A médiához fordult segítségért több háromszéki fiatal is, mivel öt hónapja fizettek ki előleget egy férfinak, aki azt ígérte olcsó, gyárból éppen kikerülő iPhone-hoz juttatja őket. Végül se pénz, se telefon nem volt, csak ígérgetés és hazudozás. A média nyomására végül néhányan visszakapták a pénzüket, de a történet ezzel nem ért véget.
2012. szeptember 14., 14:272012. szeptember 14., 14:27
2012. szeptember 14., 14:552012. szeptember 14., 14:55
Gáspár Antónia sepsiszentgyörgyi fiatal lány, ő volt a kezdeményező, aki felkereste a helyi román és magyar sajtót, hogy nyilvánosságra hozza azt a csalást, melynek áldozatául estek. Mint mesélte, ő és barátai bedőltek egy csalónak, aki azt ígérte, hogy új, a gyárból éppen kikerülő és nagyon olcsó iPhone-készülékeket hoz nekik, néhány nap alatt. Ehhez azonban előleget kért tőlük, és mint kiderült, más szentgyörgyiektől is. A fiatalok fejenként ötven eurót adtak át F. Gy.-nek május közepén, aki megígérte, hogy másnap érkezik a telefonokkal. Ekkor indult a kálvária és a hitegetés – mesélte Antónia és barátai –, mivel a férfi másnap reggel egy sms-sel indított, miszerint gondok adódtak az ügyben.
„Helló iPhone-os barátaim! Megérkeztem és gondoltam szólok, hogy potyára. Én értettem félre, nem holnapról volt szó, hanem jövő péntekről. Az ár változatlan, a lefizetett előlegek nem vesznek el, csak épp a határidő más, mint amit én mondtam nektek” – ez volt az első üzenet, melyet F. Gy. küldött azoknak, akik várták a telefont, de ekkor még nem gyanakodtak. A napok és hetek teltek, állandóan újabb és újabb üzenetek érkeztek, végül arról, hogy telefonok nem lesznek, és a pénzt is részletekben kapják vissza az érintettek. Antóniának ekkor már gyanús volt, hiszen többszöri hívásra sem válaszolt neki a férfi, csupán rövid szöveges sms-ben írta meg, hogy éppen miért nincs pénz. „Eszméletlen dolgokat állított, hogy balesetet szenvedett Magyarországon egy kisbusszal, hogy öngyilkossági kísérlet szemtanúja volt, aztán hogy elküldte a pénzt, de a bankban mégis eltűnt. Ilyen és hasonló történetekkel hitegetett, végül megsokalltuk, és ezért fordultunk a sajtóhoz” – mondta Antónia.
Amikor meghallgattuk Antóniáék esetét, mi is felhívtuk F. Gy.-t az ügyben, aki első hívásunkra nem válaszolt, később szöveges üzenetet küldött, és újabb határidőt kért a megkárosított személyektől. Később F. Gy. válaszolt telefonhívásainkra, és elmondta 12 ember rendelt tőle telefont, négyen visszakapták a pénzüket, viszont ő is csak közvetítő volt az ügyben, továbbította az előleget és várta a telefonokat. „Egy félreértés az egész. Valóban van egy függőben lévő rendelés. Amint azt elmondtam az érintetteknek, hónap közepéig visszakapják a pénzeiket. Sajnos nem rajtam múlik” – írta F. Gy.
A román és magyar sajtó vehemens érdeklődésére, valamint a lányok fenyegetése nyomán, miszerint rendőrségre mennek, ha nem fizet, végül F. Gy. csütörtök délután visszafizetett 200 eurót Antóniának és barátainak. Viszont még mindig vannak, akik nem kapták meg a pénzüket, ők továbbra is fel vannak háborodva és rendőrségi feljelentést szeretnének tenni.
Ty. A. szintén azok közé tartozik, akiket megkárosított az említett férfi, állítása szerint nem először. „Apró kölcsönökkel kezdődött, amelyeket aztán nem adott vissza, de halmozott. Ha tudtam, adtam neki. Aztán mindenféle történeteket talált ki, melyeket átélt, és még több pénzre lett volna szüksége. Végül jött ez a telefonos eset, melynek én is az egyik kárvallottja vagyok. Nem nagy összegről van szó, ötven euró nem veszélyes, de rajtam kívül másokat is behúzott, ami már tényleg sok. Emellett az egyik helyi napilapban többször is olvastam felszólításokat a nevére, hogy fizesse meg adósságait és hagyja abba a szélhámosságot. Remélem ez jó lecke lesz neki” – magyarázta a férfi.
