Fotó: Nefelejcs fagyizó
Neked mi az első, ami eszedbe jut, ha egy fagyira gondolsz? Fantasztikus ízek és jéghideg hűsülés, édes kikapcsolódás? Valószínűleg kevesen vagyunk, akik habosítószerekre, színezékekre, aromákra és más adalékanyagokra asszociálnánk. Major Tamástól, a székelyudvarhelyi Nefelejcs fagyizó tulajdonosától megtudhatjuk, hogy honnan ismerhetőek fel ezek az anyagok egy átlagos fogyasztó számára, és mennyire károsak vagy éppen egészségesek a szervezetünknek.
2025. június 09., 09:152025. június 09., 09:15
– A székelyudvarhelyi Nefelejcs fagyizó központi helyet foglal el a városlakók szívében, hiszen 34 éve áll a fagylaltkedvelő közönség szolgálatában. Második generációs tulajdonosként mit tartasz a legfontosabb hivatásotoknak?
– Családi örökségként, most már tizenegy éve vezetem a Nefelejcs fagyizót, és úgy érzem, hogy az eredeti célkitűzéseket sikerült megtartanom. Számunkra a folyamatos fejlődés, tanulás a vállalkozásvezetés alappillére. A cél mindig az, hogy hogyan adhatunk jobb, egészségesebb fagylaltot a hozzánk látogató vendégeknek. Sokan nem is gondolnák, hogy egy-egy új íz megalkotása milyen sok háttérmunkával jár együtt.
Középiskolai tanulmányaimat matematika–informatika szakon végeztem, így sokan meg is kérdezték, hogy mi közöm van a fagylaltkészítéshez, de minél inkább közelebb kerültem hozzá, annál inkább rájöttem, hogy a fagyikészítés legnagyobb részt matematika és fizika. Így már nem is annyira meglepő, hogy ennyire szeretem, amit csinálok.
Major Tamás, a Nefelejcs fagyizó tulajdonosa
Fotó: Nefelejcs fagyizó
– Szerinted mitől lesz igazán jó egy fagylalt?
– Mint a legtöbb élelmiszer esetében, az íz az első és legfontosabb. Ezután jön a krémes állag, hiszen kevesen kedvelik a megjegesedett fagylaltot. Ugyanakkor fontos szempont az olvadási pont is, mert ha egy fagyi pillanatok alatt elolvad a kezünkben, nagyon zavaró tud lenni. Aki már fagyizott kisgyerekkel, az tudja miről beszélek. Mindezeket a cukrok, zsírok és rostok megfelelő arányával lehet elérni.
– Ha mondjuk nyaralni mész a családoddal, akkor mi alapján döntitek el, hogy hol fagyiztok?
– Megvannak a saját szempontjaim, mivel igyekszem a lehető legegészségesebb választásra törekedni. Ez nyilván nem mindenki számára egyformán fontos. Számomra az egyik legárulkodóbb tényező ilyen szempontból a szín, ugyanis az élénk, szinte már rikító színekkel rendelkező fagyikban nagy valószínűséggel színezék található. A természetes alapanyagokból készült fagylaltok inkább pasztellszínűek. Például, ha egy sárgadinnye ízű fagyi színe vetekszik a jelzőlámpák sárga színével, akkor garantáltam nem természetes alapanyagokkal van dolgunk. A sárgadinnyének eleve nincs olyan sárga színe, sőt érdemes tudni, hogy fagyasztás során, a hideg hatására minden gyümölcs fehéredik egy árnyalatot. Ahogyan az átlátszó vízből is fehér jég lesz, ha megfagy.
A szín mellett azt is megfigyelem, hogy a fagyi tartalmaz-e magokat, és ha igen, mennyit. A magnélküli, vagy csak gyéren magokat tartalmazó fagylaltok egészen biztosan csak koncentrált pasztákból készültek, gyümölcsöt keveset láttak.
A következő szempont, hogy a fagylaltok mennyire vannak felpúpoza. A magas, a tégelyből nagyra felhúzott fagylaltok a habosítószerek dömpingjéről árulkodnak, mivel ezek nélkül nagyon nehéz ilyen nagyon púpos fagyikat készíteni.
Az utolsó szempont pedig maga az íz. Tudni kell azt, hogyha egy sárgadinnye fagyinak olyan sárgadinnye íze van, mintha egy láda sárgadinnyét egyszerre falnál be, az garantáltan nem természetes alapanyagokból készült.
„Számomra az egyik legárulkodóbb tényező ilyen szempontból a szín, ugyanis az élénk, szinte már rikító színekkel rendelkező fagyikban nagy valószínűséggel színezék található. A természetes alapanyagokból készült fagylaltok inkább pasztellszínűek”
Fotó: Nefelejcs fagyizó
– Mi a probléma a színezékekkel, habosítószerekkel?
– Természetesen nem az a gond, hogy ezek a termékek önmagukban károsak lennének az emberi szervezet számára, hanem inkább az, hogy ha folyamatosan kivagyunk téve olyan feldolgozott élelmiszereknek, amelyek aromákat, színezékeket, emulgálószereket és habosítokat tartalmaznak, akkor a napi bevizsgált szintet könnyen meghaladjuk abból, ami megemészthető a szervezet számára.
