Hajlék nélkül, élet és fagyhalál között

A szállókban nem lehet alkoholt fogyasztani, ezért akadnak olyanok, akik inkább az utcát választják •  Fotó: Gecse Noémi

A szállókban nem lehet alkoholt fogyasztani, ezért akadnak olyanok, akik inkább az utcát választják

Fotó: Gecse Noémi

Az alkoholfüggőség és annak következményeként a család széthullása, illetve a lakás elvesztése a leggyakoribb ok, amiért egyesek az utcára kerülnek. Közülük sokan a szabályok miatt nem hajlandók a hajléktalanszállókat igénybe venni, kockáztatva, hogy a nagy hidegben halálra fagynak.

Barabás Hajnal

2018. november 24., 09:412018. november 24., 09:41

A hideg időjárás beálltával ugyan megnövekedik a hajléktalanszállók szolgáltatásait igénybe vevők száma, de még így vannak, akik inkább az utcát választják, minthogy betartsák a menhelyek szabályait. Utánajártunk, hogy a székelyföldi városokban milyen feltételekkel lehet bejutni a hajléktalanszállókba. 

A marosvásárhelyi hajléktalanszállót az önkormányzat működteti, ebben az otthonban hatvanöt embernek biztosítanak éjszakai szállást. Székely István, a menhely igazgatója szerint számuk a tél beálltával várhatóan nőni fog.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A szabályzat alapján, akinek semmilyen jövedelme nincs, ingyen is meghúzódhat náluk,

a szociális segélyezetteknek, a nyugdíjasoknak pedig napi 4 lejjel kell hozzájárulniuk a szolgáltatások költségeihez. Az éjszakai szállás mellett naponta egyszer meleg ételt is kapnak a lakók, ezenkívül civil szervezetek teát és szendvicset is juttatnak el hozzájuk. A vásárhelyi lakcímmel rendelkezőkön kívül más megyéből származókat is befogadnak 2–7 napig, ezalatt felveszik a kapcsolatot azzal az önkormányzattal, amelyhez lakcímük szerint tartoznak. Arra a kérdésre, hogy hányan lehetnek olyanok, akik nem a szállón, hanem az utcán élnek, Székely azt válaszolta, még felbecsülni sem tudják a számukat. Közülük

sokan függőségük miatt nem akarják betartani a szálló szabályzatát, ezért alszanak közterületeken, ahol alkoholt isznak és egyéb tudatmódosító szereket használnak.

A téli időszakban a helyi rendőrség nem hagyja őket a parkokban és más zugokban aludni, ilyenkor beviszik őket a szállóba. Volt példa arra is, hogy néhányan kikerültek a hajléktalansorból, többnyire idősek, akiknek sikerült öregotthonban elhelyezkedniük vagy albérletbe költözniük.

Idézet
Sajnálatos, hogy sok munkaképes ember is van a hajléktalanok között, de egyéntől függ, hogy ki mennyire akar talpra állni

– jegyezte meg Székely István.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Biró Edit, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal szociális osztályának vezetője érdeklődésünkre a téma kapcsán elmondta, Csíkszereda hajléktalanszállóján állandó felügyelet van, és csak a szociális osztály által kibocsátott engedéllyel rendelkezőket fogadják be. Ugyanakkor a szálló szabályzata tiltja az alkoholfogyasztást, így általában, aki ezt nem tudja betartani, inkább az utcán marad.

Nagyon hideg téli éjszakákon is csak úgy fogadják be az ittas embereket, ha először a kórház sürgősségi osztályán gyomormosáson estek át.

„A hajléktalanszállót három hónapig vehetik igénybe ingyenesen azok, akiknek nincs jövedelmük, de addig rendezniük kell helyzetüket, szociális segélyt vagy más jövedelmet kell felmutatniuk” – magyarázta az osztályvezető. A szálló lakói havonta jövedelmük egyharmadáért vehetik igénybe a szolgáltatást. Közülük legkevesebb 43 lejt, legtöbb 317 lejt fizetnek a szállásért, illetve azért, hogy háromhetente kicserélik az ágyneműjüket, tiszta törölközőt kapnak és meleg vizet biztosítanak nekik. A meleg ebédet szintén külön meg kell fizetniük, azaz napi 12 lejért vagy közmunkáért cserébe jár a leves és második fogás. „Akik ide kerülnek, azoknak halmozott problémáik vannak, nemcsak a lakásukat veszítették el, hanem más gond is súlyosbítja helyzetüket.

