Fotó: Boda L. Gergely
A március 31-ei tanácsülés előtt néhány önkormányzati képviselő megígérte az érintett szociális gondozóknak, hogy nem döntenek a leépítés kérdéséről. Ennek ellenére mégis megszavazták, hogy május 15-től megszüntetik a marosvásárhelyi felnőttgondozók alkalmazotti státusát, azaz leépítik őket. 150 személytől „szabadulnak meg”, a határozat nem érinti a gyerekeket gondozó szociális alkalmazottakat.
2011. április 07., 18:342011. április 07., 18:34
2011. április 08., 12:362011. április 08., 12:36
A marosvásárhelyi tanács legutóbbi soros ülésén született határozat értelmében május 15-től 150 szociális gondozó – akik eddig a polgármesteri hivatal alkalmazottai voltak – munkaszerződését bontják fel. Az érintettek, illetve az érdekeiket képviselő szervezetek csütörtökön, április 7-én délután a Deus Providebit Tanulmányi Házban találkoztak a helyi tanácsosokkal, és Claudiu Maior alpolgármesterrel, hogy megoldásokat keressenek a kialakult helyzetre. Az alpolgármester azt ígérte, hogy a fogyatékkal élő személyek szociális segélyét megnövelik, így ezentúl az ellátásra szoruló „fizeti” gondozóját.
Nem fér bele a keretbe
Csütörtökön telt ház fogadta Claudiu Maior alpolgármestert és azt a négy tanácsost, akik eljöttek a Deus Providebit Tanulmányi Házba, hogy az érintett gondozókkal tárgyaljanak a segélyekről és más szociális juttatásokról, amelyeket a fizetésük helyett kapnának ezután.
„A Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal meghaladta az alkalmazottak fizetésére elkülönített keretet. A törvény értelmében a hivatalnak nem lehet háromezernél több fizetett dolgozója, 200 helyi rendőrt hasonló okok miatt bocsátottak el” – mondta Claudiu Maior. Az elöljáró hangsúlyozta: szociális juttatásokra van pénze az önkormányzatnak, ám a felnőttgondozók bérét nem tudja többé biztosítani. A helyzet megoldására vonatkozó javaslatát a következő tanácsülésen terjeszti a plénum elé. Eszerint a szociális gondozók segély, nem pedig fizetés formájában kapják meg a havi jövedelmüket. Azaz, akiknek megszűnik a munkaviszonyuk ezentúl a fogyatékkal élő személyek révén bruttó jövedelmüket kapják meg, és saját maguknak kell befizetni a társadalombiztosítási járulékokat, nyugdíjalapot. Például, ha eddig egy felnőttgondozónak 520 lej volt a fizetése, akkor ezután a gondozott szociális segélyét megnövelik 520 lejjel, plusz még annyival többet kapna, amennyivel adózni kell utána. Az alpolgármester ígérete szerint ezenkívül még egy 70 lej értékű ételjegyet is kapnának az érintettek, ugyanakkor munkanélküli segélyért is folyamodhatnak.
Nem bíznak az ígéretekben
A jelen lévő szociális gondozók bizalmatlanságuknak hangot adva fejtették ki: úgy érzik ők a rendszer „gyenge láncszemei”, és ha leépítésről van szó, akkor őket teszik utcára legelőször, pedig az ő munkájukra nagy szükség van. Az érintettek attól tartanak, hogy elvesztik eddigi jogaikat, fizetésüket, alkalmazotti státusukat, társadalombiztosítási járulékaikat. Többükben felmerült a kérdés: a kilenc hónap munkanélküli segély után mitévők lesznek, ha úgy dönt a tanács, hogy nem ad több segélyt? Egyáltalán milyen jogon alkalmazhat egy szellemi fogyatékkal élő személy bárkit is, aki után adót köteles fizetni? Nem törvénybe ütköző az, hogy egyazon személy munkanélküli segélyt és szociális juttatást is kapjon a polgármesteri hivataltól? – tették fel kérdéseiket az érintettek.
Elmélet és gyakorlat
Bakos Levente, helyi tanácsos a sajtó kérdésére elmondta: tudomása szerint munkáltatói engedéllyel nem rendelkező magánszemély nem alkalmazhat munkaerőt, de bizonyos különleges helyzetekben létezhetnek kiskapuk a törvény alkalmazásában. „A vita során sok volt a fogalomzavar és számos jogi kérdés is felmerült, azonban az a legfontosabb, hogy a következő tanácsülésen olyan döntéseket kell hozni, amelyekkel biztosítani tudjuk azt, hogy az érintett személyek életszínvonala ne változzon” – tette hozzá Bakos Levente.
Egyelőre tehát csupán ígéretek hangzanak el, és elméletben kínálnak fel alternatívákat az érintetteknek, ám ami biztos: a szociális felnőttgondozók májustól már nem a polgármesteri hivatal alkalmazottai.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
szóljon hozzá!