Fotó: Tamás Sándor /Facebook
Kovászna megyébe látogatott szerda délután Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, aki az árvízhelyzetről tájékozódott Dobollón, Márkosréten és Kökösbácsteleken. Kritikus a helyzet, a következő 24 óra döntő lesz – véli a tárcavezető.
2025. május 28., 21:202025. május 28., 21:20
2025. május 28., 21:212025. május 28., 21:21
A miniszter Ráduly István prefektus és a minisztérium árvízvédelmi igazgatósága vezetőjének kíséretében járta végig a természeti katasztrófa által sújtott falvakat, Bácsteleken pedig Tamás Sándor megyetanács-elnök és Tăraș Silviu kökösi polgármester jelenlétében nyilatkozott a sajtónak.
Mint mondta, arról szeretett volna megbizonyosodni, hogy a hatóságok nemcsak jelen vannak, hanem összehangoltan és jól szervezetten végzik a dolgukat. Elégedetten konstatálta, hogy a mozgósítás példaértékű volt, és eddig a megyében nem regisztráltak különösen nagy károkat. Reményét fejezte ki, hogy a szerda éjszaka is rendkívüli események nélkül telik el, de
A miniszter a bácstelekiek és az újságírók részéről is azzal a kérdéssel szembesült, hogy az utolsó nagy árvíz (2018) óta miért nem tettek semmit a gátak megerősítéséért.
Fotó: Tamás Sándor /Facebook
Fechet szerint a gátak eddig jól ellenálltak a víz nyomásának, ami azt bizonyítja, hogy jól meg voltak csinálva. Késő délutánig a megyében nem voltak elárasztott házak – de ennek a kockázata valós –, vannak viszont olyan udvarok, melléképületek, amelyekbe behatolt a víz.
Mivel szinte minden hónapra esik egy rendkívüli időjárási helyzet (jégverés, árvíz, kései fagy) újra kell gondolni azt a procedúrát, amely szerint sürgősségi esetekben helyi szinten döntést hoznak, illetve az embereket tájékoztatják, értesítik – fejtette ki Mircea Fechet.
Fotó: Tamás Sándor /Facebook
A Kovászna megyei hatóságok más megyékből is segítséget – főleg tűzoltókat – kértek a kritikus helyzetek menedzseléséhez, jelen pillanatban sem emberben, sem munkaeszközökben és gépekben, sem pedig üzemanyagban nincs hiány, mindezek ellenére
– nyilatkozta a miniszter.
Fotó: Tamás Sándor /Facebook
A kökösi polgármester (Bácstelek Kökös község egyik faluja) érdeklődésünkre elmondta, az 500 centiméteres vízállás lesz a kritikus határ: jelenleg 490-et mérnek, de szerda reggel volt már 550 centiméter is. A Tatrang folyón levő víztározó zsilipjeit jobban megnyitották, még várható egy 15–20 centis vízszint növekedés.
– vonta le a következtetést Taras Silviu. Ezért az elöljáró nem is vádolja azzal a vízügyi hatóságot, hogy nem tette meg, amit tennie kellett a lakosság és a földek védelme érdekében. Úgy véli, a lakosság csak bűnbakot keres, és talál.
Fotó: Tamás Sándor /Facebook
Bácsteleken nem a Tatrang jelenti a legnagyobb gondot a községvezetésnek, hanem az a vízgyűjtő csatorna, amely összegyűjti a bikfalvi hegyekről lefutó vizet és belevezeti a Feketeügybe. Ám most a megáradt folyóból felnyomult a víz a csatornába, annak a gátja elszakadt, és a szétterülő víz veszélyezteti a házak egy részét. Ennek ellenére még mindig nem tartanak ott, ahol a 2018-as árvíznél, de az előrejelzéseket látva a polgármester nem optimista:
A gátakat eközben folyamatosan figyelni kell, hiszen Kökös felé is van a Feketeügynek egy több tíz kilométeres gátja, és az Olt gátja is érinti a települést. Így a korábbi tapasztalatok alapján a gyengének mutatkozó pontokat rendszeresen figyelik. Szerdán reggel ismét evakuáltak a faluból néhány személyt a dobollói sportcsarnokba, de valószínűleg ők is visszatértek eddig a faluba.
Túl magas a Feketeügy-folyó vízszintje, ezért félő, hogy elárasztja a közelben lévő házakat. Mintegy száz embert menekítenek ki a Kovászna megye tűzoltóság segítségével Kökösbácsteleken.
Ami a miniszter látogatását illeti, a polgármester szerint ennek pozitív hozadéka lehet. Bízik benne, hogy a község kap annyi támogatást, amivel a tönkrement infrastruktúrát – az aszfaltozatlan utakat, amelyeken a homokot hordó nehéz kamionok járnak, a mezei utakat, amelyek alapja felázik – rehabilitálni lehet.
Fotó: Tamás Sándor /Facebook
„Ma Bácsteleken, Dobollón és Márkosréten jártunk – a legsúlyosabban érintett településeken – Mircea Fechet környezetvédelmi miniszterrel együtt. A helyszínen beszéltük át a legsürgetőbb intézkedéseket, és konkrét megoldásokat keresünk, hogy a jövőben megelőzhessünk ilyen tragédiákat.
– fogalmazott közösségi oldalán Tamás Sándor megyei tanácselnök. Közölte továbbá, hogy jelenleg „kritikus a helyzet a Zágon-patak árterületén is, Nagyborosnyó, Páké, Papolc környékén sokan küzdenek, hogy megmentsék a lakott területeket, háztartásokat.”
Nem kell folyton mellette ücsörögni, időnként kavargatni, és mégsem ég oda! Alább a sokácbab-készítés titkaiba avatjuk be az olvasót, miközben a csernátoni Haszmann Pál Múzeum a héten megnyílt kiállításaiba is betekintést nyerünk.
Március óta döcög az új számlázási program a Hydrokovnál – korábban Közüzemek Rt. –, a hibák miatt sokan késve kapják a számlát, továbbá jelenleg a honlapjuk sem működik megfelelően. A szolgáltató szerint őszre stabilizálódhat a helyzet.
Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már korábban is megközelítették a települést, de számuk egyre aggasztóbb: május közepe óta már öt medvét kellett elszállítani.
A hűvös, esős május sok gólyafióka életét követelte, a sokak által csodált madaraknak azonban az utóbbi időben tapasztalt tartós szárazság és a szeles idő sem kedvezett. Háromszéken idén már több gólyát is mentettek a civilek.
Sürgős pénzátutalásra kérte egy állítólagos kolléga két Sepsiszentgyörgyi áruház alkamazottait: szolgálati telefonjukon utasította őket arra, hogy tegyék letétbe a pénzt egy bankautomatába. Bevált a trükkje, jelentős pénzösszeget lopott el.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra.
Különleges esemény előzte meg a SepsiClassic komolyzenei fesztivál nyitónapját: negyven lelkes kerékpáros gyűlt össze és vonult végig a város utcáin klasszikus dallamok kíséretében. A stílusos kezdést kulturális és zenei programsorozat követi.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
szóljon hozzá!