Nehéz helyzetben van napjainkban az orvostársadalom – és nem csak –, az egészségügyi rendszer inog, kilátástalan a helyzet, ki teheti, elvándorol. Mindezek ellenére még mindig vannak olyan emberek, akik e mostoha körülmények dacára is hivatástudattal végzik dolgukat, derűsek, optimisták. Mert ha nem lenének ilyenek, nem tudnának gyógyítani. És gyógyítaniuk kell, mert szükségünk van rájuk.
2010. november 03., 16:262010. november 03., 16:26
2010. november 03., 16:422010. november 03., 16:42
Ilyen ember dr. Gagyi Lídia, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosa. Évek óta több orvos munkáját végzi, rengeteget ügyeletezik, munkahelye meghatározza az életformáját, és bár néha bosszankodik, nap mint nap szeretettel végzi feladatát.
– Mi ad erőt a mindennapi küzdelemhez, hogy a mindannyiunk által ismert körülmények között dolgozzon, gyógyítson, tisztességgel helytálljon?
– A kollégák nyugdíjba vagy külföldre mennek. Az utóbbi egy év és két hónap során, a napokban a harmadik kolléga távozik a tüdőosztályról/tüdőgondozóból. A nyolcvanas évek végén is nagyon sok eltávozó kollégámnak volt az a véleménye, hogy itthon csak a fanatikusok és a hülyék maradtak, aztán úgy tűnt, hogy a kilencvenes években átértékelődik az itthon maradottak megítélése, erre kiderült, hogy 2010-ben már megint ugyanebbe a kategóriába sorolják be őket. Az idősek kilépnek ebből a rendszerből, mert elegük van, a fiatalok viszont egy nagyon hosszú, kemény, időt, energiát és anyagi befektetést igénylő egyetem és szakosodás után, nem tudnak megélni a kapott minimális pénzből. Ugyanakkor tény: kénytelenek vagyunk szembesülni azzal is, hogy a társadalomban nem becsülnek meg. Nagyon kellemetlen, hogy az országos szintű médiában lejárató hírek jelennek meg. Ötvenöt évesen nincs identitászavarom, ezt a szakot én választottam, tudom, hogy mit csinálok és hogyan, elfogadom magam. Szakorvosként tudom, hogy mi történik akkor, ha bedobom a törülközőt és kilépek, persze, ez lenne a legegyszerűbb, de hogy nem szállok ki, az talán azért is van, mert tudom, mi lesz a következménye.
A dr. Gagyi Lídiával készült interjút a Csíki Hírlap november 4-i számának Hölgysarok oldalán olvashatják el.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.