Húszéves, verseket ír, motorral közlekedik és ékszereket készít, melyeket aztán mégsem visel. Kertész Krisztina egyedi, akárcsak az általa készített kreatív ékszerek.
2012. augusztus 30., 19:112012. augusztus 30., 19:11
2012. augusztus 30., 20:002012. augusztus 30., 20:00
A Christart egyedi ékszerekkel az interneten találkozhatnak a sepsiszentgyörgyi nők, és bár csak néhány hete nyílt a webshop az egyik közösségi portálon, máris többen felkeresték az erdővidéki lányt, hogy készítsen nekik valami különlegeset. Kertész Krisztina egy Yamaha Virago motorral érkezett a találkozónkra, ékszerek nélkül, motoros felszerelésben és sokoldalúsága ellenére csendes, megfontolt húszéves.
– Hogyan kezdődött az ékszerekhez való vonzódásod és hogyan jutottál el addig, hogy saját magad is készítsd el?
– A Mikes Kelemenen Líceumban végeztem humán szakon, majd egy évet otthon voltam és ekkor kezdődött az egész, hobbiból. Korábban festettem, verseket írtam, mindenféle kreatív tevékenységbe belevágtam, végül pedig kipróbáltam az ékszerek fűzését, formálását és ez maradt a hozzám legközelebb álló tevékenység. Először csak a családtagjaimnak és barátnőknek készítettem különböző ékszereket, később azonban már eladásra is kínáltam, hiszen a szűk köröm visszajelzései alapján érdemes ezzel foglalkoznom.
– Emlékszel még mi volt az első darab, amit elkészítettél?
– Igen, természetesen. Az első ékszert édesanyámnak készítettem, egy gyöngysort és hozzá illő fülbevalót. Egy iskolatalálkozón viselte, és nagyon örült neki, és én is annak, hogy tetszik és hordja. Az elsőt aztán követte a többi darab, ezeket barátnőknek, rokonoknak készítettem.
– Miből és hogyan készülnek a Christart ékeszerek?
– Az a legfontosabb, hogy olyan anyagokat használjak melyek nem csak szépek, de időtállók és ártalmatlanok is. Minden drót, amit használok, nikkelmentes, így nem feketedik meg és a bőrnek sem ártalmas. Használok különböző gyöngyöket, kristályokat és fát is, a fa ékszerek nagyon keresettek. Az alapanyagok beszerzése viszont gondot jelent, nálunk nem kapni különleges kiegészítőket, gombokat, gyöngyöket, így Budapestről rendelem meg a kellékeket. A fülbevalók, láncok, karkötők saját fantáziám szüleményei, nincs két egyforma darab. Nem rajzolom, tervezem meg, hanem kiválogatom a kellékeket és elkezdem összerakni, míg végül olyan nem lesz, amilyennek a fejemben láttam. Mindenből csak egyet készítek, színeket változtatok, de két ugyanolyan minta nem lesz soha.
– Követed az ékszer-, bizsudivatot vagy saját fantáziádra hagyatkozol?
– Őszintén nem tudom, mi a divat, mert én nem hordok ékszereket, viszont a megrendelőim annál inkább tudják, hogy mit hordanak külföldön vagy mi a menő idén nyáron. Így rájuk bízom magam és az ők kérésükre alakítok ki egy-egy darabot. Most a tollal díszített fülbevalók a legkeresettebbek, illetve a felemás fülcsik. Ez azt jelenti, hogy a forma ugyanaz, de a méret és díszítés változik a két fülbevalónál. Eddig mintegy ötven fülbevalót és láncot formáztam meg, és egyre többen keresnek fel elképzeléseikkel.
– Hogyan tudod értékesíteni az ékszereket?
– Egyelőre a közösségi oldalamon árusítom, de tervezek egy igazi webáruházat is, illetve vásárokba mennék el itthon, valamint Magyarországon. Terveim szerint ott tanulok tovább, a főiskola mellett pedig kinéztem már egy ékszerkészítő tanfolyamot is, ahol üveg és drót alapanyagból dolgoznak, így azt is elkezdem nemsokára. Ez a munka számomra már túlnőtt a hobbin, a tanulmányaimmal párhuzamosan szeretném csinálni. Most már sok megrendelésem van itthon és külföldön is, úgyhogy tényleg kell ezzel foglalkoznom.
– Ha nem ez a hobbid, akkor mi?
– A motorozás. Kiskorom óta motorozok, 12 éves koromban kaptam egy robogót és azzal robogtam egészen mostanáig, míg érettségiztem és megvettük az első igazi nagy motromat. Ez egy Yamaha Virago, és nagyon szeretem az élményt, amit nyújt. A motorozás a jelenben tart, megnyugtat és elveszi minden jelentéktelen dologról a figyelmemet. Olyan ez is, mint az ékszerkészítés.
Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már korábban is megközelítették a települést, de számuk egyre aggasztóbb: május közepe óta már öt medvét kellett elszállítani.
A hűvös, esős május sok gólyafióka életét követelte, a sokak által csodált madaraknak azonban az utóbbi időben tapasztalt tartós szárazság és a szeles idő sem kedvezett. Háromszéken idén már több gólyát is mentettek a civilek.
Sürgős pénzátutalásra kérte egy állítólagos kolléga két Sepsiszentgyörgyi áruház alkamazottait: szolgálati telefonjukon utasította őket arra, hogy tegyék letétbe a pénzt egy bankautomatába. Bevált a trükkje, jelentős pénzösszeget lopott el.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra.
Különleges esemény előzte meg a SepsiClassic komolyzenei fesztivál nyitónapját: negyven lelkes kerékpáros gyűlt össze és vonult végig a város utcáin klasszikus dallamok kíséretében. A stílusos kezdést kulturális és zenei programsorozat követi.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
szóljon hozzá!