Fotó: Balázs Katalin
A székelyek közé betelepült örménység kultúráját ismerhetik meg mindazok, akik szeptember 7–9. között részt vesznek a II. Örmény Művészeti Fesztiválon. Ennél több is jut a résztvevőknek, a székely–örmény együttélés értékeire döbbenhetnek rá.
2012. szeptember 07., 16:552012. szeptember 07., 16:55
2012. szeptember 07., 17:052012. szeptember 07., 17:05
Pénteken kezdődött a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Plébánia és a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület által szervezett fesztivál, mely komolyzenei koncerteket, képzőművészeti és fotókiállításokat, előadásokat, örmény étel-ital kóstolásokat egyaránt tartalmaz. Az idei, második rendezvényen bemutatásra kerül az örmény ételízesítő, a hurut, illetve ugyanitt ismerhetik meg az érdeklődők az ángádzsábur készítési módját. A gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom búcsúünnepét, Kisboldogasszony napját körülölelő rendezvények bázisa az Örmény közösségi ház, itt kerül sor az események egy részére, ezen ingatlan manzárdjának kiépítésére kínálnak 20 és 50 lejes téglajegyet a szervezők.
A nyitónap dús programot kínált, a rendezvénytámogatók – Hargita Megye Tanácsa, Communitas Alapítvány, Gyergyószentmiklós önkormányzata – képviselőinek köszöntését követően három kiállítás nyílt meg. Felházi Lenke Zsuzsánna festményeit hozta, Puskás Attila Barna örményországi képei az Üzenet otthonról haza címet viselték. Egyébként a közösségi ház falán látható fotográfiák egy kirándulás termékei: Örményországból származó erdélyiek tettek kirándulást az őshazába, a képek pedig támogatás révén bejárhatják az erdélyi településeket, hogy jövőre még többen csatlakozzanak az itthonról hazamenő kirándulók táborához.
Különleges látványt nyújt Csiki Margit, Gitka kiállítása, a fára festett örmény motívumok mellett különleges ékszerek kerültek közszemlére. A képzőművészek gyerekek számára tartottak élő műhelyt, kisiskolásokat tanítottak ecsetforgatásra a közösségi ház udvarában.
Délután Bulbuk Márton István és dr. Márton László az épített örökségről szólt, majd Kirkósa Júlia templomi koncertjét Borosnyay Klára festménykiállítása követte az Astoria vendéglőben, mely az örmény ízek, örmény fűszerek nevű vacsorának is helyet adott. A desszertet a Nosztalgia kávézóban szolgálták fel: marlenkát és kávét, világhírű örmény előadók zenéjével kísérve.
A rendezvény további programja:
Szeptember 8., szombat
11.00 Kisboldogasszony ünnepe, a gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom búcsúünnepe. A misén részt vesz exc. és ft. dr. Jakubinyi György örmény katolikus kormányzó és a kerület papsága. Ünnepi szónok: nt. Horváth István. Közreműködik a Gyergyószentmiklósi Örmény Kórus. Ünnepi körmenet a Vörös köpönyegesekkel a templomkertben.
13.30 Ebéd – helyszín a Szilágyi vendéglőben Robi mesterszakács mesél a szokásokról.
17.00 Bálint Júlia: Örménygyökerű tanárok, diákok a Kolozsvári Piarista Főgimnáziumban; helyszín: Örmény Közösségi Ház.
18.45 Koncert az örmény katolikus templomban: Márffy Gabriella hegedűművésznő, berni szimfonikus zenekar egykori szólamvezetője, kíséri Benedek Tibor orgonán.
20.00 Örmény fohász – Találkozás Dézsi Zoltán költővel; Tatár Imre gitárművész zenei aláfestést nyújt.
20.30 Vacsora helyszín: Astoria vendéglő. A vacsora előtt konyakkóstoló dr. Puskás Attila ajánlásával.
21.30 Kötetlen beszélgetés, kávékísérő marlenkával és világhírű örmény előadók zenéjével; helyszín: Nosztalgia kávézó.
Szeptember 9., vasárnap
10.00 Ünnepi szentmise.
11.00 Tiberiusz vonósnégyes koncertje.
11.30 Hurutfesztivál, ángádzsábursirítés, tanulás, kóstolás, örmény sütemények felszolgálása a Mayer Róbert vezette fúvósok társaságában.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
Eddig példátlan módon, együtt nyitották meg Románia és Magyarország vallásügyi államtitkárai a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivált, mely idén is bebizonyította, tud egyszerre szórakoztató, lélekemelő, minőségi élményt nyújtó rendezvény lenni.
szóljon hozzá!