A személynyilvántartó közszolgálatnál cserélik a jogosítványokat. Nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik
Fotó: Haáz Vince
Nem egyszerű feladat a gépkocsivezető-jogosítvány banálisnak hitt cseréje. Míg a rendkívül komplexnek és szigorúnak ígérkező orvosi vizsgálaton átesni pénz és mindössze néhány perces formaság kérdése, az iratcsomó leadása komoly megpróbáltatást jelent: türelemre, gyomorra és mélységesen megalázkodó készségre van szüksége az embernek. A rendőrség ugyanis megrekedt az 1989 előtti „dicskorszakban”.
2018. június 21., 14:072018. június 21., 14:07
Marosvásárhelyi gépkocsivezetőként az ember számos legendaszerű történetet hall a jogosítványcsere kálváriájáról. Amikor viszont maga is odakerül, hogy tízéves okiratát újabbra váltsa, akkor szembesül a valósággal. Ekkor derül ki, hogy az élet fölülmúl minden képzeletet.
Az iratcsomó összeállítása nem jelent különösebb gondot, mindössze egy kérdőív kitöltésére, néhány hivatalos dokumentum fénymásolására és a 68 lejes illeték befizetésére korlátozódik. Ez utóbbit a helyszínen is meg lehet tenni, sőt ajánlatosabb is, hiszen a postán 5 lejes pluszterhet rónak az emberre. A férfiak esetében hat, a nőkében hét szakorvos aláírásának és pecsétjének a megszerzése is jóval egyszerűbb, mint azt gondolnánk.
Itt alig néhány perc alatt az összes aláírást és több mint egy tucatnyi pecsétet beszerezheti, miközben a pénztárosnőn kívül mindössze két középkáderrel találkozik. A hat, illetve hét vizsgálatból csak a szemészetit veszik egy picivel komolyabban. Aki viszont előre betanulja a falra kiaggatott tábla alsó sorát, félszemmel is átmegy a vizsgán. A súlyos mentális zavarokban szenvedőknek sincs okuk izgalomra: mindössze határozott nemmel kell válaszolniuk, amikor megkérdezik, hogy van-e valamiféle pszichikai betegségük. Ez viszont egyszerű, mint a kétszer kettő, elvégre nincs az a gyilkos hajlamú pszichopata, skizofrén vagy mániás depresszióban szenvedő, aki magáról azt állítaná, hogy beteg.
Néhány pecsét helyettesíti az orvosi vizsgát. Illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Jómagam Marosvásárhely legismertebb „futószalagos” járóbeteg-rendelőjét, a Cuza Vodă utcai Hipocrate 2000-et választottam. Amikor a telefonon leegyeztetett időpontban betoppantam, és megláttam az előttem ácsorgó mintegy harminc-negyven személyt, első reakcióként sarkon fordultam. A fiatal recepciós hölgy viszont utánam szólt, és megnyugtatott: húsz, legfeljebb huszonöt perc alatt én is sorra kerülök. Nem tévedett:
Az egyik személy kettő helyett, a másik öt nevében írt alá és bélyegezett. Ilyen pecsételési ritmusra legfeljebb a tapasztaltabb postai alkalmazottak képesek. Kiderült, hogy tudtomon kívül bizonyos Pantea, Mureşan, Bălăianu, Barna, Sireteanu, Moldovan és Chiorean nevű doktorokkal találkoztam.
Az orvosi papíron mindössze egy négyzet maradt üresen: a nőgyógyászati vizsgálatot igazoló, amin ugyan nem kellene meglepődnöm, ha nem hallottam volna, hogy egyes férfiaknak, véletlenül vagy túlzott ügybuzgóságból, még oda is nyomtak egy-egy pecsétet.
Amennyi időt az ember megtakarít az orvosnál, kétszer annyit elveszít a rendőrségen.
A sorszámokat begyűjtötték azok, akik hajnali fél 5-től, 5-től a volt Kossuth utcai székház előtt fagyoskodnak. Egyesek felhasználják, mások 50 lejért áruba bocsátják. De még cetlivel a kezedben sem lesz egyszerűbb dolgod. A második emeleten, az ablakocska előtt hatalmas tömeg zsúfolódik, akár ’89 előtt a városi buszokon. Aki le szeretne ülni vagy nincs ínyére a tömény emberszag, megteheti – a folyosón a koszos betonlépcsőre.
Ha a délelőtt folyamán netán kilépsz az épületből egy kávéra vagy kiflire, és kissé elszámítod magad, a sorszámod ugrik.
„Minek kellett itt hagynia a sort? Bezzeg mi hajnal óta itt tudunk állni!” – kiállt fel ilyenkor egy-egy idősebb, szemmel láthatóan a múlt rendszer soraiban szocializálódott bácsika. Hiába magyarázod, hogy a te sorszámod, ha korábban, ha későbben, de úgy is az övé előtt van, képtelen megérteni a matematikai feladványt. Erre még ráerősít az ablakban lévő rendőr is.
– dörmögi ellentmondást és logikai érvelést nem tűrő hangnemben.
