Mintegy 800 ezer euróba kerül a december elején részben leégett kommandói iskola újjáépítése, ehhez különböző forrásokból igényelnek támogatást. Eközben több helyen pénteken is várják a tanintézetnek szánt könyvadományokat.
2017. február 09., 18:532017. február 09., 18:53
Nyolcszázezer euróba kerül az új kommandói iskola felépítése az előzetes felmérések szerint. Tamás Sándor, Kovászna megye önkormányzatának elnöke elmondta: a prefektúrával kormányhatározat-tervezetet készítenek elő, és megpróbálják az országos költségvetésből igényelni a szükséges összeg legalább egy részét. A helyi büdzséből mindenképpen belepótolnak a projektbe, illetve ha másképp nem megy, önerőből kezdenek hozzá az építkezéshez.
Eközben több helyen is könyvgyűjtést szerveztek a tűz által jelentősen megrongált háromszéki tanintézet porig égett könyvtárának pótlására. A kincses városban elsősorban mesekönyveket, ifjúsági könyveket, lexikonokat, szótárakat gyűjtött a Kolozsvári Rádió magyar szerkesztősége által létrehozott Donát 160 Egyesület, valamint a Szabadság napilap szerkesztősége. Az adományokat még pénteken be lehet vinni a Donát út 160. szám alatti stúdióba, illetve a Minerva Művelődési Egyesület Jókai (Napoca) utcai könyvtárába.
Szintén péntekig gyűjt könyveket Marosvásárhelyen a Látó irodalmi folyóirat (Tusnád utca 5. szám) és a Marosvásárhelyi Rádió szerkesztősége (1918. December 1. sugárút, 109. szám). A kommandói iskolát a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár is könyvcsomaggal támogatja. Ugyanakkor több magyarországi testvérmegye és -település önkormányzata egyrészt anyagilag járul hozzá a tanintézet újjáépítéséhez, ezenkívül a könyvtárállomány pótlásába is besegítenek – a Veszprém Megyei Önkormányzat például szintén könyvgyűjtést folytat, a február 18-ai megyebál bevételét pedig felajánlják a háromszéki tanintézetnek.
A kommandói lakosok is példásan összefogtak: már a december elején bekövetkezett tűzeset során rengetegen, az ezerfős falu mintegy 300 lakója segített az oltásban, majd a takarításból és a megmaradt tantermek átrendezéséből is kivették részüket. A helyiek pénzt is adományoztak, már az első hetekben több mint 20 ezer lejt gyűjtöttek össze. Tamás Sándor szerint ez azt mutatja, hogy a „szociális segélyt is odaadták az iskola megmentésére”.
Mint ismeretes, a kommandói Horn Dávid Általános Iskola december elején a rosszul szigetelt kéményből kipattant szikra miatt gyúlt ki, az épületnek pedig 25 százaléka leégett. A lángok martalékává vált a két informatikai laboratórium, a raktár, ahol a sportfelszereléseket tárolták, a kilencezer kötetes könyvtár és az irattár is. Az épen maradt épületrészben egyhetes szünet után újrakezdték a tanítást. Kovászna megye legmagasabban fekvő településének speciális helyzete miatt egyébként a diákok ingázása nem megoldható, ezért szeretnék még a nyári vakációban megépíteni az új iskolát.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
szóljon hozzá!