Ebbe a székbe ülhetnek be a páciensek, akik vizsgálatra érkeznek
Fotó: Haáz Vince
Kétszer annyi az epilepsziás beteg, mint amennyi a nyilvántartásokban szerepel. Mindez azért van, mert sokan szégyellik a betegséget, és nem kezeltetik magukat – mondta Florea Bogdan kolozsvári professzor Marosvásárhelyen, amikor jelképesen átadott a helyi neurológiai klinikának egy 25 ezer euró értékű elektroenkefalográfot (EEG). Ez lehetővé teszi, hogy alapos vizsgálatokat végezzenek Vásárhelyen is a betegeken, és ne kelljen őket Kolozsvárra vagy Bukarestbe küldeni.
2024. február 19., 18:512024. február 19., 18:51
2024. február 20., 08:152024. február 20., 08:15
Az epilepszia az agy működési zavara, és az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható. A gyógyszeres kezelések célja, hogy megakadályozzák a rohamokat. Romániában jelenleg nincs pontos kimutatás, hogy hány epilepsziás beteg van, a hivatalos nyilvántartásokban 120-130 ezer szerepel, de a szakorvosok szerint a betegek száma 300 ezerre is tehető. Az epilepszia bármely életkorban előfordulhat.
Florea Bogdan kolozsvári professzor, aki az önkéntes alapon szerveződő közösség, a Lions klub képviseletében járt hétfőn Marosvásárhelyen és jelképesen átadta a korszerű EEG gépet, elmondta, sajnálatos módon nemcsak nálunk, de Európa-szerte még mindig szégyen társul az epilepsziához, ő a betegségek Hamupipőkéje.
– holott ez nem „megszállottság”, ahogy a középkorban hitték, nem is agyi fejletlenség, hanem egy betegség.
Florea Bogdan és Szatmári Szabolcs főorvosok
Fotó: Haáz Vince
Bogdan Florea beszélt arról is, hogy számtalan olyan eset van, amikor a szülők nem ismerik be, hogy gyermekeinek rohama volt, azt mondják, hogy „csak megszédült, elájult, semmi baja”. Pedig jó tudni, hogy minden esetben, amikor epilepsziára utaló jelek vannak – ájulás, érzékcsalódás, eszméletlen állapot, izomrángás –, orvoshoz kell fordulni, hogy felállíthassák a pontos diagnózist.
De előfordul, hogy a felnőttek sem beszélnek a betegségükről, mert félnek, hogy megbélyegzik őket, elveszítik munkahelyüket, hátrányba kerülnek.
amely segít megakadályozni vagy csökkenteni a rohamok számát, lehetőséget biztosítva a normális életre.
A professzor elmondta, ha valahol egy epilepsziás betegnek nagy rohama van, akkor a legfontosabb, amit mi tehetünk, hogy mellette maradunk. Az eszméletvesztéssel, idegrángással járó roham másfél-két percet tart, és az érintett utána még akár fél óráig is szédült, zavart lehet. Ha a betegnek van szemüvege, akkor azt vegyük le, oldjuk meg az övét, nyakkendőjét, ha visel.
Fontos tudnivaló, hogy az epilepsziás beteget egy nagyobb roham után nem kell kórházba szállítani, hazatérhet otthonába. Akkor szükséges mentőt hívni, ha valakinek egymás után több rohama van, vagy ha nincs még diagnózisa. Kezelés alatt levő betegnek is lehet rohama.
Szatmári Szabolcs neurológus, egyetemi oktató, a marosvásárhelyi II. számú Neurológiai Klinika (a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház alegysége) vezetője elmondta, hogy a Lions klubtól kapott és már beüzemelt EEG azért fontos, mert összetett és alapos vizsgálatokat is el tudnak végezni, olyanokat, amelyeket eddig még nem.
Mindez hozzájárul ahhoz, hogy pontos diagnózist tudjanak felállítani.
Szatmári Szabolcs szerint nagy előrelépés az új EEG
Fotó: Haáz Vince
Ráadásul az új gép össze vannak kötve az ország és a világ különböző részein létező, epilepsziát diagnosztizáló központokkal, így a távolban élő és dolgozó szakemberek is segíteni tudnak a diagnózisban, sőt akár a kezelésben is. Hiszen sokféle epilepszia és többféle gyógyszer van, és minden páciens esetében meg kell találni a megfelelő készítményt, valamint a megfelelő dózist.
A telemedicina segítségével több szakember is hozzáférhet az EEG-vizsgálat eredményéhez
Fotó: Haáz Vince
A készülék segítségével olyan alapos vizsgálatot tudnak végezni, amiért eddig Kolozsvárra vagy Bukarestbe küldték az érintett személyt.
A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
szóljon hozzá!