Hargita megyében idén a vadkárok száma meghaladta a háromszázat
Fotó: Gecse Noémi
Nem kaptak még kilövési engedélyt a Hargita megyei vadászegyesületek arra a több mint hatvan medvére, amelyeket az általuk jelentett veszély miatt ártalmatlanítanának. A székelyudvarhelyi vadászegyesület igazgatója a kéréseikre kapott kedvezőtlen szakvéleményezések miatt beperelné a megyei környezetvédelmi ügynökség és a környezetőrség vezetőit, valamint a szakminisztériumot, ha az általuk ügykezelt területeken emberre támadna a medve. Kovászna megyében már kilőhettek hat egyedet, ezt azonban nem tartják elégnek a vadászegyesületek vezetői.
2017. október 25., 21:362017. október 25., 21:36
2017. október 25., 22:212017. október 25., 22:21
Megadták a kilövési engedélyt huszonkét medvére, jelentette be kedden Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter, ám azt nem pontosította, hogy a jóváhagyott kérések az ország mely megyéiből érkeztek. A tárcavezető beszámolója szerint országosan kilencvennégy nagyvad kilövését kérték az illetékes hatóságok, vadásztársaságok.
Az esetleges jóváhagyásról a környezetvédelmi minisztérium a vadásztársaságokat értesíti, majd ezeknek a megyei környezetvédelmi ügynökségnél kell kérelmezniük a kilövési engedély kiállítását, ám ilyen ügyben még egyetlen vadásztársaság sem jelentkezett az intézménynél – tájékoztatott Szabó Szilárd, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa, hozzáfűzve, nem tud róla, hogy kaptak volna választ a vadásztársaságok.
A Nagy-Küküllő Vadásztársaság harminc medve kilövésére kért engedélyt a szakminisztériumtól, de Mărmureanu-Bíró Leonárd igazgató szerint ha országosan csak huszonkét egyed ártalmatlanítását hagyták jóvá, akkor ők nem kaptak engedélyt.
Legalább egy kilövési engedélyre mindenképpen szükségük lenne, hogy vészhelyzetben intézkedni tudjanak, és ne kelljen attól tartaniuk, hogy törvénytelenséget követnek el – mondta az igazgató.
A nemrég történt székelyudvarhelyi medveportyázást említve magyarázatként hozzáfűzte, se befogni, se kilőni nem tudják a nagyvadat, ha nincs rá engedélyük, és a vadászok nem kockáztatják meg a törvénytelen kilövésért járó 40 ezer eurós pénzbírságot.
– vélekedett a szakember.
Tudja, hogy nagyobb visszhangja van annak, ha egy tizennégy éves kamaszra támad rá a nagyvad – utalt a Fogarason történt hétfői medvetámadásra –, de Hargita megyében idén tizennégy embert támadtak meg a medvék, és csak a két csíkdánfalvi juhászt megsebesítő egyedre adott kilövési engedélyt a szaktárca – sorolta a visszásságokat.
Mărmureanu szerint egyébként a megyei környezetvédelmi ügynökség és a megyei környezetőrség a kilövési engedélyekre vonatkozó összes kérésüket elégtelen mennyiségű bizonyítékra hivatkozva kedvezőtlen szakvéleményezéssel továbbította a környezetvédelmi minisztériumba. Ő ezért
– jelentette ki Mărmureanu, hozzáfűzve, hogy úgy tűnik, az általuk összeállított 114, medvék által okozott károkat dokumentáló iratcsomó nem volt elegendő bizonyítéknak.
Benedek László József, a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője megkeresésünkre cáfolta, hogy az udvarhelyi vadásztársaság összes kérésére kedvezőtlen szakvéleményezést adtak. Azt viszont elismerte, hogy a kérések egy része esetében ez történt, mivel azok nem voltak megfelelően megindokolva.
– fogalmazott az intézmény igazgatója. Azt nem tudni, hogy megyeszerte milyen arányban kaptak kedvező szakvéleményezést a kilövési kérésekre a vadásztársaságok, erről még nem készült felmérés – mondta kérdésünkre Benedek László József.
Öt kérésében összesen tizenkét medve kilövésére kért engedélyt a Zetelaka és Társai Vadásztársaság, és jóváhagyást ugyan még nem, visszautasítást viszont már kaptak a környezetvédelmi tárcától: két példány ártalmatlanítását vetette el a szaktárca – tudtuk meg a vadásztársaság vezetőjétől. Benke József elmondta, egy emberre támadó medve miatt is kértek kilövési engedélyt, de egyelőre nem akarja véleményezni azt, ha arra sem kapnak jóváhagyást. Ők egyébként kedvező szakvéleményezést kaptak kéréseikre a megyei környezetvédelmi ügynökségtől – tájékoztatott az igazgató.
Háromszéken összesen hat medve kilövésére kaptak engedélyt a vadászegyesületek, ezek mind emberre támadtak, veszélyes egyedekként voltak nyilvántartva. László Béla a Kovászna megyei Vadászegyesület elnöke lapunknak elmondta,
Legalább 25-30 medvét kellene kilőni, a kukoricaföldek tele vannak nagyvaddal, mindjárt több a medve, mint a vaddisznó – fogalmazta meg a vadgazdálkodási szakember. A Dél-Hargita Vadász Egyesület területén szintén három medve kilövésére kaptak jóváhagyást, így Barót, Olasztelek és Réty körzetében lőttek ki vadakat, különösen az utóbbi volt nagyon veszélyes, mert bejárt a bikfalvi iskola udvarára. A Bodok Vadász Egyesület 25 iratcsomót állított össze, minden kért dokumentumot csatoltak, jegyzőkönyveket az okozott károkról, ám egyetlen medve kilövését sem hagyták jóvá.
– mondta el lapunknak Fodor István Bodok polgármestere, a vadászegyesület elnöke.
Borboly: büntet a miniszter?
A témában Hargita Megye Tanácsa is közleményt adott ki. Ebben emlékeztetnek, hogy Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter közel két hónapja írta alá a gondot okozó – emberre támadó vagy gazdaságokat tönkretevő – nagytestű ragadozók kilövését lehetővé tevő beavatkozási rendeletet, ám azóta egy kilövést sem hagytak jóvá. A rendelet országszerte száznegyven medve és kilencvenhét farkas kilövését teszi lehetővé, ebből az elképzelések szerint Hargita megye részesedik a legnagyobb mértékben, mivel az elmúlt években ebben a régióban volt a legtöbb medvetámadásos és vadkáros eset. „Talán büntet a környezetvédelmi miniszter, hogy pont Hargita megyére, ahol legtöbb a veszélyes medve, legnagyobb a baj és a legtöbb sérült van, nem ad kilövési engedélyt? Ez lenne a válasz a július 5-ei bukaresti tüntetésre, amikor ígéretet tett az intézkedésre?” – teszi fel a kérdést Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!