Ha nincs hozzátartozó... A 2014-ből származó 102-es számú törvény szabályozza a kényes kérdést
Fotó: 123RF
Mi történik akkor, ha valakit úgy ér a halál, hogy arról nincs kit értesítenie a kórháznak? Kit terhelnek a költségek és a felelősség, hogy a végtisztességet megkaphassa az elhunyt? Gondolnak-e arra az idős emberek, hogy mi lesz velük, ha eljön az utolsó, elkerülhetetlen pillanat az életükben, gondoskodnak-e a temetésről? – ezt a témát jártuk körül, választ keresve a kérdésekre.
2019. április 01., 09:022019. április 01., 09:02
Marosvásárhelyen az egyedülálló elhalálozónak is megadják a végtisztességet – válaszolta érdeklődésünkre Makkay Gergely alpolgármester, akitől megtudtuk, hogy a polgármesteri hivatal együttműködik egy temetkezési vállalattal, amely gondoskodik arról, hogy az is megkapja a mindenkinek járó végtisztességet, aki úgy hal meg, hogy nincs senkije – se hozzátartozója, se örököse.
„A polgármesteri hivatal biztosítja ennek anyagi fedezetét, a cég pedig előbb utánajár, hogy valóban egyedülálló, magányos emberről van-e szó, akinek tényleg nincs senkije” – magyarázta az alpolgármester, hozzátéve, hogy évente négy-öt ilyen eset van Marosvásárhelyen.
Egyébként nemcsak Marosvásárhelyen adják meg a végtisztességet a rokon vagy ismerős nélküli elhunytaknak, hanem az ország többi településén is, hiszen erre törvény kötelezi az önkormányzatokat.
Csíkszeredában, amennyiben a településen elhalálozott személynek nincsenek hozzátartozói, a városháza gondoskodik a temetéséről – tájékoztatta lapunkat a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságán dolgozó Bíró Edit. „Természetesen utánanézünk, hogy van-e rokona, leszármazottja, örököse, vagy volt-e nyugdíja, illetve valamilyen szociális juttatásban részesült-e. Ha volt nyugdíja, akkor a nyugdíjosztály feladata, hogy gondoskodjon a temetéséről, ha nem volt, akkor az adott közigazgatási egység polgármesterének a feladata intézkednie, ahol élt” – magyarázta Bíró Edit, a 2014-ből származó 102-es számú törvény 16. és 17. cikkelyére hivatkozva.
„Megtörtént, hogy egyedül álltam a koporsó mellett, senki nem érdeklődött az idős néni iránt” – idézi fel Nagy László marosvásárhelyi unitárius lelkipásztor azt a néhány évvel ezelőtti esetet, amikor egy magányosan élő idős hölgy végtisztességéről gondoskodott.
„A férje korábban meghalt, gyerekei nem voltak, a család többi tagjával nem tartotta a kapcsolatot.
Így is tettem, kimentem a temetőbe, szóltam a sírásóknak, hogy tizenöt perc múlva jöhetnek behantolni a sírt. Imádkoztam érette, majd eltemettük a nénit” – mesélte el a szívszorító történetet a lelkész, hozzátéve, hogy nem is az unitárius felekezetnek volt tagja a hölgy, akinek személyes dolgait most is őrzik, de azóta sem érdeklődött iránta senki.
A végre gondolva… Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Nem mindenki olyan előrelátó, megtörténik, főleg a nagyvárosokban, hogy valaki magányosan hal meg, nem lehet tudni, vannak-e hozzátartozói, kit kell értesíteni, ki lehet az, aki ezeket a kérdéseket megoldhatná – hívta fel a figyelmet Sajó Norbert, a Telefonos Szeretetszolgálat vezetője, aki megosztott velünk egy kolozsvári történetet, amelynek középpontjában egy váratlanul elhunyt idős nő és a szeretetszolgálat volt.
„Egy rendszeres betelefonálónk az utcán összeesett, a mentő beszállította a sürgősségre, ott rövid időn belül elhunyt. A kórházban nem tudták, kit értesíthetnének, így a hidegházban tartották a holttestet. Egy idő után a hölgy hiánya a lakásával szembeni gyógyszertár patikusának tűnt fel, aki egy ismerőse jóvoltából megszerezte a telefonhívásainak a listáját, és azon az utolsó szám, ami megjelent, a szeretetszolgálaté volt” – meséli a szomorú történetet a református lelkész. Ő az akkori alpolgármesterrel és egy jogtanácsossal csak több hónapi utánajárással tudta a kórházból elszállíttatni és eltemetni az elhunytat.
A városháza hivatalból egy fényképészt rendelt a lelkész mellé, aki dokumentálta az eseményt, hogy ha idővel mégis felbukkan egy hozzátartozó, akkor tudják bemutatni annak.
„Ahogyan a 18 évesnél fiatalabbakért a felnőttek – szülők, gyámok felelnek –, a 70 évesnél idősebbekért is felelősséget kellene vállalniuk valakiknek.
„Vagy az illető személynek kellene közjegyző előtt megbíznia valakit azzal, hogy ha elhalálozik, gondoskodjon a végtisztesség megadásáról” – mondta a szeretetszolgálat vezetője, hozzátéve, hogy bár beszélt már erről politikusokkal, még nem történt lépés ez ügyben.
Ezer, illetve ötszáz lejjel nőtt a temetkezési segély értéke. A társadalombiztosítással rendelkező személyek elhalálozása után a temetési költségek biztosítására folyósított állami támogatás értéke meghaladja az ötezer lejt.
Kétnapos keresés után holtan találták rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
Tizenegy sofőrt tiltottak el a vezetéstől szombaton Maros megyében, annyira veszélyesnek bizonyultak a forgalom többi résztvevőjére, a rendőrök ugyanakkor 171 bírságot is kiróttak.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
1 hozzászólás