Szakember kezében komoly értékké válhatnak az elfeledett, porosodó képek is
Fotó: Gergely Imre
Megmentené, összegyűjtené és közzétenné a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum azokat a fényképdokumentumokat, amelyek a 19. és a 20. században Gyergyószéken készültek, itteni pillanatokat, gyergyói embereket örökítenek meg. Egy magánjellegű családi kép is történelmi, kulturális értéket jelenthet, ha szakember néz rá – vélik.
2018. január 03., 14:042018. január 03., 14:04
A gyergyoidia.ro címen elérhető Gyergyói DIA (Digitális Interaktív Archívum) egyelőre még száznál alig több gyergyószéki fényképet őriz és mutat meg, de a remények szerint pár éven belül akár több tízezresre is bővülhet az itt, egy helyen megtekinthető fényképanyag. Csatlakozókra várnak, arra, hogy
A képeket a múzeum szakemberei fogják feldolgozni, a gyergyói települések történelmét, életét bemutató tudományos munkák alapjait fogják jelenteni.
Kerekasztal-megbeszélésre hívta a Tarisznyás Márton Múzeum azokat, akikről köztudott, hogy gyűjtik a térséghez köthető fényképeket, képeslapokat és más emlékeket őrző tárgyakat, számukra mutatták be a gyergyoidia.ro interaktív oldalt, ahová
Amint Csergő Tibor múzeumigazgató elmondta, míg régebben leíró jellegű volt a történetírás, addig ma a kevesebb szöveg a jellemző, a fényképek, a vizuális elemek dominálnak. A múzeumnak is követnie kell ezt, és felvállalnia, hogy megőrzi a jövőnek a fényképeket. Mindezt természetesen szakmai szempontok szerint dokumentálva. Fennáll ugyanis a veszély, hogy a dokumentumértékű képek elvesznek. A nagyszülők, dédszülők kihalásával az utódok már nem tekintenek értékként olyan fényképekre, amelyeken általuk már nem ismert személyek, helyszínek láthatók, a fényképalbumok a szemétre kerülnek.
A múzeumigazgató hozzátette, arra kérik az embereket, hogy a családjuk múltját vigyék be a múzeumba, ahol megőrzik, és a képek újra értékessé válnak azáltal, hogy a szakemberek ki tudják olvasni azokat az információkat, amelyeket a képek közölnek a gyergyói történelemről.
Elhangzott: bátran töltsék fel a családi képeket, hiszen meglehet például, hogy egy főtéren készült képen a háttérben olyan kirakatrészlet fedezhető fel, amely sehol máshol nem található meg, vagy például, ha egy képen éppen gyermekek fürdőznek, bizonyíthatja, hogy a Békény nem is olyan rég még erre is alkalmas volt, de a feltöltött képekről derülhet ki az is, milyen volt a 60-as években egy lakás berendezése. Várnak olyan képeket, amelyek a Gyilkos-tónál készültek kiránduláson vagy búcsún, határkerüléskor valamelyik gyergyói településen, de iskolai kicsengetéskor, lakodalomban vagy akár temetésen is.
A képeket akár személyesen is be lehet vinni a múzeumba, de gyergyoidia.ro segítségével bárhonnan, akár otthonról is feltöltheti bárki a világhálóra. Nemcsak Gyergyószentmiklósról, hanem Borszéktől, Tölgyestől kezdve Marosfőig, Libántelepig vagy Gyergyóbékásig, azaz
Az oldalon településenként kategorizálva jelennek meg a fotók, így jól kirajzolódik majd egy-egy adott helység másfél évszázadának történelme. A képek feltöltésének, rendezésének módjáról Bajkó Nándor informatikus és Szőcs Levente, a múzeum munkatársa osztott meg fontos tudnivalókat. Elhangzott, bárki akár egy mobiltelefonnal is lefotózhat és feltölthet egy korábban készült fényképet. Ugyanakkor
arról, hogy milyen helyszínen készült, milyen épület látható rajta, kik a személyek, akiket megmutat, és hogy mikor készült a felvétel. A múzeum szakemberei mindezen információkat ellenőrizve teszik közzé, könnyen megtalálhatóvá bárki számára, a számos keresési lehetőség révén. Lehetőség van arra, hogy például a 70-es években készült fotókat nézve, azokat láthassa egy helyen, vagy éppen társadalmi események gyűjteményében nézelődjön. Ha a szakemberek látják, hogy egy gyengébb minőségű, de értékes információkat őrző képet töltött fel valaki, akkor felkeresik a beküldőjét, és lehetőséget adnak a képek profi technikával történő feldolgozására is. A Gyergyói DIA webalkalmazás már használható, azonban a későbbiekben további fejlesztéseket is terveznek, például lehetőség lesz a fotókon látható személyek könnyebb beazonosítására is.
Figyelnek a szerzői jogokra
A kerekasztalon résztvevő fotósok és gyűjtők, köztük Nyisztor Miklós, Dezső László, Dobribán Árpád felvetették, hogy fennáll a lehetőség, hogy a különlegesebb, és ezáltal komolyabb anyagi értéket is jelentő fotókat a gyűjtőoldalról bárki felhasználhatja, amivel esetenként kárt okozhat a fotó készítőjének vagy tulajdonosának. A múzeum és az oldal készítői megoldást fognak keresni ennek kivédésére. Leszögezik, szempontjaik szerint egy fénykép attól lesz igazán értékes, ha közkinccsé válik, és minél többen láthatják. A készülő gyűjtemény pedig akkor, ha minél többen csatlakoznak hozzá.
Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.
Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.
Nagyjából ezer Sepsiszentgyörgy környéki ingázó mindennapjait könnyíti meg a jövőben az új közszállítási rendszer, amelynek előkészületei már javában zajlanak. A folyamatnak ebben a szakaszában a lakosság is szerepet vállalhat.
Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.
Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.
A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
szóljon hozzá!