Fotó: Pethő Melánia
Az utóbbi idők legjobb burgonyatermése ígérkezett idén Gyergyóban – a becsült hektáronkénti 40–50 tonnás hozam a tavalyi év termésének dupláját jelentette volna, azonban a mezőgazdászok számításait természeti csapás húzta át. A jégverés utáni állás szerint a közepesnél is gyengébb termést takaríthatnak be.
2011. július 21., 17:342011. július 21., 17:34
2011. július 21., 18:172011. július 21., 18:17
Most a jégverésről híres a gyergyói pityóka
„A növénytermesztés szempontjából nem beszélhetünk szélsőséges időjárásról. Az időnként lezúduló csapadék még nem jelentett volna gondot. Lenyomta a kalászosokat, de kimondott kárt nem okozott. A burgonyatermesztés szempontjából pedig kimondottan megfelelt az időjárás, hisz nem voltak nagy melegek, és a csapadék is elégséges volt” – értékeli a nyár eddigi időszakát Ferencz Béla, a gyergyószentmiklósi Agromec Rt. vezetője.
A szakember szerint a társaság az utóbbi idők legjobb pityókatermésében reménykedett, az előzetes felmérések szerint egyes parcellákon a terméshozamot hektáronként 40–50 tonnára becsülték. „Valószínű, hogy az utóbbi 30 év legjobb termése lett volna. Túlságosan szépen haladtunk ahhoz, hogy igaz legyen végig” – tért rá Ferencz Béla a számításaikat áthúzó jégverésre. Elmondta, a természet a vasárnap délutáni jégesővel semmisítette meg reményeiket, a nagy mennyiségben leesett, mogyoró nagyságú jégdarabok ugyanis több parcellányi terményt tettek tönkre.
A burgonyát 160 hektáron termelő Agromec Rt.-nél a jégkár 95 hektárt érintett. A jég a burgonya szárát törte le, ezzel együtt pedig megállította a gumó további fejlődését. A baj viszont nem merül ki ennyiben, hisz a letöredezett szár miatt a növény a burgonyavész fenyegetésének is ki van téve.
A szakemberek jelenleg ennek megelőzésén munkálkodnak; a betakarítás előtt alig több mint egy hónappal a terményt újrapermetezik, ami még önmagában egyáltalán nem jelent garanciát a növény regenerálódásához, a gumók további fejlődéséhez. „Ha sikerül helyreállítani az egyensúlyt, akkor az 50 tonnához képest, körülbelül 20–25 tonnás lesz a hozam” – véli a mezőgazdasági részvénytársaság vezetője.
Jelen állás szerint az Agromec Rt. csak a burgonyát ért kár miatt 250 ezer euró veszteséggel számol, de emellett – szintén a jégverés miatt – a becsülthöz képest a kalászos növényekből is jóval kevesebbet fognak learatni. A búzatáblák egy 20 hektáros nagyságú parcellája ugyanis teljesen tönkrement, és az ezzel szomszédos rozsparcellát mintegy 35–40 százalékban károsította a jég.
Ferencz Béla elmondta, idén fejlesztéseket szerettek volna eszközölni, a cég gépparkját bővíteni, ám terveiket a jégverés teljesen áthúzta – a várt nagyon jó burgonya- és kalászos termés helyett, végül gyenge hozamra számíthatnak.
Kézdivásárhelyen a Stadion-utcában tűnt fel egy medve péntek este, olvasónk tisztes távolságból filmezte le a nagyvadat.
Életbevágó, hogy időben felfedezzék a szívfejlődési rendellenességeket. Szerencsére ezen patológiák jelentős része már magzatkorban kiszűrhető. Sánta Réka csíkszeredai gyermekkardiológus szakorvossal a gyermekeket érintő szívbetegségekről beszélgettünk.
42 törvénytelenül birtokolt fegyvert – köztük halálosnak minősülő fegyvereket – koboztak el a Maros megyei rendőrök 45 házkutatás során. Két gyanúsítottat 24 órára előzetes letartóztatásba helyeztek.
Ne féljünk az öregedéstől, humorral, játékossággal és jó kedéllyel áthidalhatók az időskorban jelentkező nehézségek, hiszen, ahogy Schäffer Erzsébet író, újságíró, publicista vallja: fiatal bárki lehet, de öreg csak a java.
Sűrített levegővel működő sportlövő pisztolyt, vadászpuskát és lövedékeket foglaltak le a rendőrök Gyergyóremetén és Ditróban. A gyanúsítottakat fegyver- és lőszerrendszabályok be nem tartásának bűncselekménye miatt vették őrizetbe.
Csaknem tíz éves együttműködést pecsételt meg szerződéssel szombaton a marosvásárhelyi Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium és a Bethesda Gyermekkórház, ez utóbbi további támogatásáról biztosítva az erdélyi intézményt.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
szóljon hozzá!