Fotó: Rab Zoltán
Csíkszeredában legnagyobb számban a kereskedelemben keresnek munkaerőt, Székelyudvarhelyen a turisztikai, illetve vendéglátószektorban. Maros megyében számos, szakképzettséget igénylő állás vár betöltésre, de szakképzetlen munkásokat is keresnek a munkaadók. Kovászna megyében is várják az álláskeresőket. Pénteken több településen tart állásbörzét a munkaerő-elhelyező ügynökség.
2023. május 11., 08:072023. május 11., 08:07
2023. május 11., 08:112023. május 11., 08:11
Hargita megyében Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen, Maros megyében pedig a megyeközpontban, illetve Szászrégenben, Dicsőszentmártonban, Marosludason, Szovátán és Segesváron tart állásbörzét a munkaerő-elhelyező ügynökség. Kovászna megyében Sepsiszentgyörgyön, a Vállalkozói Inkubátorházban várják azokat, akik állást keresnek, vagy szakmát szeretnének váltani.
Hargita megyében a néhány napja készült legutóbbi összesítés szerint 21 cég jelentkezett a börzére és 113 – Csíkszeredában 45, Székelyudvarhelyen 68 – állás betöltésére várnak munkaerőt. Azonban Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző ügynökség osztályvezetője a Székelyhonnak elmondta, csütörtökig ezek a számok várhatóan megduplázódnak, ugyanis tapasztalataik szerint sok cég az utolsó pillanatokra hagyja a jelentkezést.
– sorolta az álláslehetőségeket az ügynökség képviselője. Utóbbival kapcsolatban kérdésünkre elmondta, nem feltétlenül szükséges a felsőfokú végzettség az eladási igazgatói állás betöltéséhez, de előnyt élveznek azok, akik ilyen végzettséggel rendelkeznek. Egyébként
ezek közül kettő mérnöki állás, de van köztük bankvezetői, menedzserasszisztensi és eladási igazgatói munkakör is. Péntekig azonban várhatóan az ilyen jellegű ajánlatok is bővülni fognak – jegyezte meg.
Az állások megoszlását illetően Jánó Edit elmondta, Csíkszeredában több kereskedelmi állásra várnak jelentkezőket, Székelyudvarhelyen pedig turizmusban és a vendéglátószektorban van több betöltetlen munkahely, például szakács és pincér állások. De az említetteken kívül Csíkszereda térségében péket, villanyszerelőt, varrónőt, sofőrt, targoncást is keresnek, Székelyudvarhely környékén pedig varrónőket, az építkezési szektorban szakképzetlen munkaerőt, de villanyszerelőt, biztonsági őröket, és tejiparban tevékenykedő cég is keres új munkaerőt.
„Mi mindenkinek azt ajánljuk, hogy 9 órára jöjjenek, még akkor is, ha kicsit kell várjanak, amíg már nem lesz tumultus annál az asztalnál, ahová menni szeretnének, addig legalább körülnézhet, hogy milyen munkahelyek vannak. Tehát érdemes időben jönni, mert a munkaadók sem ülnek két óránál többet” – javasolta Jánó Edit. A részvételt egyébként nem csak a munkanélkülieknek ajánlja, hanem azoknak is, akik munkahelyet váltanának, esetleg másodállást keresnek.
Az ügynökség által rendszeresen közzétett jegyzék egyébként általában több mint 300 állást tartalmaz, ám az ezeket hirdető cégeknek csak egy része szokott részt venni a börzén, ugyanis a hirdetők közt vannak más megyei vállalkozások, illetve olyanok is, amelyek nem kívánnak részt venni a börzén – mondta el kérdésünkre Jánó Edit. Most munkaerőhiány van, ezért a börze sikeressége nem olyan nagy, mint mondjuk tíz évvel ezelőtt, amikor munkahelyhiány volt.
– magyarázta. Azt is megjegyezte azonban, hogy a jelenleg nyilván tartott 4878 munkanélküli közül mintegy 3900-nak már lejárt a segélyezési időszaka, ám mintegy 60 százalékuk még a 4 osztályos végzettséggel sem rendelkezik, ezért nekik már elég korlátozottak az elhelyezkedési lehetőségeik.
Maros megyében Marosvásárhelyen a Művész mozi előterében, Szászrégenben, Dicsőszentmártonban, Marosludason, Szovátán és Segesváron a munkaerő-elhelyező ügynökség kirendeltségein tartanak állásbörzét pénteken 9 órától. A helyszíneken az álláskeresőknek lehetőségük lesz a munkaadókkal találkozni, egyeztetni, felmérni, hogy milyen lehetőségeik vannak a munkaerőpiacon.
és útba is igazítják azokat, akiknek erre szükségük van.
A hét elején közzétett lista szerint Maros megyében ezernél több szabad állás van, az ezt kínáló cégek nagy része ott lesz a pénteki börzén is. Több helyre keresnek szakképzett munkásokat: péket, pincért, éjjeliőrt, kőművest, gépkocsivezetőt, eladókat, lakatost, egészségügyi asszisztenst, titkárnőt, asztalost, de a szakképzetlen munkásoknak is több lehetőségük van elhelyezkedni árukezelőként, építkezési segédmunkásként, takarítóként. Könyvelőket, cégvezetőket, informatikusokat, vegyészmérnököket is keresnek Marosvásárhelyre és nemcsak.
Némelyek csak a pecsétért érkeznek
A Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség által szervezett állásbörzének idén a Sajtó utca 4. szám alatt található inkubátorház ad otthon. A cégek képviselőit és az állásajánlatokat benyújtókat, valamint a börzére érkező munkakeresőket pénteken 9.30-ra várják, a börze viszont 10 és 12 között zajlik. A rendezvény kerekasztal-beszélgetéssel zárul, amelyen az börze eredményeit is ismertetik. Mint ahogy minden évben lenni szokott, idén is minden bizonnyal a szociális segélyezettek lesznek többségben a börzén, ők viszont többnyire csak azért mennek, hogy a segélyhez szükséges pecsétet megszerezzék. A jelenség kapcsán Kelemen Tibor igazgató lapunknak korábban azt nyilatkozta, a segélyezettek és iskolázatlanok tömegét nehéz munkára ösztönözni. Ha a családból valaki fizetésért dolgozna, az veszélyeztetné a szociális segélyt, ezért még arra is képesek, hogy az illetőt „kijelentsék” a lakhelyéről, ha az alkalmaztatja magát. Az igazgató azt is kifejtette, azt sem látja megoldásnak, hogy a munka megtagadása miatt elvágják ezen személyek segélyét, mert ez legtöbbször egy egész családot döntene nyomorúságba, és fosztana meg a segéllyel járó egészségbiztosítástól. A Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség legfrissebb, március végi összesítésében 3020 munkanélküli szerepel, ez alapján a megyében 3,8 százalékos a munkanélküliség. Munkanélküli segélyben viszont közülük mindössze 307-en részesülnek. A legtöbb munkanélküli – közel 1100 – a 29 évnél fiatalabb korosztályból kerül ki, 514-en a 30–39 évesek köréből és 612 a 40–49 év közöttiekből. Ugyanakkor 1458 személy nagyon nehezen, további 845 pedig nehezen foglalkoztatható.
(Dimény Árpád István)
November a prosztatarák elleni küzdelem hónapja, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház pedig ismételten ingyenes szűrést szervez a járóbeteg-rendelőben.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
szóljon hozzá!