Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében ugyan még nem jelentettek madárinfluenza-gyanús esetet, de Maros és Bákó megyékben felmerült a gyanú, Brassó megyében pedig már kimutatták a vírustörzset elhullt állatokban.
2017. január 30., 18:032017. január 30., 18:03
A madárinfluenza egész Európában gyorsan terjed, Románia minden szomszédos országában kimutatták már a betegséget okozó vírustörzset. Az országban tíz gócpontot azonosítottak – számolt be az Agerpres hírügynökség Dorin Enache, a Brassó Megyei Élelmiszer-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatóság vezetőjének múlt heti bejelentéséről. A szakember annak kapcsán ismertette az adatokat, hogy H5N8 vírussal fertőzött madárinfluenza-gócpont jelent meg a Brassó megyei Alsóucsa község közelében.
Azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes figyelniük a Hargita megyei szárnyastartóknak, Püsök Lászlót kérdeztük. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője kiemelte, figyelni kell arra, hogy a háziszárnyasok ne érintkezzenek vadmadarakkal, amelyek vírushordozók lehetnek. Azokban a községekben, ahol kisebb-nagyobb tavak vannak, ott fokozottan vigyázni kell, hogy a vízszerető szárnyasok – kacsák, libák – ne menjenek a vízpartra, ott ugyanis nagyobb eséllyel érintkezhetnek vadmadarakkal. Az is jó megoldás lehet, ha a madárinfluenza visszaszorításáig zárt helyen tartják a szárnyasokat – sorolta a megelőzést segítő intézkedéseket a szóvivő.
Azt is megtudtuk, hogy Hargita megyében mindeddig nem volt madárinfluenza-gyanús eset, de az állatorvosok fel vannak készítve a vírustörzs esetleges megjelenésekor teendő lépésekre, figyelik ugyanakkor a vízpartokat is. Fokozottan ellenőrzik a nagy kereskedelmi farmokat – Gyergyószéken és Székelykeresztúron –, ahol a járványvédelmi szabályokat kötelezően be kell tartani. Számukra azt javasolják, függesszék fel a látogatók fogadását, hiszen ruházaton keresztül is behordható a vírus.
Emellett az igazgatóság munkatársai madarászokkal és vadászokkal is egyeztettek, akik ha a természetestől eltérő viselkedésű vagy elpusztult madarat találnak, felkeresik vele az illetékes igazgatóságot a kivizsgálás végett.
Brassó megyében már kimutatták a vírust, illetve Maros és Bákó megyéből származó elhullott állatok mintáját is vizsgálják az országos szaklaboratóriumban – ez esetekben még nem erősítették meg a gyanút – tisztázta a Püsök László.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!