A habosító és emulgálószerekről mára kiderül, hogy irritálják a belekben levő vékony nyálkahártyát, és hosszú távon károsíthatják azt. Ezt sajnos a saját káromon kellett megtanulnom, amikor öt évvel ezelőtt kiderült, hogy tejfehérje- és gluténintolerancia okozza egy halom tünetemet, az izomrángástól a pánikrohamokon át a folyamatos éhségérzetig. És mindez a kigyengült bélfalamnak volt köszönhető, ezt nevezik áteresztő bélszindrómának.
A színezékek pedig bizonyítottan károsítják a gyerekek idegrendszeri fejlődését. Mára Európai Uniós szabály van arra, hogy a mesterséges színezékeket tartalmazó termékeket fel kellene iratozni, azzal, hogy „a gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat” (2011/2007/EK bizottsági rendelet, a következő színezékek esetében: E 102 – Tartrazin, E 104 – Kinolinsárga, E 110 – Narancssárga S, E 122 – Azorubin, E 124 – Neukokcin, E 129 – Alluravörös).
Mióta személyesen is érintett lettem a témában, egészen megváltozott a hozzáállásom. Azóta álltunk rá gőzerővel arra, hogy a mi fagyizónkból minden olyan alapanyagot kiseperjünk, aminek csak a gyanúja is felmerül, hogy káros lehet az egészségre. És
Nyilván ez kompromisszumokkal is járt. A fagylaltgombócunk nem tud olyan nagy lenni, mivel mi nem habosítószerekkel felpumpált levegőgömböt szeretnénk árulni. Ezért az ugyanakkora súlyú gombóc kisebb méretű, viszont az íze sokkal természetesebb, mert a habosítószereknek van egy ízelfedő hatásuk, ami nálunk nem jön szóba. Általában pont a habosítószerek miatt kell sokaknak az aromákhoz nyúlni, mert különben eltűnik az íz.
„A fagylaltgombócunk nem tud olyan nagy lenni, mivel mi nem habosítószerekkel felpumpált levegőgömböt szeretnénk árulni”
Fotó: Nefelejcs fagyizó
– Sokan a túlzásba vitt cukrok miatt aggódnak. Van erre is valamilyen megoldásotok?
– A cukrok kicsit másképp működnek, mint az adalékanyagok, mivel a cukrokat a szervezetünk üzemanyagként használja fel. Itt inkább az a kérdés, hogy mennyire hirtelen kerül be a cukor a véráramunkba. A hirtelen cukorszint emelkedések okozzák a legtöbb problémát. Ezt jól meg tudtam figyelni a hét éves lányomon, aki, ha cukrosat eszik, rögtön nagyon izgatott lesz, de ez sokszor agresszivitásba és utána letargiába is átcsap. Mikor rájöttünk, hogy ez mind a cukorral van összefüggésben, akkor kezdtem mélyrehatóbban tanulmányozni a témát, és ez a fagylaltreceptjeinkre is kihatott, mert hát hogy lehet az, hogy a fagyis lánya ne egyen fagylaltot?
A kulcs itt a rostokban van, mivel, ha megfelelő mennyiségben adunk rostokat a fagylalthoz, azzal nemcsak hogy sok cukor kiváltható, hanem még a megmaradt cukrok felszívódási idejét is megnöveljük, így nem szökik fel a vércukorszint, és elkerülhetőek ennek káros hatásai, mint az elhízás, a diabétesz és a szívproblémák, gyerekeknél pedig a már említett idegrendszeri tünetek. Erre történetesen az idéntől minden fagylaltunk elkészítésénél odafigyelünk, nemcsak a cukormentesekben, hanem az összes többiben is. Céklarostot teszünk a fagylaltjainkba, amelyek a benne levő ásványi anyagokkal kölcsönhatásban bizonyítottan csökkentik az étkezés utáni vércukor-ingadozást. Ez nem hat ki a fagylaltok ízére, mivel a cékla leve nem kerül bele, csak a rostjai.
„A kulcs itt a rostokban van, mivel, ha megfelelő mennyiségben adunk rostokat a fagylalthoz, azzal nemcsak hogy sok cukor kiváltható, hanem még a megmaradt cukrok felszívódási idejét is megnöveljük”
Fotó: Nefelejcs fagyizó
Fontos tudni, hogy a cukorhelyettesítők, mint az eritrit, a xylit és más cukoralkoholok családjába tartozó cukrok, a nem cukorbetegek számára még rosszabbak, mint a hagyományos cukor, ezért ilyeneket csak kimondottan a diabetikus fagylaltjainkba teszünk, ahol kötelesek vagyunk minden cukrot lecserélni. A többi fagylaltban a cukrokat rostokkal helyettesítjük, melyek támogatják a bélflórát. A joghurtos fagylaltjaink pedig még probiotikumokat is tartalmaznak.
Vércukorszintje nem ingadozik, nem lesz álmos, ingerült, vagy éhes, mint más édességek esetén.
Ha kirándulunk és fagyizni szeretnénk, akkor kérjük el az összetevők és allergének listáját, melyet minden élelmiszert előállító egységnek, így a fagyizóknak is fel kell tudni mutatnia a vevőnek egész Európában. A leginkább elkerülendő alapanyagok a fent említett színezékek.
A Nefelejcs fagyizó szeretettel várja kedves vendégeit Székelyudvarhelyen, a Városháza tér 19. szám alatt
Fotó: Nefelejcs fagyizó
(X – fizetett hirdetés)
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.