Elzárt, hálózati áramellátással nem rendelkező településrészekre hozhat napelemes fényt a pályázati program. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Nyolc Hargita megyei községben összesen közel kétszáz, hálózati áramellátással nem rendelkező háztartást szerelnének fel az érintett önkormányzatok pályázati forrásból megvásárolt napelemrendszerekkel, olyan településrészeken, amelyeken saját forrásból nemigen tudnának villamosítást végezni. A finanszírozási igényléseket már benyújtották az Országos Környezetvédelmi Alap programjában.
2020. január 10., 17:552020. január 10., 17:55
Összesen közel ötmillió lejre pályázik nyolc Hargita megyei önkormányzat abban az Országos Környezetvédelmi Alap által tavaly kiírt programban, amelyben a villamossági hálózattól távol eső lakóházak napelemekkel történő felszerelésére biztosítanak vissza nem térítendő állami támogatást. A támogatási kérelmeket a megyei tanácshoz kell benyújtaniuk az önkormányzatoknak.
A hosszabbításoknak köszönhetően Hargita megyében a kezdeti kettőről nyolcra bővült a pályázó önkormányzatok száma, az érintett háztartásoké pedig megduplázódott –
Borboly Csabától, a Hargita megyei önkormányzat elnökétől megtudtuk, hogy többségükben udvarhelyszéki önkormányzatok igényeltek finanszírozást a fejlesztésre. Kápolnásfalu községben 52 lakóházat szerelnének fel napelemekkel a Tizenhétfalusiként ismert zónában, a Parajd községhez tartozó Bucsin-tető térségében 50-et, a Farkaslakához tartozó Szencsedben 45-öt, a Korondhoz tartozó tanyavilágban (Kalonda, Cika, Nyír) 17-et, a Szentábrahám közelében fekvő Solymosilázon 15-öt, Oroszhegyen és a községhez tartozó Üknyédben 6-ot, a Gyergyóvárhegy községhez tartozó Fülpösön 1-et, akárcsak a Kászonaltízhez tartozó Kászonjakabfalván. A pályázók háztartásonként 25 ezer lejt kaphatnak a napelemes fejlesztésre, így a legnagyobb projekt értéke eléri az 1,3 millió lejt.
Nagyon fontosnak tartják, hogy a kis falvak és a tanyavilág vonzó maradjon a családok vagy akár a vidékre költözni óhajtó fiatalok számára. Mielőtt az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) ellehetetlenítette a lehetőséget, saját beruházásként közel 20, többségükben tanyavilági településen sikerült megoldani a villamosítást – tájékoztatott Borboly Csaba, hozzáfűzve, most, hogy ez nagyon bonyolult lett, fontossá váltak a pályázati lehetőségek.
– fogalmazott a megyei tanács elnöke.
Éppen a pályázati kiírás megjelenése előtt vizsgálták meg a Kápolnásfaluhoz tartozó Tizenhétfalusi zóna villamosításának lehetőségét, de kiderült, hogy
Ez az összeg eléri az egymillió eurós értéket, annyit viszont saját forrásból sosem tudna a községvezetés erre a célra fordítani – mondta el megkeresésünkre Benedek László, a napelemprogram legnagyobb értékű finanszírozására pályázó Hargita megyei település vezetője. Kápolnásfalu polgármestere szerint éppen ezért
Ők 52 ház napelemekkel történő felszerelése érdekében pályáznak finanszírozásra 1,3 millió lej összértékben.
Igaz, hogy a nagyobb háztartási áramfogyasztók táplálására nem elegendő a finanszírozásból telepíthető napelemrendszer, de az alapvető szükségletekre, világításra és még egy-két háztartási fogyasztó, például egy hűtőszekrény és egy televízió működtetéséhez már elegendő áramot adhat, és már ez is több lenne annál, mint amit eddig el tudtak érni a Bucsinon álló lakóházak esetében – véleményezte a lehetőséget Bokor Sándor, a második legnagyobb projekttel pályázó Parajd község polgármestere.
– jelentette ki a településvezető. Elmondta, ő az áramszolgáltató vállalat megyei kirendeltségétől kezdve a regionális központig végigjárta az intézményt ennek érdekében, ám dacára annak, hogy a vállalatnak tavaly is rendelkezésére álltak az ehhez szükséges fejlesztési költségek, nem történt semmi, a pénzt nem használták fel. Parajdon nem elég nagy a villamossági hálózat teherbírása ahhoz, hogy onnan el lehessen vezetni az áramot a Bucsinra, ezért Szovátáról kellett volna „megtáplálni” azt, majd Parajdon át elvezetni Korondra és Farkaslakára, hogy áramhoz juttassák a hálózatra hiányosan csatlakoztatott településrészeket. Ez azonban nem valósult meg, ezért pályázik Parajd község is a napelemprogramban, 1,25 millió lej értékben, 50 ház napelemekkel történő felszerelésére.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
1 hozzászólás