Szőke László

Szőke László

Ez nem csak értelmiségi picsogás

2017. május 30., 14:052017. május 30., 14:05

Az a jó a városnapokban – ha az idő nem fog ki teljesen rajtunk –, hogy mivel majdnem mindenki kimozdul valamilyen neki tetsző rendezvényre, alkalom nyílik olyanokkal is szót váltani, akikkel különben ritkán tesszük, tehetjük.

Az Udvarhely Napok szervezői tematikusan is csoportosították az eseményeket idén, így a nagyszámú civil-szakmai részvétel azt is biztosította, hogy Székelyudvarhely és vonzáskörzetének „krémje” előadóként, vendégként is felvonulhasson a rendezvényen.

Nyilván a városnak még szoknia kell, hogy ez már nem az a miccses-sörös-giccses piknik, mint amihez többnyire eddig szoktunk városünnepeken.

Hasunk ünneplése mellé társulhat némi szellemi táplálék is, hacsak nem a Móricz Zsigmond-novellában is megénekelt kisjánosok vagyunk mindahányan.

Kis Jánosok, most nem érdekeltek, de több olyan értelmiségivel, szakemberrel, vállalkozóval is beszélgettem, akit a szíve húzott (haza) Udvarhelyre, mert úgy érezte/érzi, megérdemel némi esélyt ez a vidéki kis- vagy szülőváros akár a kolozsvári, budapesti Kánaán ellenében is. Olyanokról beszélek, akik döntését nem egzisztenciális okok vagy az anyagiak befolyásolták elsősorban, hanem az érzelmi kötődés: a kihívás, hogy sikerülhet-e (tapasztalatukkal, szakmai tudásukkal) gyarapítani ezt a közösséget és régiót. Rossz hírem van:

többeknek fogytán a türelmük.

Először azt hittem, hogy ez csak amolyan szokványos értelmiségi picsogás, hogy jaj, mi vagyunk a meg nem értett zsenik, de aztán aludtam rá egyet. És tényleg baj van.

Udvarhely hozza a formáját, és arra kényszeríti a szóban forgó, „messziről” (haza)jött szakembereket, hogy értelmetlen és érdemtelen meccseket, mérkőzéseket vívjanak abban a pocsolyában, ahol mi, már szinte önkéntelenül, a gumicsizmát emeltük népviseletté. Olyanokat kényszerítünk kisded, uram bocsá’, provinciális játszmáinkba, akik már rég lecsapoltak egy-két mocsarat, sőt túl vannak már néhány tengeri csatán is, melyeket ott vívtak, ahol már nem elég az autóbelsőből összetákolt udvarhelyi/székely soson (= románból „honosított” gumicsizma).

Kedves kis döntnökeim, akik közül többen kizárólag nyelvcsapásaik jogán bitorolják a helyi bürokrácia csúcsait, és akikhez én is kötődöm valahogyan, hiszen együtt rúgtuk-rúgjuk a sarat abban a bizonyos pocsolyában, nos, picinyeim, itt az ideje el- és felismerni saját korlátainkat! Tolmács kell ide, közvetítő, aki

megvédi saját kisszerűségünktől mindazokat, akiktől remélni lehet, hogy egyszer nagypályások lehetünk,

akiknek nemcsak vízióik vannak saját szakterületükön, hanem rendelkeznek is azzal a tudással, amivel azokat meg lehet valósítani. Igen, tudatosan, tervezetten kell megmentenünk őket saját magunktól, ugyanis ők azok, akik nem a más f.szával verik a csalánt. Arra itt vagyunk mi, helyiek, elég szép számban…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.

Kozán István

Kozán István

Borboly Csabának márpedig van egy érdeme

Hargita Megye Tanácsa már soha nem lesz olyan, mint volt: tizenhat év után elhagyja az elnöki kabinetet Borboly Csaba. Na és innentől több oldalon keresztül kellene a leköszönő elnök érdemeit sorolnunk – pedig a valóságban csak egy van.

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!