez a rendelkezés a közvéleményt és a rendezvényszervezőket is arra ösztönzi, hogy a gyásznapon kerüljenek el minden olyan rendezvényt, amely nem illik a tragikus eseményekhez. Kifejtette, bár a kormányhatározat kifejezetten nem írja elő, hogy nyilvános rendezvényeket, koncerteket vagy sporteseményeket el kellene halasztani vagy törölni, az elvárt tiszteletadás és a gyásznaphoz való alkalmazkodás alapján egyértelműen arra utal, hogy aznap nem tanácsos szórakoztató jellegű rendezvényeket tartani.
– hangsúlyozta.
A jogi szakértő beszélt a lehetséges következményekről is, amelyek abban az esetben állnak fenn, ha valaki megszegi a gyásznapra vonatkozó előírásokat.
– mutatott rá Fazakas László.
A kormányprogram nagy része elkészült, de sem a deficitcsökkentési csomaggal, sem a kormányprogrammal nem lehet haladni addig, amíg nincs miniszterelnök-jelölt – jelentette ki hétfő este az RMDSZ elnöke.
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia a parajdi bányakatasztrófa ügyében.
A hatóságok továbbra is úgy csökkentik a Korond-patak sótartalmát, hogy tíz motoros szivattyú folyamatos működtetésével kiszivattyúzzák a vizet a parajdi sóbánya omladozó régi részlege fölött.
Több mint 56 000 gazda félmillió hektárnál is nagyobb összterületre kért egységes mezőgazdasági támogatást Hargita, Maros és Kovászna megyében. A támogatásigénylés véget ért, de a gazdák teendői még nem.
Újból jelentősen megnövekedett sótartalmú víz közelít Dicsőszentmárton felé, ezért ismét le kell állítani vízüzemet – közli Facebook-oldalán a Kis-Küküllő menti város polgármestere.
Uniós viszonylatban Romániában az egyik legmagasabb a nők elleni párkapcsolati erőszak előfordulási aránya – hívta fel a figyelmet hétfőn az Eurostat adataira hivatkozva a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodája.
Június első felében izgalmas Székelyhon játék zajlott a Rádió GaGán: a rádióhallgatók a szlogenünk – Otthon vagyunk benne. – bemondásával kellett felvegyék a telefont, ezt követően pedig be kellett fejezzék egy, a játék órájában megjelent cikkünk címét.
Példaértékű összefogásról tesznek tanúbizonyságot a kézdivásárhelyi vendéglősök, a helyi önkormányzat kezdeményezésére létrejött Kézdi Gasztrotéren saját specialitásaikat kínálják a városnapok alatt. De lesz sokadalmi sör és óriáskerék is.
Több mint 5300 érettségiző diák vett részt hétfőn a kisebbségek anyanyelv- és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
szóljon hozzá!