Az ügy kirobbanásakor többen is felkerestek, akik elmesélték történetüket, igaz név nélkül, mivel így utólag sem kívánnak kötődni F. Gy. üzleteihez. Az egyik sepsiszentgyörgyi férfi is elmesélte saját esetét. „Dióhéj-csomagolásban az én sztorim: készítettem neki valamiket, amiért kellett volna fizessen, de hárított, hogy hétfőn fizet. Eltelt néhány hétfő, de semmi. Telefonon beszéltünk, ígérte, hogy egy rendezvénye után megadja, de semmi. Elkezdtem fenyegetni, hogy publikussá teszem, milyen ember, erre azt mondta, jön Brassóból és várjam a Lidl áruház parkolójában. Kimentem, de egy óra múlva sem jött. Hívom, nem válaszol. Aztán megírta, hogy másnap megkeres, mivel elromlott az autója. Tudtam, hogy se kocsija, se jogosítványa nincs. Másnap közösségi portálon tettem közzé az esetet, és két órán belül megvolt a pénz.”
F. Gy.-vel nem csak magánembereknek volt problémája, hanem korábbi munakhelyén is elmondták, meglopta a céget, így azzonal felbontották vele a szerződést. Munkaadója szintén nem vállalta a nevét és a cég nevét sem, viszont elmesélte az estet. „F. Gy.-től azért váltunk meg, mert viszonylag rövid idő alatt kiderült, hogy jó színészi, s ebből kifolyólag átverési képességgel megáldott szélhámos, de ami ennél is nagyobb bűn: lopott a cégtől (a begyűjtött reklámpénzt elfelejtette leadni). Tettenérésekor, csakhogy ne adjuk rendőrségre, mindezt egy tanúk előtt írt nyilatkozatban beismerte, és ígéretet tett határidős törlesztésére, mely határidő egy éve letelt. Azóta se pénz, se posztó, se Gy.”
Az ügyben megkerestük a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányságot is, akik arról tájékoztattak, hogy az ilyen eseteket jelenteni kell, megelőzés miatt is. Tóth Zsigmond, a rendőrség bűnmegelőzési osztályának szakembere elmondta: meg kell tenni a feljelentést minél előbb, hogy a rendőrség elkezdhesse a kivizsgálást és megfigyelést. „Az ilyen embereket gyorsan meg kell állítani, mert hanem elharapódzik a történet. Be kell jönni a rendőrsgére és jelenteni kell, megmutatni, hogy a törvény mindenkire érvényes. Ez szélhámosság és csalás, ami nem maradhat büntetlenül” – mondta a rendőr.
F. Gy. szűkszavúan nyilatkozott, azt állítja nem az ő hibája, amiért ilyen helyzetbe került. „Nem volt sem eltűnés, sem hazudozás, idő valóban sok eltelt, ígéret is sok volt, ahogyan nekem is. Csalás az lett volna, ha felveszem a pénzt és lelépek, és tagadom, hogy pénzt adtak nekem, még a legkisebb jelét sem mutatom az közreműködésnek. Ha csalást emlegetünk, én lettem átverve, de mégis akik nekem pénzt adtak, megkapják vagy már megkapták” – mondta a férfi. A telefonos ügyben 12 háromszéki érintett, ebből négyen csütörtökön kapták meg pénzüket, F. Gy. állítása szerint négyen pedig korábban. Négy ember azonban még mindig vár a pénzére. Az ügyben egyelőre nem tettek feljelentést az érintettek, viszont ez napok kérdése, hétfőig várnak még azok, akiket megkárosított, és amennyiben nem fizet, feljelentés is lesz.
Sürgős pénzátutalásra kérte egy állítólagos kolléga két Sepsiszentgyörgyi áruház alkamazottait: szolgálati telefonjukon utasította őket arra, hogy tegyék letétbe a pénzt egy bankautomatába. Bevált a trükkje, jelentős pénzösszeget lopott el.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra.
Különleges esemény előzte meg a SepsiClassic komolyzenei fesztivál nyitónapját: negyven lelkes kerékpáros gyűlt össze és vonult végig a város utcáin klasszikus dallamok kíséretében. A stílusos kezdést kulturális és zenei programsorozat követi.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
szóljon hozzá!