Fotó: Veres Nándor
A Kovászna megyei diákok több mint 900 ezer órányi hiányzást gyűjtöttek össze az elmúlt tanévben, ezek több mint fele, 54 százaléka igazolatlan. A tanfelügyelőség honlapján közzétett jelentés szerint egy diák átlag 34,4 órát hiányzott, ebből 18,5 órát igazolatlanul.
2017. március 05., 11:162017. március 05., 11:16
2017. március 06., 10:542017. március 06., 10:54
A középiskolákban átlag 40 órát hiányzott egy diák, amiből 11,4 órát igazolatlanul, míg a szakiskolákban az egy főre eső 58 óra hiányzásból 26 minősül lógásnak. A jelentés szerint a 2015–2016-os tanévben az egy évvel korábbi adatokhoz képest nőtt az igazolatlan hiányzások száma.
A tanfelügyelőség elemzése szerint a hiányzások hátterében elsősorban személyes okok állnak, a diákok ugyanakkor egészségi okokból sem mennek iskolába, de felsorolják a motiváció hiányát, az érdektelenséget, a bizalmatlanságot az oktatási rendszerrel szemben, a fáradtságot, a szorongást, az önbecsülés hiányát, a kisebbrendűségi érzést. Szintén a hiányzások okai között említik a családi vagy éppen társadalmi-gazdasági hátteret, vagyis ha a gyerek szegény vagy rendezetlen családból származik, a szülei elhanyagolják, túl elfoglaltak vagy éppen külföldön dolgoznak.
A pedagógus és diák közötti viszony szintén okozhatja, hogy a gyerek nem megy szívesen iskolába, a túlterheltség, a rossz kommunikáció, a felmérésektől való félelem, a diáktársakkal való konfliktusok is meghúzódnak a háttérben.
A tanfelügyelőség felszólította a tanintézeteket, hogy ellenőrizzék a hiányzásokat és alkalmazzák szigorúan az iskola belső rendszabályzatát – abban bíznak, hogy talán így sikerül visszaszorítani a hiányzásokat, és az iskolaelhagyást. Kiss Imre főtanfelügyelő már a tanév elején nulla toleranciát hirdetett a lógásokkal szemben, és elmondta, rajtaütésszerűen ellenőrzik, hogy betartják-e az iskolákban az órarendet.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Tucatnyi munkás dolgozik a nyárádszentlászlói új híd megépítésén. Az első átadási határidőt augusztusra tervezték, a másodikat november 29-re, de a helyszíni terepszemlénk alapján inkább csak decemberben lehet közlekedni a Nyárádon átvezető hídon.
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
Talán az utolsó üveggyűjtés lesz az, amelyet november 8–9-én szervez a sepsiszentgyörgyi Tega köztisztasági vállalat.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
szóljon hozzá!