A brassói egyesület nem adja fel harcát, amely a medvevadászat ellehetetlenítésére irányul
Fotó: Csató Andrea
Kovászna megyében teljes egészében kilőtték a medveállományból a 2024-es megelőzési kvótában megszabott példányszámot – tájékoztatott Gheorghe Neagu, a Környezetvédelmi Hivatal igazgatója.
2025. január 03., 11:002025. január 03., 11:00
2025. január 04., 09:172025. január 04., 09:17
Az igazgató arra is kitért, hogy a megyében a prevenciós medvekvótát ugyan már régen kimerítették, azonban tovább folynak azok a perek, amelyeket az Egyesület a Visszaélések Elleni Küzdelemért (Alianţa Pentru Combaterea Abuzurilor) kezdeményezett a Hargita, Kovászna és Vrancea megyei környezetvédelmi hivatalok ellen, követelve, hogy vonjanak vissza bizonyos vadásztársaságok számára kibocsátott medvekilövési engedélyeket.
A háromszékieket érintő perben a Brassói Törvényszék novemberben hozott alapfokú ítéletet, amellyel megalapozatlannak ítélte a civil szervezet kérését, az azonban fellebbezett,
Kovászna megyében 2024-ben 54 medvét lőhettek ki állományszabályozó jelleggel, bár ez a szám – és az országos szinten meghatározott 426 példány – elenyésző a túlszaporodás mértékéhez viszonyítva: a megye erdőségei elméletileg hozzávetőleg 600 példánynak biztosítanak ideális életteret, a vadgazdálkodók becslései szerint azonban jelenleg több mint 2200 medve verseng a megélhetésért.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Megalapozatlannak tartja és visszautasította a Brassói Törvényszék a Visszaélések Elleni Küzdelemért Egyesület feljelentését a medveperben – tájékoztat Kovászna Megye Tanácsa. A civilszervezetnek Hargita megyében sem sikerült célt érnie.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
szóljon hozzá!