Fotó: Gergely Imre
Gyergyóalfalunak kivételes helye van a pünkösdi búcsúba tartó keresztalják között, hiszen a több száz éves hagyomány szerint István pap vezetésével innen indult az első zarándoklat Csíksomlyóra. Idén is több mint kétszázan vágtak neki az útnak.
2024. május 16., 11:402024. május 16., 11:40
Ima és áldás után indult el a templom elől a gyergyóalfalvi keresztalja csütörtökön reggel, a már megszokott rendben, hogy szombaton ott lehessenek a csíksomlyói nyeregben az ünnepi búcsús szentmisén. A zarándoklat vezetője immár 32. alkalommal Balázs József festőművész.
Fotó: Gergely Imre
„Mária minden évben meglep valamivel. Ez általában olyankor mutatkozik meg, amikor az ember kezdi elveszteni a bizalmát valamiben. Bennem is felmerült a gondolat, hogy szükség van-e arra, hogy én vezessem az alfalvi keresztalját, hiszen nélkülem is ugyanúgy elmehetnének. De akkor kaptam egy olyan megerősítést, hogy a kérdést azután már nem teszem fel.
Most itthon hagyok minden bút, bánatot, lótás-futást, zűrzavart, ezt a káoszt, amiben mindannyian élünk. Ez alatt az öt nap alatt rendet teremtek a lelkemben, kisimítom a lelkiismeretemet. Letisztul, azonosul a lelkem azzal a gyönyörrel, amit a Szűzanya ad nekünk ezen az ünnepen” – fogalmazott Balázs József.
Fotó: Gergely Imre
Az alfalvi keresztaljához csatlakoztak a Mária úton Budapestről érkező zarándokok is, akik több, mint egy hónapja vannak úton. A Mária út a mi Caminónk, Csíksomlyó pedig a mi Santiagónk – mondta az egyikük.
Fotó: Gergely Imre
Az alfalviakon és a hozzájuk csatlakozókon kívül csütörtökön reggel elindultak a keresztalják Gyergyószék más településeiről, Remetéről, Ditróból, Szárhegyről és Gyergyószentmiklósról is Csíksomlyó felé.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!