Ebbe a székbe ülhetnek be a páciensek, akik vizsgálatra érkeznek
Fotó: Haáz Vince
Kétszer annyi az epilepsziás beteg, mint amennyi a nyilvántartásokban szerepel. Mindez azért van, mert sokan szégyellik a betegséget, és nem kezeltetik magukat – mondta Florea Bogdan kolozsvári professzor Marosvásárhelyen, amikor jelképesen átadott a helyi neurológiai klinikának egy 25 ezer euró értékű elektroenkefalográfot (EEG). Ez lehetővé teszi, hogy alapos vizsgálatokat végezzenek Vásárhelyen is a betegeken, és ne kelljen őket Kolozsvárra vagy Bukarestbe küldeni.
2024. február 19., 18:512024. február 19., 18:51
2024. február 20., 08:152024. február 20., 08:15
Az epilepszia az agy működési zavara, és az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható. A gyógyszeres kezelések célja, hogy megakadályozzák a rohamokat. Romániában jelenleg nincs pontos kimutatás, hogy hány epilepsziás beteg van, a hivatalos nyilvántartásokban 120-130 ezer szerepel, de a szakorvosok szerint a betegek száma 300 ezerre is tehető. Az epilepszia bármely életkorban előfordulhat.
Florea Bogdan kolozsvári professzor, aki az önkéntes alapon szerveződő közösség, a Lions klub képviseletében járt hétfőn Marosvásárhelyen és jelképesen átadta a korszerű EEG gépet, elmondta, sajnálatos módon nemcsak nálunk, de Európa-szerte még mindig szégyen társul az epilepsziához, ő a betegségek Hamupipőkéje.
– holott ez nem „megszállottság”, ahogy a középkorban hitték, nem is agyi fejletlenség, hanem egy betegség.
Florea Bogdan és Szatmári Szabolcs főorvosok
Fotó: Haáz Vince
Bogdan Florea beszélt arról is, hogy számtalan olyan eset van, amikor a szülők nem ismerik be, hogy gyermekeinek rohama volt, azt mondják, hogy „csak megszédült, elájult, semmi baja”. Pedig jó tudni, hogy minden esetben, amikor epilepsziára utaló jelek vannak – ájulás, érzékcsalódás, eszméletlen állapot, izomrángás –, orvoshoz kell fordulni, hogy felállíthassák a pontos diagnózist.
De előfordul, hogy a felnőttek sem beszélnek a betegségükről, mert félnek, hogy megbélyegzik őket, elveszítik munkahelyüket, hátrányba kerülnek.
amely segít megakadályozni vagy csökkenteni a rohamok számát, lehetőséget biztosítva a normális életre.
A professzor elmondta, ha valahol egy epilepsziás betegnek nagy rohama van, akkor a legfontosabb, amit mi tehetünk, hogy mellette maradunk. Az eszméletvesztéssel, idegrángással járó roham másfél-két percet tart, és az érintett utána még akár fél óráig is szédült, zavart lehet. Ha a betegnek van szemüvege, akkor azt vegyük le, oldjuk meg az övét, nyakkendőjét, ha visel.
Fontos tudnivaló, hogy az epilepsziás beteget egy nagyobb roham után nem kell kórházba szállítani, hazatérhet otthonába. Akkor szükséges mentőt hívni, ha valakinek egymás után több rohama van, vagy ha nincs még diagnózisa. Kezelés alatt levő betegnek is lehet rohama.
Szatmári Szabolcs neurológus, egyetemi oktató, a marosvásárhelyi II. számú Neurológiai Klinika (a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház alegysége) vezetője elmondta, hogy a Lions klubtól kapott és már beüzemelt EEG azért fontos, mert összetett és alapos vizsgálatokat is el tudnak végezni, olyanokat, amelyeket eddig még nem.
Mindez hozzájárul ahhoz, hogy pontos diagnózist tudjanak felállítani.
Szatmári Szabolcs szerint nagy előrelépés az új EEG
Fotó: Haáz Vince
Ráadásul az új gép össze vannak kötve az ország és a világ különböző részein létező, epilepsziát diagnosztizáló központokkal, így a távolban élő és dolgozó szakemberek is segíteni tudnak a diagnózisban, sőt akár a kezelésben is. Hiszen sokféle epilepszia és többféle gyógyszer van, és minden páciens esetében meg kell találni a megfelelő készítményt, valamint a megfelelő dózist.
A telemedicina segítségével több szakember is hozzáférhet az EEG-vizsgálat eredményéhez
Fotó: Haáz Vince
A készülék segítségével olyan alapos vizsgálatot tudnak végezni, amiért eddig Kolozsvárra vagy Bukarestbe küldték az érintett személyt.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!