Idézet
Vagy alkoholfüggőségük, vagy agresszivitásuk miatt kerültek bajba, vagy megjárták már a börtönt, ehhez pedig általában még hozzáadódik a család széthullása is

– ismertette. Egyébként van olyan lakójuk is, aki évek óta a szállóban él, holott van állandó munkahelye, csak épp jövedelme nem teszi lehetővé, hogy elköltözzön. Mások pedig még a szálló szolgáltatásait sem akarják igénybe venni, nem árulnak el semmit magukról, elutasítják a segítséget, inkább az utcát választják, ahogyan a minap történt a Piac utcai kazánháznál meghúzódott hajléktalannal is. Hiába próbálták a szállóra vinni, nem egyezett bele.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Antal Teréztől, a csíkszeredai szociális központ referensétől megtudtuk, jelenleg tizenhatan laknak a szállóban, amely egyébként harmincegy férőhelyes. Volt rá példa, hogy telt házzal működtek, a „hiányzók” valószínűleg az utcán tengődnek valahol a városban, mint fogalmazott, sokszor rájuk sem lehet ismerni, annyira elhanyagolják magukat, nem borotválkoznak, nem tisztálkodnak. Szerinte

többnyire azért nem veszik igénybe a fűtött szállást, mert nem tetszik nekik, hogy nem fogyaszthatnak alkoholt és rendszeresen tisztálkodniuk kell.

Akik mégis elfogadják a menedéket, megpróbálkoznak azzal, hogy becsempésszék az egészségügyi szeszt, mert általában azt isszák. Arról ritkán beszélnek, hogy miért váltak hajléktalanokká, vannak, akik válás vagy a család elvesztése miatt kerültek ilyen helyzetbe. „Ha egyszer megpróbálják és egy-két hónap eltelik, hogy az utcán lézengenek, akkor utána már nem is próbálnak segíteni magukon. Ritka az, aki ezek után igyekszik rendbe tenni az életét” – jegyezte meg. Egyik alkalommal valaki napszámosokat keresett, de a szálló lakói inkább elbújtak, mint hogy dolgozni menjenek. Viszont vannak néhányan olyanok is, akik kilábaltak a hajléktalansorból. Például egy fiatal férfinak is sikerült, aki azért került az utcára, mert szülei nem tudták fizetni a közköltséget, lakásukat elveszítették. Lánytestvérét a gyermekvédelem helyezte el, ő pedig a hajléktalanszállóba kényszerült. Időközben viszont munkát kapott, majd családot alapított és elköltözött a szállóról.

Jeszenszky Teréztől, a gyergyószentmiklósi hajléktalanszállót működtető Ora International segélyszervezet helyi vezetőjétől megtudtuk,

jelenleg tizenhárom hajléktalant látnak el központjukban, de pótágyakkal több mint húsz embert tudnak befogadni.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Mindig van félretéve egy kenyér és lekvár, zsír vagy margarin, ha kell nekik, és meleg teát is tudunk adni” – mondta a szálló vezetője. Állandó lakóik is vannak, többségüknek valójában öregotthonban vagy egészségügyi ellátóintézményben volna a helye, csakhogy nincs jövedelmük, vagy nagyon kevés, így azokra a helyekre semmi esélyük bekerülni. A hajléktalanszálló sincs teljesen ingyen, a szociális segélyezetteknek havi 120 lejjel, a nyugdíjasoknak juttatásuk tíz százalékával kell hozzájárulniuk ellátásukhoz. A szállóba egyébként bárkit befogadtak, akár más megyéből érkezőket is. Csakhogy a segélyszervezet a jövőben már nem fogja támogatni az üzemeltetést, idén is önkormányzati és állami támogatásból tengődtek, a továbbiakban pedig kérdéses a fenntartás. Jeszenszky Teréz úgy fogalmazott, bíznak abban, hogy jövőre is sikerül állami és önkormányzati támogatáshoz jutni. Szerinte mindeddig példaértékűen működtek, civilizált ellátást biztosítottak a rászorulóknak. Egyébként

nemcsak hajléktalanokat fogadnak be, hanem az épület emeletén bántalmazott anyáknak is menedéket nyújtanak, gyermekeikkel együtt.

Jeszenszky szerint a hajléktalanok között vannak olyanok, akik a sok adósság miatt kerültek utcára, mások egyedül maradtak, sokan pedig az alkoholizmus miatt jutottak ilyen sorsra. „Őket is emberszámba kell venni, csak úgy lehet rajtuk segíteni. Sok terápiára van szükség, hogy a függőségtől megszabadulhassanak, nálunk egy hitoktató segít ebben” – magyarázta. Hozzátette, volt rá példa, hogy eredménnyel jártak, és egy hajléktalan rendbe tudta hozni az életét. Úgy tapasztalta, a terápia mellett fontos az is, hogy feladatokat bízzanak rájuk, kapcsolódjanak be a főzésbe, takarításba, a szálló működtetésébe.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, bár tizenegy férőhelyes, jelenleg tizenhárom embernek nyújtanak menedéket. Mint Farkas Rékától, a szállót működtető Albert Schweitzer Alapítvány munkatársától megtudtuk, az első három hónap ingyenes, azután jövedelmük tíz százalékával kell hozzájárulniuk ellátásukhoz, a szállás mellett ugyanis meleg ételt is biztosítanak nekik.

