Fotó: Pinti Attila
Furcsa helyzetet teremtett a Bákói Táblabíróság pénteki döntése az úzvölgyi katonatemető egyik perében benyújtott fellebbezése ügyében, ugyanis az elért sikert mind a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, mind pedig Hargita Megye Tanácsa magáénak tekinti.
2023. február 10., 21:192023. február 10., 21:19
2023. február 10., 22:322023. február 10., 22:32
Rövid ideig, mindössze néhány óráig tarthatott a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat (MIJSZ) öröme, miszerint alaptalannak ítélte a Bákói Táblabíróság az úzvölgyi katonatemető egyik perében benyújtott fellebbezést, és megerősítette a Csíkszentmártonnak kedvező alapfokú ítéletet.
A MIJSZ sikerét ugyanis Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke egy közleményben magáénak kéri. Ugyanakkor mind a jogvédelmi szolgálat, mind pedig a megyei tanács elnöke csak sejtet: egyik sem nevezi meg, hogy pontosan kire gondol, amikor „ferdítéseket és vádaskodásokat” említ, illetve a „tények figyelmen kívül hagyásáról” beszél.
Jogerős döntés született az úzvölgyi betonkeresztek ügyében. Az egy évvel ezelőtti ítélet szerint érvénytelen a keresztekre kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani. Ma a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését.
„Mivel ferdítések és vádaskodások jelentek meg az úzvölgyi perben való részvételünkkel kapcsolatosan, a továbbiakban a tisztánlátás miatt közzétesszük azt, hogy milyen módon zajlott le az úzvölgyi építkezési engedéllyel kapcsolatos per, melyben pénteken jogerős döntés született” – ezzel a felütéssel közölt egy részletes leírást a saját közösségi oldalán a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat.
Az építkezési engedély per 2019. 06. 27-én kezdődött – írják –, amikor a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat és Csíkszentmárton önkormányzata elindította a pert,
Az ügy képviselője Kis Júlia kolozsvári ügyvéd, a jogvédő szolgálat ügyvédje. A teljes peranyagot a MIJSZ rakta össze, kizárólag Csíkszentmárton Önkormányzata adott hozzá bizonyítékokat.
Összeállításuk szerint a továbbiakban így alakult a per:
2019. november 6.: Hargita Megye Tanácsa kérelmezte, hogy belépjen a perben, mint érdekelt fél, saját érdekében
2019. december 4.: a törvényszék befogadta Hargita megye perbelépési kérését és elrendelte, hogy a következő tárgyalásra mindenik fél válasziratot fogalmazzon meg a perbelépési kérést illetően, ugyanakkor elrendelte, hogy a felek a következő tárgyalásra különböző okiratokat tegyenek le az ügyben
2020. január 29.: jelen perhez csatolták a bákói prefektus által kezdeményezett ügyet is, amelynek hasonló a tárgya 2714/110/2019 sz.ügyet, minden fél további bizonyítékokat tesznek le
2020. március 4.: visszautasították a prefektus kérését, amelyben az építkezésekért felelős hivatalt is perbe hívja, visszautasították Cotirlan Simonuc-Costel perbelépési kérését, visszautasították Hargita Megye Tanácsának saját érdekű perbelépését
2020. április 8.: felfüggesztették az ügyet a koronavírus-járvány miatt
2020. június 24.: Hargita Megye Tanácsa perbe lépett a felperes érdekében, ezt elfogadták és az ügy tárgyalását felfüggesztették, amíg véglegesen letárgyalják az 1553/100/2019 számú ügyet
2022. január 26.: érdemben letárgyalták az ügyet
2022 február 10.: ítélethirdetés: 89/2022 számú határozat
Jóváhagyták Csíkszentmárton keresetét, és a bákói prefektus keresetét is részben. Megállapították, hogy az építési engedély jogellenesen volt kiállítva, és elrendelték az építmények lebontását. A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat keresetét visszautasították, mert úgy ítélték meg, hogy nem érdekelt az ügyben.
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat nem támadta meg a döntést, mert ezzel kockáztatta volna az egész ügyet, de továbbra is ő biztosítja ügyvédjén keresztül és látja el, finanszírozza Csíkszentmárton védelmét. A határozat ellen Csíkszentmártonnal szemben április 4-én Dormánfalva városa felfolyamodást (románul recurs) nyújtott be, amelyre Csíkszentmárton válasziratot fogalmazott meg.
Másodfok:
2022. szeptember 9.: a tárgyalás a Bákói Táblabíróságon folytatódott, ahol az alperes Csíkszentmárton önkormányzata és az alperes pártján bent maradt Hargita Megye Tanácsa. Halasztás történt az ügyben. Az alperes teljes költségét a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat biztosította (Kis Júlia gyereknevelési szabadsága miatt Anja Marginean Cosma a MIJSZ védőügyvédje, de Kis Júlia maradt a szakmai koordinátor) szerződéses alapon, illetve a védelmet is a MIJSZ koordinálta.
2022. október 21.: újabb halasztás történt
2023. február 10.: A táblabíróság visszautasította Dormánfalva felfolyamodását, helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.
Összegezve: A pert Csíkszentmárton Önkormányzata és a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat indította, Hargita megye tanácsa egy évre rá szállt be, a teljes védelmet a MIJSZ látta el és finanszírozta a felperesnek (másodfokon alperesnek).
„Az alapfokon megnyert per után kizárták a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatot a perből. Ezután Csíkszentmárton község és Hargita Megye Tanácsa együtt vitték tovább az ügyet a Bákó megyei fellebbviteli bíróságon.
– ez már a Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata által kiküldött közleményben áll. Ugyanebben Birtalan Sándort, Csíkszentmárton polgármesterét is megszólaltatják. „Elégedettek vagyunk a mai ítélettel, köszönöm a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatnak az alapfokon megnyert pert, az ügyvédi képviselőnknek, Hargita Megye Tanácsának, hogy mellénk álltak, várjuk a döntés hivatalos kiközlését” – fogalmazott Csíkszentmárton polgármestere.
Végül Borboly Csaba tanácselnök a következőképpen fogalmaz: „Dormánfalva polgármesterének felelnie kell a törvény előtt. Köszönöm Hargita Megye Tanácsa jogászainak és munkacsapatának kitartó munkáját, gratulálok Csíkszentmárton községnek és polgármesterének, valamint az őket képviselő ügyvédnek. Azt ígértem, hogy nem adjuk fel, a törvény erejével karöltve harcolni fogunk az igazunkért”.
Hogyan tovább?
A Krónika kérdésére, hogy a jogerős bírósági döntés után mi következik, Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat vezetője úgy fogalmazott, a Csíkszentmártoni Polgármesteri Hivatal valószínűleg végrehajtókhoz folyamodik a betonkeresztek elbontása ügyében. A jogvédelmi szolgálat vezetője elmondta: az alapfokú bírósági döntés Dormánfalvát bízta meg az ítélet végrehajtásával, és ez valószínűleg a mostani ítéletben sem fog változni. A további lépésekhez meg kell várják az ítélet végleges indoklását.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
3 hozzászólás