Fotó: Pethő Melánia
Tizenegyedik alkalommal rendezte meg a gyergyóalfalvi Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület és a Sövér Elek Iskolaközpont a Felszállott a páva nevet viselő népdal- és néptánctalálkozót. A rendezvény alkalmával a Gyergyói-medence nyolc településéről több száz kisiskolás lépett színpadra.
2012. május 31., 17:102012. május 31., 17:10
2012. május 31., 17:592012. május 31., 17:59
Csengő gyermekhangoktól, népzenétől volt hangos az alfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház csütörtök délelőtt. Itt találkozott nyolc gyergyószéki település több száz kisiskolása, hogy együtt töltsenek pár órát, egyenként vagy csoportokban bemutassák közösségük népdalait, néptáncát, vagy éppen népmesében közvetítsék a vidék hajdani örömét, bánatát. Erre évente adatik meg a lehetőség a Felszállott a páva nevet viselő népzene- és néptánctalálkozó keretében. A rendezvény tizenegyedik kiadásán a házigazda Alfalu táncosai, énekesei, zenészei és mesemondói mellé borzonti, csomafalvi, újfalvi, szentmiklósi, remetei, ditrói, és maroshévízi gyerekek csatlakoztak.
Szükséges, hogy az örökséget továbbéltessük
A szervezők évről évre jól meghatározott céllal rendezik meg a találkozót. Amint az Hunyadi Irén, a rendezvény megálmodója, a találkozók állandó szervezője elmondta, a fő cél a népi hagyományok felelevenítése, életben tartása, a gyermekek személyiségfejlődésének segítése, a szabadidő hasznos eltöltése, ugyanakkor őseink szokásainak gyakorlása a viselet, a dalok, a zene, mesemondás által. „Mivel a hagyomány az emberi civilizáció forrása, öröksége, szükséges, hogy ezt az örökséget éltessük, továbbvigyük. A világ számára nem attól vagyunk fontosak, amit más népektől átvettünk, hanem az által, amit mi adunk másoknak” – fogalmazott Hunyadi Irén, aki vallja: a néphagyományokat nem elég csupán megismertetni a gyerekekkel, már kicsi korban meg kell szerettetni, gyakoroltatni velük – ennek a feladatnak nagy része a pedagógusokra hárul. A szervező szerint az Alfaluban évről évre megrendezett találkozóra minden olyan gyerek eljön, akit tanítója ösztönöz, és azok a pedagógusok sem maradnak távol a néphagyományokat ápoló seregszemlétől, akik fontosnak tartják a magyarság- és az önazonosság-tudat erősítését. „Minden egyes pedagógus, aki tanulóival ma itt bemutatta műsorát, a vadócba egy rózsát oltott, hogy a világunk szebb legyen” – értékelte a gyerekeket felkészítő oktatók hozzáállását, munkáját Hunyadi Irén.
A tánc, az ének öröme ragadta el a résztvevőket
„A tegnapi találkozó legnagyobb sikere, hogy a gyerekek nem akarták abbahagyni a közös táncot, az éneklést, a csújogatást még a közös kép, a kínálmáció kedvéért sem. Ösztönszerűen ontották magukból, ropták az őseink által belénk plántált rigmusokat, dalokat” – osztotta meg örömét lapunkkal szervező-tanítónő. Értékelése szerint a felszabadult hangulat igazolja: a gyermekek megértették, megérezték a tánc, az ének örömét, „felnőttek” a találkozó célkitűzéséhez.
Hunyadi Irént a Felszállott a páva rendezvény folyamatos megszervezéséért, a hagyományápolás terén kifejtett munkájáért szerkesztőségünk emléklappal jutalmazta.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!