Fotó: Baricz Tamás Imola
Gyergyócsomafalván hagyományteremtő céllal szerveztek bognyeső és borvizes napokat a hét végén. A Felső-nyírkerti Rendezvénycsűrnél a „bognyeső” és „borvizes” csomafalvi jelzőt nemhogy szívesen felvállalták, hanem a tervek szerint még erényt is kovácsolnak belőle.
2013. szeptember 01., 17:372013. szeptember 01., 17:37
Szombaton délután kezdődött a program, a gyerekek rajzolhattak, a felnőttek három csomafalvi fafaragó alkotásait tekinthették meg, és ha már bognyeső napot tartottak, olyan facsemetéket ültettek, melyről bogot lehet nyesni. „A bognyeső és a borvizes jelzők tipikusan a településre jellemzők, csúfondárosan is lehet mondani, de én úgy értékelem, egy csomafalvi sem haragszik, ha rá mondják, hiszen ez egy olyan dolog, ami előnyére válik az embernek. A bognyeső nevet azért kapta a csomafalvi, mert ért, jól ért valamihez, a borvíz meg egy természeti adottsága a településnek. Mindkettő olyan dolog, melyet fontos lenne valamilyen formában hangsúlyozni Csomafalvával kapcsolatban. A turizmustól reméljük a megváltást, a fellendülést nemcsak mi, hanem a környező települések is. Ezt a rendezvényt turistacsalogatónak is szánjuk. Ez az első alakalom, de reméljük öt-tíz év múlva kinövi magát, és nemcsak a magyar nyelvterületen, hanem máshol is hallanak majd rólunk. A bognyesőt hogyan is lehetne lefordítani más nyelvre?” – tette fel a kérdést Márton László Szilárd polgármester a rendezvény kezdetén.
Csomafalvi fafaragók kiállítása
A rendezvénycsűr három csomafalvi fiatal fafaragó kiállításának is otthont nyújtott. Ifj. Lukács László vállalkozó faházak építésével foglalkozik, Ditróban végezte a faipari középiskolát, és 16 éves kora óta farag. „Szeretem a fát, hobbiból faragok, és örvendek, hogy itthon is megmutathatom a munkáimat” – mondta a fafaragó-vállalkozó, hozzátéve, esténként van idő a faragásra, mikor más tévézik. Lukács László hétéves kisfia is már próbálkozik a faragással, igaz, édesapja elmondta, neki nem tud sokat segíteni, hiszen a kisfiú bal kézzel faragja a csomafalvi fát.
Bartalis Zoltán fafaragó helyben indított vállalkozást, ő csak faragászattal foglalkozik. Rendelésre külföldre dolgozik, franciaágyakat, kisebb dísz- és használati tárgyakat egyaránt készít. „Jobbnak láttam, hogy a számítógépezés helyett faragni kezdjek. Ebben látok megélhetési lehetőséget, és persze próbálkozok. Inkább juharból, cserefából, tölgyfából dolgozok, ezek állnak közelebb hozzám, igaz, máshonnan kell hozni a fát” – mondta Bartalis Zoltán. A harmadik kiállító Csata Levente tanító volt. A dísz- és használati tárgyak között szépen munkált nyakékek is sorakoztak a kíváncsiskodók előtt.
Facsemetéket is ültettek
„Tekintettel arra, hogy bognyeső napot tartunk, olyan fákat ültetünk, amelyről bogot lehet nyesni” – mondta elöljáróban Kedves-Tamás Antal kertépítő, önkormányzati képviselő. A rendezvénycsűr területén 14 helyet jelölt meg, ahová fenyőféléket ültettek. Erdeifenyő-, lucfenyő- és fehérfenyő-csemetéknek ástak gödröt a jelenlévők, és helyükre kerültek a gondosan kiválasztott csemeték.
A kétnapos rendezvény része volt az a fotókiállítás, mely bemutatja a csomafalvi ácsok, fával dolgozók itthon és a nagyvilágban megörökített pillanatait. Egyetlen kikötés volt a palacsintasütő versenyen, hogy csomafalvi borvízzel kellett kavarni a tésztát. Több csapat is sütött, az ízesítéshez alma-, szilva-, baracklekvárt kínáltak, de volt feketekokojzás palacsinta is. A Fenyőalja Egyesület hagyományos termékeit kínálta az érdeklődőknek, a Petres Ignác Fúvószenekar teremtett jó hangulatot a téren.
A rendezvényt a polgármesteri hivatal, a turisztikai és rendezvényszervező iroda közösen szervezte a Communitas Alapítvány támogatásával.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!