Egymástól tanulnak, együtt ünnepelnek a prímások találkozóján
Fotó: Gecse Noémi
A népzene iránti szeretet hívta életre az Erdélyi Prímások Találkozóját, amelyet idén huszonegyedik alkalommal tartanak meg Csíkszeredában. A gálaműsorok mellett szakmai képzésekbe is be lehet kapcsolódni a rendezvény részeként.
2018. november 13., 17:182018. november 13., 17:18
A népzenéről, a néptáncról, és az éneklésről szól a 21. Erdélyi Prímások Találkozója, amelyet november 13-16. között tartanak a csíkszeredai Városi Művelődési Házban. András Mihály, a szervező Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója a rendezvény programját ismertető keddi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy ezt a találkozót a népzene iránti szeretet hívta életre.
– tette hozzá.
A többnapos szakmai találkozón idén is részt vesznek, és a szervezésbe is bekapcsolódtak a magyarországi Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének tanárai és diákjai. Árendás Péter, a tanszék adjunktusa kiemelte, több éve annak, hogy szoros kapcsolatot tartanak fenn a Hargita együttessel, és fontos számukra, valamint hallgatóiknak is, hogy „első kézből” tanulhatnak falusi, hagyományőrző népzenészektől.
Kedden elkezdték a szakmai képzéseket, amelyeket szerdán folytatnak: akkor többek között Tankó Jánosné Gábor Esztertől lehet gyimesi énekeket tanulni, Ségercz Ferenc szakmai irányításával pedig a pásztorfurulyázással ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Utóbbi képzésre főként azokat várják, akik gyerekekkel foglalkoznak. Ugyanakkor a népi vonós hangszerekről Szabó Dénes magyarbecei prímás, valamint Filep „Pali” Márton széki prímás tart szakmai képzéseket. Szintén ezen a napon este hat órától Árendás Péter Széki vonós bandák című előadását lehet meghallgatni. Ezeken a programokon ingyenesen lehet részt venni előzetes bejelentkezéssel a 0266-371 362-es, vagy a 0757-829 337-es telefonszámokon, illetve a hargitaneptanc@gmail.com e-mail-címen.
A következő két napon gálaműsorokat tartanak, csütörtökön este hét órától Első kézből… címmel az erdélyi hagyományőrző zenészek és táncházzenészek gálaműsora szerepel a programban. Ekkor
Pénteken szintén 19 órától Erdély népzenei kincsei címmel a budapesti zeneművészeti egyetem diákjainak gálaműsorát lehet megtekinteni, amelybe bekapcsolódik a Hargita együttes is. A két gálaműsort táncház követi a műsorokban fellépő zenészek közreműködésével. Ezekre az előadásokra jegyeket a Csíki Mozi jegypénztárában, vagy a www.bilete.ro oldalon, illetve az előadás megkezdése előtt egy órával a Városi Művelődési Házban lehet váltani.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!