Régi nevek használata a mai Sepsiszentgyörgyön

Hiába nevezték át Budapesten a Moszkva teret Széll Kálmán térre, a köztudatban úgyis az előző nevét használják. Ugyanígy van ez Sepsiszentgyörgyön is, megvan még a Péterpista, a Három rózsa és az Evesz is. Pedig a vegyesboltok és a kocsma már régen megszűnt, helyettük más vállalkozások jelentek meg. De a név megmaradt.

Bús Ildikó

2012. október 08., 15:192012. október 08., 15:19

2012. október 08., 15:342012. október 08., 15:34

Legalább ötven – vagy több – olyan hely van Sepsiszentgyörgyön, mely bár átalakult az évek folyamán, a városlakók a régi néven emlgetik. Üzletek, benzinkutak, kocsmák és utcanevek épültek be a köztudatba úgy, hogy ezt nem lehet megváltoztatni. Amikor arról érdeklődtem a szentgyörgyiek körében, hogy tudnak-e ilyen helyeket a legtöbben a Péterpista üzletet, a Kripta vendéglőt és a sörözőt mondták. A Péterpista élelmiszerbolt még a múlt rendszerben működött a városközpontban, nevét pedig az üzletvezetőről, Péter Istvánról, ismertebb nevén Péter Pistáról kapta. Egy olvasónk, Fazakas Attila elmesélte, hogy az édesanyja ott dolgozott és az üzletvezető egy igen közkedvelt, igazi kereskedő volt, aki a maga módján szigorúan, de mégis emberségesen bánt az alkalmazottakkal. Talán emiatt is maradt fenn a neve a köztudatban.

A Kálvin téri Három Rózsa nevű egykori kocsmát szintén minden sepsiszentgyörgyi ismeri, ma szociális étkezde működik a 19. századi épületben, az emberek azonban mai napig ezt a nevet használják, ha emlegetnek valamit a térről. Az EVESZ üzlet, az első szupermarketnek is nevezhető üzlet volt Sepsiszentgyörgyön, az 1990-es évek elején, nevét pedig a tulajdonosok nevének kezdőbetűiből kapta: Eszter és Éva. A legtöbb szentgyörgyi napjainkban is az Eveszbe megy vásárolni.

A régi sörözőnek is külön története van, és bár évek óta bank működik az épületben, mindenki csak sörözőként használja. „A múlt rendszerből maradt vendéglő neve egyszerűen söröző volt, és én például nem is tudom mi van most ott. Azt viszont tudom, hogy mindig oda mentünk édesapámmal egy egy meccs után az Electro stadionból, ő sört ivott én meg a Cico üdítőt nagy ritkán pedig Pepsit”  meséli Nagy András. Pál Rékának másfajta emlékei is vannak a sörözőről, mivel a közelben lakott, már gyerekként látta, hogy rengetegen járnak oda szórakozni: „Azokban az időkben, még a múlt rendszerben egy Fábián nevezetű zenész muszikált ott minden este, és tele volt a söröző. Ugyanakkor a csapolt sört árusították úgy, hogy palackban hordták haza az emberek, holott ez tilos volt.”

A legtöbb hely, aminek fennmaradt a neve vendéglő volt, bár többről nem tudni, miről kapta a nevét: a Golgota, Kripta, Cseszle vendéglők már rég nem működnek, viszont csak így ismerik a szentgyörgyiek. Egy olvasónk úgy tudja, a Golgota onnan kapta a nevét hogy a dohánygyári hegy tetején volt és fel kellett mászni oda, mint a Golgotára, a Kripta pedig sötét és hideg márványpadlós kocsma volt, így illett rá ez a név.

De ugyanilyen a Kovászna cukrászda is, aminek a helyén biztosítótársaság működik, vagy a 83-as cukrászda, mely vendéglátóipari egység, de csak a legfiatalabbak tudják a jelenlegi nevét. A 83-as cukrászdát az építés évéről keresztelték el, és sokak szerint itt árulták a legfinomabb süteményeket, valamint itt úszkáltak a legszebb halak is az akváriumban. Cukrászdákban és bárokban nem volt hiány a múlt rendszerben Sepsiszentgyörgyön, így maradt fenn a Lila Cuki neve, melyet a színéről neveztek el, vagy a Piros bár, Pityóka bár és a FSN. Utóbbi arról kapta a nevét, hogy ugyanabban az épületben működött, ahol a Nemzeti Megmentési Front székháza is volt.

A vendéglők mellett más helyek is fennmaradtak, ilyen a dollárpiac, mely arról kapta a nevét, hogy minden termék drágább volt, mint máshol, és elkezdték csúfolni. Ez mai napig így van, ezért meg is marad dollárpiacnak – magyarázza Zsigmond József. A szentgyörgyiek egyik találkozó helye volt a Mihai Viteazul szoborcsoport környéke is, amely a Ló megnevezést kapta, és mai napig így használják. Rápó Enikő is így ismeri a helyet: „Édesanyámmal mindig a Lóhoz mentünk a mészárszékba és a méteráru üzletbe, mindenki így használta a nevet, nem tudom, hogy pejoratív értelemben-e, de ez maradt fenn, ahogyan az állomáson álló ismeretlen román katonának is Bronz Béla a neve, és az egykori Bodok szálló előtti női szoboré Bronz Berta vagy Réz Ilona.” A fiatalok találkozó helye ma az Erzsébet parkban található Csillag és Gomba, előbbi az itt maradt szovjet emlékmű maradványa, míg a Gomba nevet a pavilon kapta, jellegzetes gomba formájáról.

Nagy Lázár József úgy látja, nemcsak az épületek különleges nevei maradtak meg, hanem a város körüli helyeké is, hiszen mint mondta „a Kolcza gödör körülöleli a Világlátót, ahonnan könnyű megközelíteni a Bíróné pusztát, onnan egy lépés a Honvéd kút, visszafele pedig útba ejthető a Pap kútja, és a Pacé mellett haza lehet sétálni.” Hogy ezek a legelők, erdők miről kapták a nevüket azt nem minden esetben tudni, viszont a városlakók csak így ismerik és használják.

A felsorolt épületek, városrészek mellett még számos intézmény, utca és épület visel olyan nevet, melyet a sepsiszentgyörgyiek találtak ki, és mindenki számára ismert, ilyen a 2-es lici, a traktor iskola, a Lux és Arta mozik, a BTT, az Édes Szivárvány, az orosz piac, a röntgenes, a Kocka-sarok, az Auto Moto Velo, a 105-ös tömbház, vagy a mamut tömbház. A sort talán órákon át lehetne folytatni, az viszont biztos, hogy nem véletlen nevezték el így ezeket a helyeket a sepsiszentgyörgyiek, és mindenkinek valamilyen kellemes emléke fűződik a város különböző helyeihez, és mindenki tudja miről is van szó, ha megemlítik ezeket a neveket.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei