Fotó: Pethő Melánia
A gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Egyesület a Csomafalvi Oktatásért szervezet, a Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány és a helyi polgármesteri hivatal szervezésében került sor hétvégén a nagyközség két híressége, Köllő Miklós és Borsos Miklós szobrászművészek emlékének szentelt ünnepségsorozatra, melynek keretében maradandó emléket állítottak a falu nagyrabecsült művészeinek.
2010. október 17., 22:172010. október 17., 22:17
2010. október 18., 00:402010. október 18., 00:40
Fotó: Pethő Melánia
Megbecsülésük jeléül, ünnepségsorozat keretében tisztelegtek a csomafalviak a község két nagy művésze, Köllő Miklós és Borsos Miklós szobrászművészek emléke előtt. A hétvégi ünnepségsorozat kiemelkedő mozzanatát a vasárnapi szoboravató ünnepség jelentette, ahol a falu apraja-nagyja mellett számos külföldi meghívott és hazai nevezetesség is részt vett. A szobrok leplezését megelőzően ünnepi beszédek sorozata hangzott el.
Fotó: Pethő Melánia
„Nem csak kenyéren él az ember. A két csomafalvi származású alkotó is azok közé tartozik, akik szellemi táplálékot adtak a magyarságnak, a székelyeknek, nekünk, csomafalviaknak. Az az ember elvész, aki a jövőjét nem tiszteli, jelenében csavarog, múltjára nem gondol” – fogalmazott a szoboravató ünnepségen Márton László Szilárd csomafalvi polgármester, hozzátéve, emlékművek állításával fejezhető ki nagyrabecsülésünk hírességeink iránt, ugyanakkor az utókor számára is átörökíthetőek lesznek ez által nagyjainkró l őrzött emlékeink.
Fotó: Pethő Melánia
„Nekünk az elmúlt 20 esztendőben be kellett pótolni azt, amitől meg szerettek volna fosztani: a múltunkat, nyelvünket, vallásunkat, az értékeinket. Több évtizedet nem lehet egy-két év alatt bepótolni. Ezért minden emlékmű felszentelésének, minden emlékhely megteremtésének megvan a maga üzenete. Mind a múltról szólnak, de nagyon határozottan a jövőnek üzennek, mert akkor, amikor a jövőre gondoluk, jövőt építünk - és annak szilárd alapja csak a múlt lehet\" – hangsúlyozta ünnepi beszédében Kelemen Hunor kulturális miniszter, aki elismerését fejezte ki a csomafalviaknak az emlékművének állításáért.
Fotó: Pethő Melánia
Kelemen Hunor véleményét osztotta Borboly Csaba, Hargita Megye Önkormányzatának elnöke, a hétvégi rendezvénysorozat fővédnöke, aki Köllő Miklós és Borsos Miklós híres alkotásait ismertette, majd a szobrok, az emlékművek állításának fontosságáról szólt: „Sokszor felróják a közösség előljáróinak, hogy a szobrokra fordított pénzt lehetne például utakra vagy más beruházásokra fordítani. Gyakran emelünk szobrot, kopjafát, hisz nekünk ez nyolcvan évig tilos volt, nem emlékezhettünk meg nagyjainkról. Tiltották tőlünk múltunk ismeretét, nagyjaink tiszteletét. Be kell hozzuk ezt a nyolcvan évet. A népi bölcsességben van az igazság, mely szerint nem vagyunk olyan gazdagok, hogy olcsó holmit vásároljunk magunknak. Így vagyunk a kultúrával is. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a minket magyarságban megtartó kultúrát feláldozzuk a napi kényelmünk oltárán”.
Fotó: Pethő Melánia
Antal Teréz, a Köllő Miklós Általános Iskola igazgatója beszédében leltárba vette Köllő Miklós még álló műveit. Borsos Géza József, a Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány elnöke szerint a szellemi érték előbb-utóbb megtalálja útját hazafelé, és példát mutat, arra ösztönöz leendő képzőművészeket, hogy Csomafalva újabb Köllő és Borsos Miklósaivá váljanak.
Fotó: Pethő Melánia
Közösségi összefogás a szobrokért
Az emlékművek egyenként 15 ezer lejbe kerültek. A talapzatokat Gyergyócsomafalva Önkormányzata készíttette, a Köllő Miklós szobor megalkotásának költségeihez további 5000 lejjel járult hozzá. Az önkormányzat anyagi segítsége mellett rokonok, falustársak pénzbeli adományait jegyezhették. A Köllő Miklós Egyesület a Csomafalvi Oktatásért nevű szervezeten keresztül diákok, szülők is adományoztak. A Borsos Miklós szobor is közösségi összefogással készülhetett el – a rokonok, falubeliek felajánlása mellett Hargita Megye Tanácsának 5000 lejes hozzájárulása segített az alkotás létrejöttében. A megyei tanács további 3500 lejjel járult hozzá a hétvégi rendezvénysorozat szervezési költségeihez. Az adománygyűjtés még nem zárult le, a felajánlásokat továbbra is fogadják.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.