Az igazolást visszamenőleg, az elkülönítés lejárta után állítja ki a kezelőorvos. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem maradnak jövedelem nélkül azok, akik lakhelyi elkülönítésre vagy karanténba kerülnek a koronavírus terjedésének megelőzése érdekében elrendelt intézkedések részeként.
2020. március 02., 11:002020. március 02., 11:00
2020. március 02., 11:082020. március 02., 11:08
Nem hagyományos betegszabadságként, de hasonló módon számolja el az egészségbiztosítási pénztár a karanténban vagy lakhelyi elkülönítés alatt eltöltött időszakot a biztosítottak számára. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatása szerint
A betegszabadságot és a táppénzt a népegészségügyi igazgatóság által kiállított igazolásban meghatározott időszakra kapják meg az érintettek, és a szabadságot a kezelőorvos írja ki. Karantén, illetve lakhelyi elkülönítés esetén erre utólag, az elszigetelés lejárta után kerül sor, ugyanis az igazolást visszamenőleg is kiállíthatja az orvos, de csak az aktuális vagy az előző hónapra, korábbi időszakra nem. Az ilyen esetekben alkalmazott eljárásról egyébként minden megyei kirendeltségének tájékoztatást küldött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, hogy egységesen történjen a vonatkozó előírások alkalmazása.
A háziorvos ugyanakkor – ellentétben más betegszabadságokkal – tíz napnál hosszabb „karanténszabadságot” is jóváhagyhat a népegészségügyi igazgatóság igazolása alapján, és amennyiben a népegészségügy 90 napnál hosszabb elkülönítést rendel el, nincs szükség társadalombiztosítási szakorvos jóváhagyására a betegszabadság elszámolásához.
Az elkülönítés idejére a biztosítottak átlagjövedelmük 75 százalékát kapják meg táppénzként, ezt az országos egészségbiztosítási alapból utalják ki az érintettek munkaadóinak – derül ki a megyei egészségbiztosítási pénztár tájékoztatójából.
Azt egyelőre nem tudni, hogy Hargita megyében hányan jogosultak hasonló betegszabadságra, ugyanis az ezekre vonatkozó dokumentumokat csak az elkülönítések lejárta után fogják benyújtani az egészségbiztosítási pénztárhoz – mondták el érdeklődésünkre az intézménynél.
A vasárnapi adatok szerint országszerte 49-en vannak karanténban, és mintegy 7900-an lakhelyi elkülönítés alatt. Romániában pénteken háromra nőtt a koronavírusos betegek száma, miután egy 45 éves máramarosi férfi és egy 28 éves temesvári nő esetében igazolták a fertőzést, szombaton viszont gyógyultnak nyilvánították az első beteget, azt a 20 éves férfit, akinél múlt szerdán igazolták a fertőzést.
Románia egyébként a 60. helyen áll azon a listán, amely a világ 195 országát rangsorolja annak alapján, hogy mennyire felkészültek egy esetleges járványra. A Global Health Security Index átfogó globális egészségbiztonsági felmérés eredménye tavaly októberben készült el.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!