Fotó: Pethő Melánia
Isten keresése, a vele való találkozás, az ő imádása – foglalja össze a házszentelés jelentését Bartos Károly gyergyószentmiklósi plébános. A szertartás hagyománya a napkeleti bölcsek idejéig nyúlik vissza, elődeink korában még vízkereszt napján zajlott, ám a társadalmi változások következtében, a települések lakosságának megnövekedésével lehetetlenné vált egy nap alatt lefolytatni. Ezért már karácsony után elkezdődik, és több napon át tart a hajlékok megszentelése.
2010. december 28., 17:482010. december 28., 17:48
2011. január 06., 17:102011. január 06., 17:10
„A házszentelés eredete a napkeleti bölcsekhez kötődik – Gáspár, Menyhárt, Boldizsár megjelent Jézus jászolánál, és kifejezték imádatukat a kisdeddel szemben. A házszentelés alkalmával tulajdonképpen felidézzük Isten keresését, a vele való találkozást, az ő imádását” – foglalja össze a hagyományos szertartás lényegét Bartos Károly, a Szent István-templom plébánosa, kiemelve a házszentelésnek családösszefogó jellegét is. Mint mondja, egyes helyeken erre az alkalomra összegyűlnek a családtagok, testvérek, rokonok, együtt fogadják a Szentkeresztet és a jó szándékaikra, munkájukra kért áldást.
A hagyományok néhol még ma is élnek
„A bölcsek aranyat, tömjént és mirhát vittek Jézusnak, ez a jelkép sokáig élő volt, hisz nem is olyan régen a házszentelések alkalmával gyűjtötte be az egyház a kepét, ilyenkor a hívek fát, búzát, lisztet, diót, tojást, almát, adtak a papnak. Most házszenteléskor bizonyos összeget adnak ajándékba, viszont az adakozás szokása településenként más és más. Alfaluban például a hagyomány szerint ilyenkor gyűjtik be az egyházi járulékot. Természetesen most már nem fában, terményben, hanem pénzben” – mondja a plébános, hozzátéve, hogy Gyergyószentmiklóson a házszentelés alkalmával a hívek körülbelül egyharmada engedi be a papot, ezért nem oldható meg ilyenkor az egyházadó begyűjtése. A hívekkel való találkozások során azonban lehetőség van egyfajta felmérést végezni, újra számba venni az egyházközségi tagokat – erre sort is kerítenek az egyházi képviselők.
A házszentelés ceremóniája
A hagyomány szerint a csengettyűs ministránsok, a házszentelő katolikus papok előfutárai jelzik a ház lakóinak a pap érkezését, a kapufélfára vagy a bejárati ajtó elé rajzolt jellel jelezve a papnak, hogy az ott lakók befogadják-e vagy nem a Szentkeresztet. Ha igenlő választ kapnak, akkor a ministránsok áldást, békességet kérő verset mondanak el.
A jellel ellátott hajlékokba csengettyűszóval és a kántor énekével, vidimusok kíséretében érkezik a pap, aki kereszttel kezében köszönti a ház lakóit „Békesség e háznak és a benne lakóknak!” Az asztalon égő gyertya Krisztus világosságát, illetve a ház népének hitét jelképezi.
Székelyföld több településén térdelve fogadják a papot, illetve a keresztet, amelyet mindenki megcsókol. Ma is élő hagyomány, hogy a szertartás után a papot égő gyertyával kísérik ki.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!