„A legnagyobb veszély az emberre nézve a céltalanság” – vallotta Erőss Zsolt, aki három évvel ezelőtt tűnt el a Kancsendzönga csúcsának meghódítása után. Az egykori társai az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyói Osztálya képviseletében emléktáblát állítanak neki és a vele együtt eltűnt Kiss Péternek az ázsiai hegyen.
2016. május 24., 16:352016. május 24., 16:35
Az ekések a tervükről sajtótájékoztatón beszéltek, meghívva az eseményre több település és megyei tanács képviselőjét is. A 17 ezer dollárba kerülő emlékállítást ugyanis sokan tartották szívügyüknek, amint elhangzott, már megvan az a pénz, amiből a négytagú csapat eljut az alaptáborig, és ígéret van arra, hogy onnan haza is utazhassanak.
Csibi Márti, Ambrus Zoltán (Hangya), Fülöp László (Bágya) és Köllő Zsolt (Yede) indul útra idén ősszel. Köllő Zsolt lesz az expedíció vezetője – tudatta Vadász-Szatmári István, az EKE gyergyói elnöke, visszaemlékezve 2013. május 21-re, amikor megtudták a hírt: Zsoltnak nyoma veszett. „A gyergyói ekések közül szinte mindenki személyesen ismerte, barátként kötődött hozzá. Tagtársunk és példaképünk volt, megmutatta, mit jelent székelynek lenni, és a világon bárhol élve magunkkal vinni szeretett városunk hírét. De minden csúcsra magával vitte azt a székely zászlót is, amit akkor adtunk neki, amikor díszpolgára lett Gyergyószentmiklósnak. Évente visszajárt hozzánk elmondani, merre járt, és mesélni a hegyek között egyszerűen, de boldogan élő emberekről. Példát mutatott a boldog életről. Mi most neki állítunk emléket” – fogalmazott a gyergyói osztály elnöke.
Az emlékállítási terv megvalósulását, amint az elnök mondta, az tette lehetővé, hogy összefogtak a döntéshozók, félretéve a különbözőségeket, vállalkozók és Zsoltot tisztelő egyének is. Fülöp László, az expedíció gazdasági felelőse szintén a pozitív hozzáállást dicsérte, hiszen a megyei és gyergyószéki önkormányzatok mellett testvérváros is bepótol a költségekbe, partneri hozzáállást tanúsított a hegyimentő szolgálat is.
Hálás volt Kiss Péter családja is, amikor Fülöp László közölte, Zsolttal együtt fiúknak is emléket állítanak. Zsolt özvegye, Stercer Hilda viszont többszöri megkeresésre sem reagált. Ebből egy következtetést vontak le az emlékállítók: nem ellenzi kezdeményezésüket.
A Kancsendzönga-hegy a nepáli határon található, turisztikai szempontból nem túlzottan kiépített. Nehezen közelíthető meg, kevés a vendéglátó, hálóhely. Ezért a csapat teljes menetfelszereléssel, nagy hátiszákokkal, sátorral járja végig a nagyjából három hétig tartó utat. „Nehézségekre számítunk” – jelentette ki Köllő Zsolt, közismert nevén Yede.
A két táblát nem a déli alaptáborban kívánják elhelyezni, morálromboló lenne a csúcsra indulóknak, hogy íme, ők nem tértek soha vissza, hanem kicsit alább keresnek erre alkalmas sziklát, ösvény mellett. A Kancsendzönga nemzeti Park vezetőségével már felvették a kapcsolatot, az engedélyre várnak, hisz ez lesz az első két, parkban elhelyezett emlékmű.
A Kancsendzönga egyébként elég nehezen megmászható hegy, kevesen tűzik ki célként. Míg évente körülbelül 15 ezer személy megy az Everest alaptáborába, a Kancsendzöngára indulók száma ennek csupán tíz százaléka. A gyergyói négyek sem erre a csúcsra törekszenek, a tervek szerint a déli mellett ellátogatnának az északi alaptáborba, de nem kizárt egy hétezer méter körüli csúcs meghódítása sem.
Az indulás időpontja még nem rögzített, azt tudja a csapat, hogy október-novemberben alkalmas hegymászásra leginkább az időjárás.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!