Fotó: Pinti Attila
Idén a nagyböjtben minden szombaton délben, 12 órától keresztúti ájtatosságot végeznek a csíksomlyói Kálvárián, a Jézus-hágón. Az idei stációs imák témái a béke és az összetartozás.
2025. március 06., 13:562025. március 06., 13:56
2025. március 06., 15:582025. március 06., 15:58
A csíksomlyói keresztúti elmélkedés imaszándékai a következők:
Március 8.: Békét a szívünknek – Szatmári Szilárd református lelkész vezetésével.
Március 15.: Békét a családunknak – Gergely István „Tiszti” és a Csibészek vezetésével.
Március 22.: Békét a nemzetünknek – Csapai Árpád vezetésével.
Március 29.: Békét a világnak – A Gyökér adja fáját csoport és Ádám Kati vezetésével.
Április 5.: A Bölcsesség lelkéért – A Szeretetláng imacsoport és Küsmödi Csongor Ignác római katolikus lelkész vezetésével.
Április 12.: Az összetartozásunkért – Simó Gáspár spirituális vezetésével és a cserkészek közreműködésével.
Fotó: Veres Nándor
A keresztút (latinul: via crucis, via dolorosa) eredetileg az a másfél kilométeres útvonal, amelyen a keresztény hagyomány szerint Jézus a kereszttel a Praetoriumtól (Gabbata) a Golgotára ment. Ma a keresztút olyan ájtatosság, amelynek segítségével a keresztény hívek Jézus szenvedésein és keresztre feszítésének eseményein elmélkedhetnek. Ennek gyakorlásához zárt térben (általában templomban) vagy szabadban (általában hegyen) elhelyeznek tizennégy állomást (stációt) – olvasható a lexikonokban.
A Jézus-hágó a csíksomlyói Kálvária közismert neve, Erdély leghíresebb szabadtéri keresztútja. A Jézus-hágó a Kissomlyó-hegy nyugati oldalának keresztekkel jelölt szakasza, amely egy fenyőerdőn át vezet, és a hegy csúcsán található Salvator-kápolnáig emelkedik.
Tizenkét évvel ezelőtt, 2013-ban arról írtunk, hogy megrongálták a Jézus-hágó kőkeresztjeit, hét rézdomborművet feszítettek le és vittek magukkal ismeretlen tettesek. Az elkövetőket azóta sem sikerült kézre keríteni.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
szóljon hozzá!