A háziorvosok így is túlterheltek, nem zárhatják be a rendelőket. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem kötelezhetik a háziorvosokat arra, hogy egy hétig az ukrán–román határnál teljesítsenek szolgálatot, járványügyi vizsgálatot végezve a menekülteken. Azokkal a menekültekkel szemben viszont segítőkészek, akik a segítségüket kérik, bekopognak a rendelőikbe.
2022. március 05., 21:002022. március 05., 21:00
Az utóbbi két évben húsz háziorvos praxisát kellett átvenniük a Hargita megyei háziorvosoknak, akik amúgy is kevesen vannak, pihenőszabadságot sem vettek ki az utóbbi időben, hogy valamennyi páciensüket elláthassák.
Arra a hírre, miszerint a háziorvosokat is mozgósítanák, hogy a határ melletti menekülttáborokban teljesítsenek szolgálatot, Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke a Székelyhonnak elmondta, a háziorvosok magánvállalkozók, akiket nem lehet arra kényszeríteni, hogy egy hétre bezárják a rendelőiket, és úgymond, önkéntes munkát vállaljanak.
– mondta az orvos, hozzátéve, hogy a járványtani ellenőrzést egyébként is végezhetik az egészségügyi asszisztensek, nem szükség ahhoz orvos. „A segítőkészség mindannyiunkban megvan, de nekünk itthon újszülöttet, csecsemőt kell ellátnunk, krónikus, idős betegekről gondoskodnunk” – tette hozzá a háziorvosok szövetségének elnöke.
Mindezt megerősítette Szabó Zoltán marosvásárhelyi háziorvos is, aki érdeklődésünkre arról is beszélt, hogy a romániai rendszer szerint a háziorvosi rendelőket egy napra sem lehet bezárni, még karácsony napján is nyitva kell tartaniuk. „Akkor, hogy lehetne egy hétre, tíz napra bezárni?” – tette fel a kérdést az orvos, aki Hargita megyei kollégájához hasonlóan vélekedett és elmondta,
„Valószínű, hogy lesznek, vagy vannak önkéntesek, akik elmennek a határhoz, hogy segédkezzenek a menekültek fogadásánál, és mi sem küldünk el senkit, ha valaki hozzánk fordul segítségért, egészségügyi ellátásért” – fogalmazott Szabó Zoltán.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
1 hozzászólás