Máig fennmaradó szokás, hogy ezen az ünnepen kell oltani a fákat
Fotó: Govoril.info
Hétfőn van Jézus fogantatásának napja, amelynek szép meghonosodott magyar neve a Gyümölcsoltó Boldogasszony. Áthelyezett, áttett ünnepnap, mivel idén Gyümölcsoltó Boldogasszony napja, március 25. egybeesett virágvasárnappal.
2018. április 09., 10:322018. április 09., 10:32
Hagyomány szerint ezt a húsvét utáni nyolcadik napra, a fehérvasárnap utáni hétfőre helyezik. A csíksomlyói kegytemplomban a szentmisék hétfőn ünnepi sorrendeben lesznek, reggel 8, délelőtt fél 11 és este 7 órától.
Karácsony előtt kilenc hónappal Gábor főangyal megvitte Názáretbe Máriának a megtestesülés örömhírét: „Az Úr angyala köszönté a Boldogságos Szűz Máriát, és méhébe fogadá Szentlélektől Szent Fiát” – mondjuk az Úrangyalát imádkozva.
A magyar vallásos néphagyományban Gyümölcsoltó Boldogasszony az oltás, a szemzés napja. Máig fennmaradó szokás, hogy ezen az ünnepen kell oltani, szemezni a fákat, hiszen Szűz Mária is most fogadta méhébe Jézust – olvashatjuk Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában. A hiedelem szerint az oltott fát nem szabad letörni, mert abból vér folyik, de levágni sem lehet, mert aki ezt megteszi, megvakul. Az ünnep magyarázatából fakad az a hiedelem, hogy
Régebb Csíkszentsimon, Csicsó, Jenőfalva és Ajnád székelysége az oltott gyümölcsfákra igézet ellen piros szalagot kötött. A csíkszentmártoniak az ünnepen szedik az oltóágakat; s úgy tartják, hogy ahány nappal szólal meg ünnep előtt a pacsirta, utána még annyi nappal elhallgat. Menaságon azt tartják, jó jel, ha Gyümölcsoltókor már nincs hó a vetéseken. Azt is tartják, ha ezen a napon megszólalnak a békák, akkor még 40 napig hideg lesz.
Jankovics Marcell Jelkép-kalendáriumában azt írja, hogy a racionális elme nem látja az összefüggést a gyümölcsoltás és Jézus fogantatása között, de lelkünk mélyén tudunk róla. A legjobb példa erre Petőfi verssora: „és én csüggtem ajkán szótlanul, mint a gyümölcs a fán”.
Nem mindennapi manővert osztottak meg egy videófelvételen: egy fehér Mercedes egy teherautót előzött volna meg... ha nem jött volna szemből egy másik kamion.
Lelassult a forgalom a sűrű hétfő délutáni, esti havazásban a 13A jelzésű országút Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti szakaszán.
A nagy mobilitási terv részeként újabb két utca – a Tábor és a Villanytelep – újul meg Székelyudvarhelyen. A munkálatok ezen a héten kezdődtek a Villanytelep utcában, a járdák bontásával és az új járdaprofilok kialakításával.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság arra kötelezné a gazdasági szereplőket, hogy a forgalmazott termékeiken tüntessék fel az árképzésnél alkalmazott kereskedelmi árrést.
Lehavazott hétfőn délután a 13A jelzésű országút Szentegyháza és Csíkszereda közötti szakaszán, ahol emiatt elakadt egy nyergesvontató, így csak félsávon zajlik a közlekedés – tudatta a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egyedi néprajzi gyűjteményt őriz háromszobás földszinti tömbházlakásában a Csíkszerdában élő Csiszér Imre nyugdíjas tanító. Egy, a páratlan kincset szemléltető kiállítást a Csíki Mozi kiállítóterében bocsátanak közszemlére március 18-án 18 órakor.
Egész napos lőgyakorlatot tart kedden a Székelyudvarhely határában található hegyivadász alakulat – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, amelynek munkatársai a helyszín elkerülését javasolják.
Az ország nagy részén nagyon hideg lesz a hét elején, a hét második felében azonban felmelegedés várható, 18 Celsius-fokos maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) március 17. és 30. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Egy kortárs mű tartalmát kellett leírniuk a magyar tagozaton tanuló nyolcadikosoknak a próbavizsgán román nyelv és irodalomból. Székelyföldön több mint ötezer magyar diák tesztelte le tudását és a vizsgahelyzetet hétfőn.
A „kicsi magyar világ” idején készült erdélyi, székelyföldi képeslapok kerülnek közszemlére szerdától a Tarisznyás Márton Múzeumban. Magyarország egyik legjelentősebb képeslap kiadója és fotográfusa Weinstock Ernő képei érkeznek ide.
szóljon hozzá!