Az igazolást visszamenőleg, az elkülönítés lejárta után állítja ki a kezelőorvos. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem maradnak jövedelem nélkül azok, akik lakhelyi elkülönítésre vagy karanténba kerülnek a koronavírus terjedésének megelőzése érdekében elrendelt intézkedések részeként.
2020. március 02., 11:002020. március 02., 11:00
2020. március 02., 11:082020. március 02., 11:08
Nem hagyományos betegszabadságként, de hasonló módon számolja el az egészségbiztosítási pénztár a karanténban vagy lakhelyi elkülönítés alatt eltöltött időszakot a biztosítottak számára. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatása szerint
A betegszabadságot és a táppénzt a népegészségügyi igazgatóság által kiállított igazolásban meghatározott időszakra kapják meg az érintettek, és a szabadságot a kezelőorvos írja ki. Karantén, illetve lakhelyi elkülönítés esetén erre utólag, az elszigetelés lejárta után kerül sor, ugyanis az igazolást visszamenőleg is kiállíthatja az orvos, de csak az aktuális vagy az előző hónapra, korábbi időszakra nem. Az ilyen esetekben alkalmazott eljárásról egyébként minden megyei kirendeltségének tájékoztatást küldött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, hogy egységesen történjen a vonatkozó előírások alkalmazása.
A háziorvos ugyanakkor – ellentétben más betegszabadságokkal – tíz napnál hosszabb „karanténszabadságot” is jóváhagyhat a népegészségügyi igazgatóság igazolása alapján, és amennyiben a népegészségügy 90 napnál hosszabb elkülönítést rendel el, nincs szükség társadalombiztosítási szakorvos jóváhagyására a betegszabadság elszámolásához.
Az elkülönítés idejére a biztosítottak átlagjövedelmük 75 százalékát kapják meg táppénzként, ezt az országos egészségbiztosítási alapból utalják ki az érintettek munkaadóinak – derül ki a megyei egészségbiztosítási pénztár tájékoztatójából.
Azt egyelőre nem tudni, hogy Hargita megyében hányan jogosultak hasonló betegszabadságra, ugyanis az ezekre vonatkozó dokumentumokat csak az elkülönítések lejárta után fogják benyújtani az egészségbiztosítási pénztárhoz – mondták el érdeklődésünkre az intézménynél.
A vasárnapi adatok szerint országszerte 49-en vannak karanténban, és mintegy 7900-an lakhelyi elkülönítés alatt. Romániában pénteken háromra nőtt a koronavírusos betegek száma, miután egy 45 éves máramarosi férfi és egy 28 éves temesvári nő esetében igazolták a fertőzést, szombaton viszont gyógyultnak nyilvánították az első beteget, azt a 20 éves férfit, akinél múlt szerdán igazolták a fertőzést.
Románia egyébként a 60. helyen áll azon a listán, amely a világ 195 országát rangsorolja annak alapján, hogy mennyire felkészültek egy esetleges járványra. A Global Health Security Index átfogó globális egészségbiztonsági felmérés eredménye tavaly októberben készült el.
Hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban – közölte hétfőn a Radnai-havasok Nemzeti Park Igazgatósága.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
A Csíkszeredai Könyvvásár több mint hatvan résztvevője közös nyilatkozatban vállalja, hogy május 18-án szavazással áll ki a magyar kultúra, az anyanyelv szabadsága és a békés együttélés értékei mellett, elutasítva a szélsőséges politikai irányokat.
Szigorították Csíkszeredában a legeltetési szabályzót, aktualizálták a kiszabható bírságokat, továbbá minden legeltető gazdát 1000 lejes garancia fizetésére köteleznek, amelyet visszaadnak a legeltetési periódus végén.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
szóljon hozzá!