Mezőzáhon az Ugron kastély felújításra várva is őrzi egykori szépségét
Fotó: Haáz Vince
Málladozó főbejárat, gyomnövény által benőtt lépcsőfeljárók, romosodó erkélyek, penészes falak – nagyjából ez a látvány fogadja azokat, akik ellátogatnak a mezőzáhi Ugron-kastélyhoz. Leghamarabb az állagmegőrzést és a legsürgősebb javítási munkálatokat kell elvégezni, hogy ne romoljon tovább a kastély állapota.
2019. május 05., 16:502019. május 05., 16:50
Az egyik alagsori ablakon be is lehet kukucskálni, a látvány itt sem jobb: régi bútordarabok és hulló vakolat. Az épületben évtizedeken át árvaház működött, majd a megyei tanács mint tulajdonos az alárendeltségébe tartózó Maros megyei múzeumnak adta használatra.
Tavaly sikerült elvégezni a tető javítását, vagyis a nagyobb problémák elhárítását, de a munka nagy része még hátra van, a tető teljes felújítása, a szerkezeti problémák kiküszöbölése még csak most következik – válaszolta érdeklődésünkre Soós Zoltán múzeumigazgató.
Fotó: Haáz Vince
Az igazgató elmondta, ebből a pénzből a tetőjavításra telik, illetve az épület szerkezetének megerősítésére. Ebből végzik el a jobboldali szárny tetőzetének a teljes felújítását, a csatornarendszer cseréjét és a nagy torony tetejének is a kijavítását, valamint helyenként, ahol szükség, ott megerősítik a betonkonzolokat is. „Miután mindezzel végzünk és lesz költségvetés-kiigazítás, az erkélyek megerősítése és restaurálása következik” – ismertette az idei terveket Soós Zoltán.
Fotó: Haáz Vince
Ami a hosszútávú terveket illeti, a múzeumigazgató arról beszélt, hogy két elképzelés is felmerült a kastély hasznosítására. Az első egy rendezvényközpont kialakítása, elképzelhetőnek tartják, hogy konferenciákat, vagy más rendezvényeket, akár esküvőket, bálokat szervezzenek ott. A másik elképzelés egy rehabilitációs központ berendezése.
A mezőzáhi kastély építtetője Ugron István (1862–1948) volt, aki 32 évig tartó diplomata pályafutása után, az első világháborút követően visszavonult és hazatelepedett Erdélybe, ahol fontos közéleti és politikai funkciókat töltött be. A kastély 1908-1912 között épült. Az államosítást követően a kastély bútorzatát, berendezését, értékes gyűjteményét széthordták, mára abból már semmi sincs meg. Az épületben iskolát, majd árvaházat működtettek, belsejében kisebb-nagyobb változásokat eszközöltek. A család próbálta visszaszerezni, de sikertelenül.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás