Öt hónapja tartozik Marosvásárhely önkormányzata a szociális szolgáltatásokért
Fotó: Haáz Vince
Japán sztrájkba lépnek keddtől Marosvásárhelyen a szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetek, amelyek négy-öt hónapja nem kapták meg a polgármesteri hivataltól a leszerződött szolgáltatásaik ellenértékét. Mint mondták, számos egyesület, alapítvány a napi túléléssel küszködik ahelyett, hogy felvállalt hivatását végezné.
2019. október 29., 20:282019. október 29., 20:28
A szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetek, egyesületek nem először kerülnek nehéz helyzetbe az önkormányzat vagy az állam által elmaradt kifizetések miatt, noha mindannyian olyan feladatokat vállaltak fel, amelyet ha nem ők, akkor bizony senki más nem végezne el.
– mutatott rá a Caritas szociális ágazati igazgatója, Ludescher László, aki több más civil szervezet képviselőjével együtt sajtótájékoztatón számolt be tarthatatlan helyzetükről. „Ez az arány az ellátottak számában is megjelenik. A rászorulók, nehézséggel küszködők több mint hetven százalékát marosvásárhelyi civilek segítik, fejlesztik, ápolják, gondozzák”– fejtette ki Ludescher. Hozzátette, éppen ezért gondolták úgy ezek az egyesületek, hogy ideje összefogni, közösen képviselni az érdekeiket. Ennek érdekében október 25-én megalakult Marosvásárhelyen egy akciócsoport, amelyben már 17 akkreditált civil szervezet vesz részt.
Eddig, ha konzultáltak is velünk, civilekkel, az csak jelképes, nem valós kommunikáció volt, mi azonban szeretnénk minden szociális szolgáltatást érintő kérdésben konzultációt folytatni a hivatallal, és szeretnénk hozzájárulni a marosvásárhelyi szociális szolgáltatásokat érintő stratégia kialakításához” – magyarázta Ludescher László.
A sajtótájékoztatón kiderült, az akciócsoport egyik első lépéseként
„Megállapodott, leszerződött szolgáltatásokról beszélünk, amelynek az ellenértékét nem fizette ki a hivatal immár májustól” – magyarázta a Caritas igazgatója.
Közösen hallatják a hangjukat a civilek
Fotó: Haáz Vince
Ábrám Noémi, a Diakónia Keresztyén Alapítvány marosvásárhelyi fiókszervezetének ügyvezetője arról beszélt, hogy a kifizetések elmaradása, késése miatt, a tevékenységeiket csak bizonyos szinten tudják ellátni, addig amíg a „karitatív hajlandóságukból ez telik”. „A gondozottjaink is megérzik ezt, de leginkább azok az alapítványok, egyesületek, amelyek az önfenntartással, a napról napra túléléssel vannak elfoglalva ahelyett, hogy azt a munkát végeznék, amelyet hivatástudattal felvállaltak” – fogalmazott Ábrám Noémi. Hozzátette, nem profitorientált szervezetekről van szó, hogy a farzsebükből elővegyék a hiányzó összeget és kiegészítsék a költségvetésüket.
Simon Judit Gyöngyi, a Hifa Románia Egyesület képviselője arról beszélt, hogy nem csak a sérültjeik kerültek nehéz helyzetbe, de a sérülteket képviselő hivatásos gondozók sem kapják meg gondozói juttatásaikat. Alexandru Lupșa, az Alpha Transilvana Alapítvány elnöke arról beszélt,
A civilek azzal, hogy mostantól fehér karszalaggal dolgoznak, felháborodásukat fejezik ki a lehetetlen helyzet kialakulása miatt, ugyanakkor készek továbblépni is: csütörtökön meg fognak jelenni a marosvásárhelyi önkormányzat tanácsülésén, ahol többek közt költségvetési kérdésekről lesz szó, és remélik, jelenlétükkel elérik, hogy az önkormányzat legalább az eddigi elmaradásait egyenlítse ki. Ludescher László elmondta, hogy
Marosvásárhely polgármesterét, Dorin Floreát is szembesítettük a civilek vádjaival. A városvezető azt mondta, hogy sajnálja a kialakult helyzetet, és arra biztatja a civil szervezetek képviselőit, hogy jelenjenek meg a csütörtöki tanácsülésen és értessék meg a képviselőkkel, hogy vannak fontosabb dolgok, mint a politika.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
szóljon hozzá!