Második helyen végzett Segesvár az Év európai városa címért folytatott „küzdelemben”. A Küküllő-parti település két szavazatot kapott, ugyanannyit, mint francia és német vetélytársai, csakhogy utóbbiak együttműködésüknek köszönhetően négy vokssal számolhattak, így elnyerték az Európa Tanács évente kiosztott legmagasabb kitüntetését.
2011. április 13., 16:512011. április 13., 16:51
2011. április 13., 17:582011. április 13., 17:58
Érdekesen zajlott az idei Európa-díj: az április 11–15. közötti döntő előtt csak annyit lehetett tudni, hogy az Unió öt települése jutott a fináléba, és mindegyiket külön-külön értesítették. Az Európa Tanács környezetvédelmi, mezőgazdasági helyi és regionális bizottsága keretén belül működő, Európa-díjat odaítélő grémium végül úgy döntött, hogy idén Landerneau és Hunfeld közösen lesz a kitüntetett.
„Franciaország és Németország együttműködése miatt Segesvár csak a második lett, holott ugyanannyi voksot kapott, mint az említett városok. Az olasz Corciano egy szavazatot, a lengyel Poznan pedig egyet sem kapott. Ha alaposabban felkészülünk, akkor jövőre mi nyerhetünk” – ismertette a térség szenátora, Petru Başa, aki Strasbourgban szurkolt Frunda György és Viorel Badea szenátorok társaságában. Az Év európai városa díjat 1955-től osztják ki, Segesvár pedig az első romániai település, amelyet jelöltek a kitüntetésre.
Segesvár történelmi központja 1999 óta a Világörökség része. Az erdélyi település számára már csak ez a titulus hiányzik az európai városok minősítési létráján, 1995-ben ugyanis megkapta az Európa Tanács érdemoklevelét, 1998-ban az Európai Unió zászlaját vehette át, 2003-ban pedig díszplakettel jutalmazták Segesvárt az európai eszmék közösségi alkalmazásáért.
A település első írásos említése 1300-ban történt Segusvar néven, amely az ómagyar seg, ség, azaz domb, halom szóból keletkezett. A honfoglaláskor bolgár-török népesség lakott a környéken. A mai várost a XII. században alapították a II. Géza király által betelepített szászok, és a Szász Szék központja lett. Favárát a tatárok pusztították el, kővárát ezután építették fel. Összesen 14 bástyája volt, ezek közül 9 ma is áll. Segesváron választották meg erdélyi fejedelemnek I. Rákóczi Györgyöt, Rhédey Ferencet, Kemény Jánost és Barcsay Ákost, és itt született Apor Vilmos mártír győri püspök. 1849-ben a közeli Fehéregyháza határában zajlott a segesvári csata, ahol Bem apó serege vereséget szenvedett a cári orosz csapatoktól, s ahol utoljára látták Petőfi Sándort. A 34 ezres városban még mintegy 7 ezer fős magyarság él, és a párszáz megmaradt német is beszél magyarul.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!