A tetemes energiaárak miatt napelem-rendszerek telepítését tervezi a megyei szolgáltató. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Európai uniós pénzalapokat tervez lehívni fotovoltaikus modulok telepítésére a Kovászna megyei Közművek Rt. Céljuk az áramköltségek csökkentése, ugyanis Kovászna megye víz- és szennyvízhálózatát üzemeltető szivattyúrendszerek rendkívül sokat fogyasztanak.
2023. január 20., 09:442023. január 20., 09:44
Kísérletképpen egy kisebb napelemrendszert már telepítettek a bodzafordulói telepükre, de a cég prioritási listáján a sepsiszentgyörgyi és a kézdivásárhelyi szennyvíztisztító telepek állnak, amelyek a legmagasabb áramköltséget termelik. Kozsokár Attila, a közmű igazgatója elmondta, hogy
„Ha a pályázatunk nem nyer, akkor kénytelenek leszünk saját forrásból finanszírozni a beruházásokat. Ugyanezt tervezzük a víztisztító telepekkel is a még nagyobb energiafüggetlenség érdekében, mert ugyancsak rengeteg áramot fogyasztanak, és jelentősen emelik a költségeinket. Így valószínűleg a sepsiszentgyörgyi vízállomással, majd a kézdivásárhelyivel folytatjuk” – magyarázta az igazgató.
A Közművek Rt.-t sem kerülte el a villamosenergia-válság, a számláik majdnem négyszeresére nőttek az előző évekhez képest. „Nem túlzás kijelenteni, de a legnagyobb gondunk a villanyszámlák kifizetése.
Odajutottunk, hogy 3300 lej/MWh árban fizettünk. Időközben január 1-től ismét szabott a kormány egy felső határ, viszont nem tudjuk, hogy ez meddig marad így, reméljük, minél hosszabb ideig. Ha a két évvel ezelőtti árakat vesszük figyelembe, akkor kijelenthetjük, hogy 4-szer többet fizetünk az áramért. Ezért is tartom fontosnak a cég energiafüggetlenségét” – magyarázta.
„Olyan díjszabási politikánk van, amely 2023-ra egy kis emelést irányoz elő, hogy biztosítsuk a szükséges beruházásokat, de erre az év második felében kerül sor, semmiképpen sem az első félévben” – hangsúlyozta Kozsokár.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.
Kovászna város önkormányzata az országos helyreállítási terv (PNRR) révén több mint hatmillió lej támogatást kapott két tömbház energetikai korszerűsítésére – adta hírül Facebook-oldalán Gyerő József polgármester.
A kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárból tavaly szép számmal kölcsönöztek könyveket, és ismét megtarthatták a koronavírus-járvány miatt lefújt rendezvényeiket is, derült ki a Vántsa Judit intézményvezetővel folytatott beszélgetésből.
szóljon hozzá!