Mielőtt a kisablakhoz érnék, felfigyelek az üvegfalon túlról kérdéseket és ukázokat osztogató tisztviselő nyelvezetére. Az az érzésem, hogy az előttem lévő kisasszonyt, fiatalembert, idősebb bácsikát és középkorú pasast már régóta ismeri, azért tegezi. Amikor sorra kerülök, és alázatosan, 45 fokos szögbe vágom magam, hogy lássak is, halljak is, kiderül, hogy én is régi jó barátja vagyok, csak éppen nem tudok róla. „Jó napot kívánok, itt van a dossziém, még valamire lenne szüksége?” – kérdezem, és várok türelemmel.
– nyomatékosítja, mint olyannak, aki ingyen szolgáltatást várna az államtól. „Már kifizettem a postán. A nyugtát átadtam önnek a többi papírral együtt” – mondom, miközben az orra előtt lévő papír fecnire mutatok. „Ja… Akkor foglalj helyet, nézz előre, ne mozogj, az álladat emeld egy picit fennebb, nem kell mosolyogni, így ni, jó lesz…
– teszi hozzá a piros pulóveres, újdonsült középkorú „barátom”, és máris szólítja a következőt.
Utólag tudom meg, hogy a szerencsések közé tartozom, mert azoknak, akik május 8. és 15. között vállalták a rendőrségi tortúrát, hiába várták a postást, egy állítólagos rendszerhiba miatt másodjára is vissza kellett térniük, hogy személyesen vehessék át az új okiratukat. Ezt viszont senki nem közölte velük előre. „Úgy is észreveszik, hogy nem hozza a posta....” – szólt a magyarázat.
Sorbanállás és várakozás. Nincs alternatíva
Fotó: Haáz Vince
Megeshet, hogy én vagyok kissé konzervatív, és azért nem értem a dolgok miértjét. Amikor Horaţiu Suciut, az orvosi kollégium marosvásárhelyi elnökét is szembesítem az „aláírás-beszerzési eljárás” módozatával, igencsak meglepődik, mondván, hogy ő még nem hallott ilyesmiről. Elképzelhetőnek tartja, hogy amikor találkozik egyfelől a gyors pénzszerzés, másfelől az operatív ügyintézés lehetősége, akkor nemigen akad, aki panaszt tegyen. Ezt viszont a rendszer hibájának tartja, amire elsősorban a rendőrségnek kellene felfigyelnie. A nemzetközi hírnevű szívsebész úgy véli,
Ugyanis felvetődik a kérdés, ki felel majd azért, ha egy eltitkolt egészségügyi gonddal rendelkező gépkocsivezető hirtelen rosszul lesz, és balesetet követ el.
Suciu professzor szerint egyetlen szakorvosi vizsgálatnak kellene eltartania húsz percig, nem hatnak.
„Ha valaki komoly, ráadásul térítésmentes kivizsgálást szeretne, inkább keresse fel az állami járóbeteg-rendelőt. Ott viszont sokkal több időt kell rászánnia, nem csak a vizsgálatra, magára a várakozásra is” – javasolja a neves szívspecialista.
A prefektúrán is jeleztem észrevételeimet, ahol hol meglepődve, hol nevetve hallgatták végig a történteket. Az írásban feltett kérdésekre viszont magyarázkodásba kezdtek. Lucian Goga, Maros megye időközben leváltott prefektusa szerint például
Az épület első emeletén pedig egyszerűen a helyszűke miatt képtelenség várótermet kialakítani, áll a hivatalos válaszban, mely azonban nem tér ki arra, hogy a földszinti széksorokat miért tüntették el. A zsúfoltságot egyébként a személyzet bokros teendőivel magyarázza a kormánymegbízott.
Az ügyfelek lekezelésével kapcsolatosan Lucian Goga elnézést kért az érintettektől, és kifejtette, hogy a bejelentést követően
Csak tartson ki – tehetném hozzá; ugyanis legközelebb tíz év múlva kell ismét jogosítványt cserélnem.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Összeütközött két teherautó szombat reggel a Nagysármás és Bánffytanya közötti útszakaszon. A baleset miatt a közúti forgalom egy sávon, felváltva haladt.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Maros megyei tűzoltóság szombat reggel, hogy Marosvásárhelyen a Gheorghe Marinescu utcában a 2-es számú Pszichiátria közelében megjelent egy medve.
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.
Az elnökválasztás vasárnap, május 18-án tartandó döntő fordulóján való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására szólítottak fel pénteken kiadott közös felhívásukban a magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemek vezetői.
Ledolgozta csaknem 20 százalékpontos hátrányát, és néhány tized százalékponttal meg is előzi ellenfelét az elnökválasztás hétvégi, döntő fordulójában Nicușor Dan független jelölt az utolsó, pénteken közzétett közvéleménykutatási eredmény szerint.
Folytatja tízállomásos erdélyi koncertkörútját a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta. Nagykároly, Nagyvárad és Marosvásárhely után pénteken Csíkszeredában, szombaton pedig Kézdivásárhelyen adják elő Jazzkívánságműsor című lemezük bemutató koncertjét.
szóljon hozzá!