Nagy-Kemény Géza az igazságért küzd
Fotó: Haáz Vince
Báró Kemény János író, mecénás, irodalomszervező, színháztámogató, a marosvécsi kastély volt tulajdonosa emlékét próbálják beszennyezni azzal a perrel, amelynek július 3-án lesz az utolsó tárgyalása, és amelyet ha a család elveszít, akkor elveszíti mindazt, amit sikerült eddig a román államtól visszakapnia.
2020. június 05., 18:052020. június 05., 18:05
Egyelőre 64 hektár erdőről van szó, de ha a pert elveszíti a család, az precedensértékű lehet, és következhet a 3000 hektárnyi erdő is – mondta a Székelyhonnak Nagy-Kemény Géza. A néhai báró unokája érdeklődésünkre arról számolt be, hogy 12–13 éve kapták vissza jogerős ítélettel az erdőket, de soha nem helyezték azokat birtokba, és azóta folyton támadják őket.
– magyarázta az unoka, hozzátéve, hogy most nem is annyira a 64 hektárnyi erdő a legfontosabb számára – bár az is jelentős összeget jelentene, amiből fel lehetne újítani a vécsi kastélyt –, hanem az igazság, a család becsülete, a nagyapa emléke.
A marosvécsi Kemény-várkastély
Fotó: Haáz Vince
„Eddig tíz kiló perirat, két doboznyi dosszié gyűlt össze” – mondta Nagy-Kemény Géza, aki attól tart,
„Pedig nagyapám emlékét most is tisztelik, tudják róla, hogy tökéletesen beszélte a román nyelvet, a kastélyába pedig a magyar írók és költők mellett a román irodalom jelentős személyiségeit is meghívta, regényeiben számos román havasi embert ábrázolt” – magyarázta az unoka, aki szerint azok, akik a pert indították, nem ismerik sem a történelmet, sem az ő nagyapjának az élettörténetét.
Kemény János sírja a marosvécsi kastélykertben
Fotó: Gálna Zoltán
Kemény János nem hagyta el az országot, itthon maradt a legnehezebb körülmények ellenére is, az irodalmi élet támogatója és szervezője volt, a színház mecénása, aki saját zsebéből biztosította a színészek fizetését, de aztán, amikor már fizetést kaptak, kirúgták őt a színháztól, még azt sem engedték meg neki, hogy az irodájából a személyes tárgyait magához vegye – részletezte a Kemény-leszármazott.
Református lelkészként Kemény Jánosnak jogában állt keresztelni, így sok embert mentett meg a zsidótörvények hatálya alól, az elhurcolás elől.
A tanárok 1500 lej, a tanügyi kisegítő személyzet tagjai pedig 500 lej értékű szakmai utalványban részesülnek — adta hírül az Agerpres.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit Maros megyében, aki a gyanú szerint szándékosan okozott egy nagy kárral járó tűzesetet – adja hírül a Maros megyei rendőrség.
Most leginkább a sürgős problémák megoldása, „tűzoltás” a fő feladat a gyergyószentmiklósi városházán. De már körvonalazódnak azok az irányvonalak, amelyek a következő években meghatározó módon átalakíthatják a város arculatát, hangulatát.
Kalandokat élnek meg, közösségbe kovácsolódnak, megismerik a Székelyföldet, nemzettudatukban erősödnek, edzettebbek lesznek – ilyen élményekben részesülhetnek azok a diákok részt vesznek a Székelyföldi bringás táborokban.
Lőgyakorlatot tart csütörtökön a kerekerdői hegyivadász alakulat – hívja fel a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Székhy Juhos Jánosra emlékeznek szombaton a csíkszeredai református templomban, majd zenés-verses könyvbemutatót tartanak a költő tiszteletére.
A kormány összesen mintegy 125 millió lej értékű támogatásban részesíti az üvegházakban zöldségeket termesztő vállalkozókat – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Lezárják a Tűzoltók utcáját Gyergyószentmiklóson munkálatok miatt – értesít a a gyergyószentmiklósi Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű (HVCSK) Facebook-oldalán.
Kiírta szerdán a közbeszerzést a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.
Egyirányúsítják a szovátai Templom utcát november elsején a gépkocsik feltorlódásának elkerülése érdekében – olvasható a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!