Fotó: Veres Nándor
A Székelygyümölcs Egyesület által működtetett farkaslaki gyümölcsfeldolgozó manufaktúra hatása kézzel fogható változást eredményezett az udvarhelyszéki gyümölcstermesztésben. A gazdák, akik eddig csak banikért tudták eladni a tonnaszámra termett almát, ma a feldolgozás után meghatározó jövedelemmel számolhatnak. A termelők maguk is érzik, hogy lehetőségek vannak a gyümölcsfeldolgozásban, ezért érdemes tanulni, befektetni és ápolni a nagyapáink által ránk hagyott alma-, körte-, szilvafajokat. Összeállításunkban a gyümölcsösökben „szüreteltünk” a gazdák tapasztalataiból.
2011. augusztus 31., 16:262011. augusztus 31., 16:26
2011. augusztus 31., 19:402011. augusztus 31., 19:40
A manufaktúra termékei. Tekintse meg fotógalériánkat!
Farkaslakát magunk mögött hagyva, a Kalonda-tető felé haladva az út mindkét oldalán gyümölcsfák ezrei sorakoznak. Az ültetvények többségét mintha itt felejtették volna még a kollektív gazdálkodás idejéből. A két évtizednyi nemtörődömség egyre csontosabbá szárítja az egykor bőven termő fákat. A bozót és a gaz között azonban akad néhány parcella, melynek újra van törődő gazdája. A Farkaslakán működő feldolgozó hatásának már látszanak az első jelei.
A gyümölcsösök egy részét a gaz és a bozót vette fel – leginkább a medvéknek nyújtanak ma menedéket – jegyzi meg Jakab Antal farkaslaki gazda, miközben kertjében sétálunk. A kertben alma, körte és szilva terem, de van itt cseresznye, dió és szeder is. A háztáji kertben nem csak őshonos fajták vannak, ide már újabb, piacosabb fajták is kerültek. Egy közös van minden fában, látszik rajtuk a szakszerű ápolás. Itt nem fordul elő az, hogy egyik évben sokat, máskor semmit nem teremnek a fák.
Felértékelődő gyümölcsösök
Jakab Antal mindjárt az első titkot is megosztja velünk, és mutat is az egyik fa tövébe elhelyezett csirkeborítóra, amely alatt most is vígan kapirgál a majorság. Ezek az állatok biztosítják a szükséges foszfort a növényeknek – hangsúlyozza, s közben egy újabb kerti munkáscsalád odújához vezet. A mezei verebek is végzik dolgukat, sőt a közelben fészkelő cinegék is besegítenek a kártevők pusztításába. Az egész kerten érződik a harmónia, a gazda tudja, hogy csak odafigyeléssel lehet gyümölcsöt termeszteni, egy ideje már meg is éri a fáradozás. Jakab Antal közben egy tanfolyamot is elvégzett, melyen a szakmai tapasztalat mellett is lehetett újat tanulni.
Évekig húsz baniért vadtakarmányként értékesítették az almát, de amióta működik a faluban a gyümölcsfeldolgozó manufaktúra, értéke lett az almának. Jakab Antal számításai szerint az elmúlt évben már a feldolgozás eredményeként két lej bevétel volt minden kiló alma után. A húsz banihoz képest ez jó.
A gyümölcstermesztésnek van jövője Farkaslakán, ez egyértelműen kiderült a beszélgetésből, azonban hangsúlyozza: semmi nincs ingyen, minden munkát, törődést és kitartást követel. Ezt a gondolatot erősíti bennünk Gergely Levente is, akivel körtésében beszélgetünk. A megadott helyszínre akár kalauzolás nélkül is rátalálhattunk volna, hiszen a húszáras parcella, melyen Levente gazdálkodik, „kilóg a sorból”. Itt a gyümölcsfák koronái zöldek, és termés is szépen van rajtuk, még akkor is, ha a szakember látja a különbséget az idei év gyenge hozama és egy jobb év termése között.
Aki a körtére fogadna
Tizenkét éve, hogy körtetermesztésbe kezdett, államvizsga-dolgozatát is erről írta, így Levente otthonosan mozog a témában, növényvédelemben, kémiában. A kis szakmai előadás közben, a körtéket kóstolgatva megjegyeztük: van különbség a körték között nemcsak névben, de ízben is. A körte termesztése jövedelmező lehet, de nem várható el a körtefától sem, hogy csak úgy, Isten nevében teremjen – jegyzi meg a gazdálkodó. Meg kell adni a körtének, ami a körtéé…
Gergely Levente már tizenkét éve a körtére esküszik
Gyümölcsös bank
A farcádi Sándor Levente beszélgetésünk helyszínére magával hozta a Székelygyümölcs Egyesület és a Civitas Alapítvány által kiadott könyvet is. Ebbe több mint ötven almafajta leírása került bele, amit a térségben megtaláltak. Most magyarországi szakemberek is ide járnak, és innen visznek vissza olyan fajtákat, amelyek Magyarországon ma már nem léteznek – magyarázza Sándor Levente. A térség egy igazi bank, ahol az ősi fajtákat meg lehet találni. Itt halad át a Gyümölcs útja is, melyet ilyenkor, gyümölcséréskor érdemes felfedezni és végigkóstolni terméseit.
Farcádon nem véletlen, hogy éppen Levente az egyik mozgatórugója a Székelygyümölcs-programnak. A helybéliek még ma is emlékeznek arra, hogy Levente nagyapja – akár egy vidéki Micsurin – járta a vidéket, minden vad alanyt beoltott a régi almafajtákból. Ezért is van még meg itt a Budai Domokos, a Tartós Gusztáv, a Batul vagy más őshonos fajták. Ez is indokolja, hogy a második udvarhelyszéki manufaktúra beüzemelését is itt tervezik az ősz végére.
A riport bővebben az Udvarhelyi Híradó 2011. szeptember 1-jei lapszámában olvasható.
Közel felére csökkent a medveriasztások száma Hargita megyében a tavalyi évhez viszonyítva – közölte a megyei csendőrség. Míg 2024 első felében 219 hívás futott be a 112-re medvék jelenléte miatt, idén mindössze 110.
Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, az élveszületések száma továbbra sem haladta meg a halálozásokét – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Nemzetközi tervpályázatot akar kiírni a marosvásárhelyi városháza Maros-parti parkok témával, amelynek végső célja közösségi és szabadidős parkok létrehozása. Első lépésként a városlakók véleményét várják, akik egy online kérdőívet tölthetnek ki.
Az óvások elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a sikeresen képességvizsgázó nyolcadikosok aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A képviselőház és a szenátus csütörtökön 10 órakor kezdődő együttes ülésén ismerteti a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!