Összehangolt munka a mentőegységek részéről. A szimulációs gyakorlatok része
Fotó: Pethő Melánia
Földrengés rázta meg Gyergyószentmiklóst csütörtök délelőtt, kicsivel később pedig rövidzárlat következtében tűz ütött ki a városi kórházban. Emberi életek kerültek veszélybe mindkét helyszínen, de végül valamennyi sérültet sikerült kimenekíteni, egészségi állapotukat stabilizálni – ez volt a forgatókönyve a város négy tanintézetében, illetve a kórházban tartott katasztrófavédelmi gyakorlatsornak.
2017. szeptember 21., 17:112017. szeptember 21., 17:11
„Játéknak tűnhet, de sajnos bármikor bekövetkezhet hasonló kimenetelű valós eset” – hívta fel a Fogarasy Mihály Általános Iskola diákjainak figyelmét Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester azok után, hogy
és a sikeres egészségügyi ellátását. A „kicsi Fogarasy” egyike volt annak a négy gyergyószentmiklósi tanintézetnek, ahol a katasztrófát jelző szirénaszóra a diákság és tanáraik az udvarra menekültek. A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség által koordinált akciókat azzal a céllal tartották, hogy felkészítsék a fiatalokat a bármikor bekövetkezhető valós katasztrófahelyzetek kezelésére.
Az akció a városi kórházban folytatódott. Itt első lépésben az osztályvezető orvosok, főasszisztensek, irodavezetők számára tartottak vetítéssel egybekötött tájékoztatást arról, hogy katasztrófahelyzetben miként célszerű kiüríteni az épületet, ilyen esetekben mi a protokollja a bent rekedt személyek kimenekítésének. A tájékoztatást szimulációs gyakorlat követte. A forgatókönyv szerint a földszinti sürgősségi osztály gyermekrészlegén rövidzárlat miatt tűz keletkezett. A terjedő lángokat a helyszínre érkező hivatásos tűzoltók fékezték meg. A gázálarccal felszerelt lánglovagok tűzoltás közben hat sérültet menekítettek ki az épületből. Őket a kórház udvarán ideiglenesen felállított katasztrófavédelmi sátrakba vitték, ahol a szimuláció terve szerint egészségügyi szakemberekből álló csoport látta el sérüléseiket. Az akcióban tűzoltók, mentősök, rohammentősök, csendőrök, rendőrök és a megyei katasztrófavédelem munkatársai vettek részt, de jelen volt a kórház igazgatója és személyzeti tagok is. A mintegy félórás katasztrófavédelmi gyakorlat célja az volt, hogy a mentésben részt vevő egységeket, valamint a kórház személyzetét felkészítsék egy hasonló, valós helyzet kezelésére.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!