Vannak, akik úgy kerültek az utcára, hogy családjuk kitagadta őket, vagy elváltak, többségük esetében viszont a túlzott alkoholfogyasztás volt a fő ok,

amiért hajlék nélkül maradtak. Azonban sikertörténetekről is beszámolt, például egy idősebb férfi másfél évet lakott náluk, de időközben sikerült kibékülnie a feleségével, így a hajléktalanszállóban töltött hosszú idő után elhagyhatta azt. Egy másik lakójuk pedig szociális lakáshoz jutott, és elköltözött tőlük, rendbe jött az élete. A hajléktalanszállón tengődők többsége beteg, idős, alacsony jövedelmű ember, aki a lakásmaffia, a sok adósság vagy a család elvesztése miatt maradt otthon nélkül.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Kovács János meghal, avagy az igazi mesejáték

A halál témáját dolgozza fel az előadás, amelyet szombaton mutat be a Csíki Játékszín. A Kovács János meghal a humor és a dráma találkozására épít, amelyen egyszerre kacaghatnak és sírhatnak a nézők.

Kovács János meghal, avagy az igazi mesejáték
2024. október 23., szerda

Székelyudvarhelyen is koszorúzott Gulyás Gergely

Szakács-Paál István székelyudvarhelyi polgármesterrel egyeztetett, majd az Üldözöttek és áldozatok emlékművénél helyezett el koszorút szerdán Gulyás Gergely magyar országgyűlési képviselő, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Székelyudvarhelyen is koszorúzott Gulyás Gergely
2024. október 23., szerda

Baleset történt és ittas sofőr is rendőrkézre került Hargita megyében néhány óra eltéréssel

Udvarhelyszéken sérüléssel járó baleset történt, Gyergyószéken pedig ittas vezetésen kaptak egy sofőrt a keddi nap folyamán.

Baleset történt és ittas sofőr is rendőrkézre került Hargita megyében néhány óra eltéréssel
2024. október 23., szerda

Animációs filmek seregszemléje Sepsiszentgyörgyön

Székelyföldi animációs filmfesztivál kezdődik október 24-én, csütörtökön Sepsiszentgyörgyön. A háromnapos rendezvény filmbemutatóknak, előadásoknak, műhelymunkáknak, kiállításoknak, szakmai vitáknak és közönségtalálkozóknak ad helyet.

Animációs filmek seregszemléje Sepsiszentgyörgyön
2024. október 23., szerda

Ellenzéki tanácsos nélkül könnyű: máris megválasztották az alpolgármestereket Sepsiszentgyörgyön

Megalakulásának másnapján az új sepsiszentgyörgyi képviselő-testület első rendkívüli ülésén megválasztotta a város új alpolgármestereit. Titkos és egyöntetű szavazással Sztakics Évára és Tóth-Birtan Csabára esett a választás.

Ellenzéki tanácsos nélkül könnyű: máris megválasztották az alpolgármestereket Sepsiszentgyörgyön
2024. október 23., szerda

Csempészet és csalás miatt tartottak házkutatásokat Gyergyóban és Udvarhelyen

Csempészet és csalás megalapozott gyanújával három házkutatást tartottak Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós térségében a rendőrök, a Jupiter-művelet részeként.

Csempészet és csalás miatt tartottak házkutatásokat Gyergyóban és Udvarhelyen
2024. október 23., szerda

Kútba esett, és életét vesztette egy férfi Kissolymoson

Kútba esett és életét vesztette egy férfi Kissolymoson, kedden este a Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint.

Kútba esett, és életét vesztette egy férfi Kissolymoson
2024. október 23., szerda

Ma még átvehető az energia-kiegészítő juttatás Gyergyószentmiklóson

Szerda az utolsó nap, amikor még osztják az érintettek számára az energia-kiegészítő juttatást Gyergyószentmiklóson.

Ma még átvehető az energia-kiegészítő juttatás Gyergyószentmiklóson
2024. október 23., szerda

Megújult a Székely Mikó Kollégium múzeumtermének kazettás mennyezete

A Székely Mikó Kollégium 2020-ban elkezdett általános felújítása keretében visszaadták régi fényét a főépületben levő múzeumterem patinás kazettás mennyezetének. Ez alkalomból Mikó Imre előtt is tisztelegtek a hagyatékából nyílt kiállítással.

Megújult a Székely Mikó Kollégium múzeumtermének kazettás mennyezete
2024. október 22., kedd

Ismét az úzvölgyi katonatemetőben szerveznek megemlékezést a román nacionalisták

A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.

Ismét az úzvölgyi katonatemetőben szerveznek megemlékezést a román nacionalisták
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!