Ebbe a székbe ülhetnek be a páciensek, akik vizsgálatra érkeznek
Fotó: Haáz Vince
Kétszer annyi az epilepsziás beteg, mint amennyi a nyilvántartásokban szerepel. Mindez azért van, mert sokan szégyellik a betegséget, és nem kezeltetik magukat – mondta Florea Bogdan kolozsvári professzor Marosvásárhelyen, amikor jelképesen átadott a helyi neurológiai klinikának egy 25 ezer euró értékű elektroenkefalográfot (EEG). Ez lehetővé teszi, hogy alapos vizsgálatokat végezzenek Vásárhelyen is a betegeken, és ne kelljen őket Kolozsvárra vagy Bukarestbe küldeni.
2024. február 19., 18:512024. február 19., 18:51
2024. február 20., 08:152024. február 20., 08:15
Az epilepszia az agy működési zavara, és az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható. A gyógyszeres kezelések célja, hogy megakadályozzák a rohamokat. Romániában jelenleg nincs pontos kimutatás, hogy hány epilepsziás beteg van, a hivatalos nyilvántartásokban 120-130 ezer szerepel, de a szakorvosok szerint a betegek száma 300 ezerre is tehető. Az epilepszia bármely életkorban előfordulhat.
Florea Bogdan kolozsvári professzor, aki az önkéntes alapon szerveződő közösség, a Lions klub képviseletében járt hétfőn Marosvásárhelyen és jelképesen átadta a korszerű EEG gépet, elmondta, sajnálatos módon nemcsak nálunk, de Európa-szerte még mindig szégyen társul az epilepsziához, ő a betegségek Hamupipőkéje.
– holott ez nem „megszállottság”, ahogy a középkorban hitték, nem is agyi fejletlenség, hanem egy betegség.
Florea Bogdan és Szatmári Szabolcs főorvosok
Fotó: Haáz Vince
Bogdan Florea beszélt arról is, hogy számtalan olyan eset van, amikor a szülők nem ismerik be, hogy gyermekeinek rohama volt, azt mondják, hogy „csak megszédült, elájult, semmi baja”. Pedig jó tudni, hogy minden esetben, amikor epilepsziára utaló jelek vannak – ájulás, érzékcsalódás, eszméletlen állapot, izomrángás –, orvoshoz kell fordulni, hogy felállíthassák a pontos diagnózist.
De előfordul, hogy a felnőttek sem beszélnek a betegségükről, mert félnek, hogy megbélyegzik őket, elveszítik munkahelyüket, hátrányba kerülnek.
amely segít megakadályozni vagy csökkenteni a rohamok számát, lehetőséget biztosítva a normális életre.
A professzor elmondta, ha valahol egy epilepsziás betegnek nagy rohama van, akkor a legfontosabb, amit mi tehetünk, hogy mellette maradunk. Az eszméletvesztéssel, idegrángással járó roham másfél-két percet tart, és az érintett utána még akár fél óráig is szédült, zavart lehet. Ha a betegnek van szemüvege, akkor azt vegyük le, oldjuk meg az övét, nyakkendőjét, ha visel.
Fontos tudnivaló, hogy az epilepsziás beteget egy nagyobb roham után nem kell kórházba szállítani, hazatérhet otthonába. Akkor szükséges mentőt hívni, ha valakinek egymás után több rohama van, vagy ha nincs még diagnózisa. Kezelés alatt levő betegnek is lehet rohama.
Szatmári Szabolcs neurológus, egyetemi oktató, a marosvásárhelyi II. számú Neurológiai Klinika (a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház alegysége) vezetője elmondta, hogy a Lions klubtól kapott és már beüzemelt EEG azért fontos, mert összetett és alapos vizsgálatokat is el tudnak végezni, olyanokat, amelyeket eddig még nem.
Mindez hozzájárul ahhoz, hogy pontos diagnózist tudjanak felállítani.
Szatmári Szabolcs szerint nagy előrelépés az új EEG
Fotó: Haáz Vince
Ráadásul az új gép össze vannak kötve az ország és a világ különböző részein létező, epilepsziát diagnosztizáló központokkal, így a távolban élő és dolgozó szakemberek is segíteni tudnak a diagnózisban, sőt akár a kezelésben is. Hiszen sokféle epilepszia és többféle gyógyszer van, és minden páciens esetében meg kell találni a megfelelő készítményt, valamint a megfelelő dózist.
A telemedicina segítségével több szakember is hozzáférhet az EEG-vizsgálat eredményéhez
Fotó: Haáz Vince
A készülék segítségével olyan alapos vizsgálatot tudnak végezni, amiért eddig Kolozsvárra vagy Bukarestbe küldték az érintett személyt.
A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nyolc évvel ezelőtt az Olvass fel, Marosvásárhely! elnevezésű rendezvénnyel kezdődött el az, amit ma Kultúra hetének neveznek itt. A Studium–Prospero Alapítvány ezúttal egyhetes programmal ünnepli a román és a magyar kultúra napját Marosvásárhelyen.
A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ hétfő este arról számolt be a sajtónak, hogy 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC).
Csíkba még nem érkezett meg az igazi hideg, Háromszékre viszont annál inkább: Bodzafordulón és a Lakóca-tetőn mínusz 15 Celsius-fok alá esett a hőmérséklet.
Áramszünet miatt nem fog működni a személyi igazolványokat kiállító rendszer Székelyudvarhelyen csütörtökön, így akinek aznapra szól az időpontja, újra kell foglalnia – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
Mindenki, aki mezőgazdasági területtel, illetve állatállománnyal rendelkezik, köteles a következő időszakban nyilatkozat alapján bejelenteni az adatait a mezőgazdasági nyilvántartóba – olvasható Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
Lakóház gyulladt ki Nyárádszeredában, három embert kellett kimenekíteni a lángoló épületből kedden reggel.
Egy tűzcsap javítási munkálatai miatt fog szünetelni az ivóvíz-szolgáltatás kedden reggel kilenc és délelőtt tizenegy óra között több székelyudvarhelyi utcában – közli a helyi polgármesteri hivatal.
Igaz, hogy túlzsúfoltak a fogyatékkal élő gyerekeket gondozó marosvásárhelyi központok, de mindenkit megfelelően ellátnak – nyilatkozták az illetékesek, miután egy jogvédő szervezet azt állította, hogy a gyermekek élete, egészsége veszélyben van.
Megújulhat a Virág negyed déli része és a Forradalom negyed öt tömbháza is – többek között ezekről a témákról volt szó a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfőn tartott ülésén.
szóljon hozzá!