Leginkább az a gyermek bukik meg, aki semmilyen érdeklődést nem mutat az iskola iránt. Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Bár a buktatás nem gyakori, mégis része az oktatási gyakorlatnak – amolyan legvégső eszközként. Főként azoknak a diákoknak kell bukás miatt évet ismételniük, akik szociálisan is hátrányos körülmények között élnek, és családjuk sem támogatja a tanulásban őket.
2022. február 26., 20:002022. február 26., 20:00
„A pedagógiai gyakorlatban az évismétlés szerepel mint javasolható eljárás a tanuló megfelelőbb felzárkóztatására, és szándékosan nem használtam a buktatás kifejezést, mert ahhoz negatív kép társul. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy a buktatással nem javítunk a gyermek helyzetén” – mondta Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) szakmai alelnöke, hozzátéve, hogy a pedagógusok rendelkezésére ezen kívül számos más módszer áll arra, hogy a gyermeket a képességeihez mérten oktassák és értékeljék. Ilyenek lehetnek többek között különböző felzárkóztató vagy elmélyítő tevékenységek, differenciált egyéni vagy csoportos fejlesztések, készségalapú foglalkozások. Ugyanakkor
Mivel minden gyermek más, ezért ugyanannyira lehetne normális az, hogy valaki évismétlésre szorul, mint az, aki egy év alatt két tanévet is el tud végezni.
A szakember ugyanakkor kifejtette, mivel az összegző értékelés – és így a jegyadás – vált a romániai közoktatás alapjává, ez egyfajta „fűnyíró effektust” vonzott maga után. Azaz, egy mércével mérnek mindenkit,
míg a hátrányos helyzetű, tanulási nehézségekkel küzdő, speciális nevelési igényű gyermekek a rangsor aljára, akik állandó kudarccal szembesülnek. „Holott a stressz, a kudarcélmény elkerülhető volna, ha a hangsúlyt a formatív értékelésre helyeznék, vagyis a gyermekeket saját magukhoz mérten, differenciáltan értékelnék, a mérésnek tanulástámogató funkciója lenne” – jegyezte meg. Mint fogalmazott, a jelenlegi oktatási rendszer nem gyermekközpontú, inkább értékelés és vizsgaközpontú, így sok stresszt, szorongást tud generálni úgy a tanulóknak, mint a pedagógusoknak.
– fejtette ki. A téma kapcsán a finnországi oktatási rendszert hozta fel követendő példának, hiszen ott nincs záróvizsga, a továbbtanulást a pályaorientációval vagy interjúalapú, nem formális felvételi eljárással szervezik, így a diákok azt az pályát, azt az iskolát tudják választani, amelyik a legközelebb áll hozzájuk és a képességeikhez.
Libik Győző, a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre a téma kapcsán elmondta, csak azokat a tanulókat buktatják meg, akik nem mutatnak hajlandóságot, nem tesznek egy apró erőfeszítést sem a tanulásra többszöri segítségnyújtás után sem. Hiszen a pótvizsgán is behozhatják a lemaradást, felzárkózhatnak, aki tanul, az átmenő jegyet kap.
– jegyezte meg. Hozzátette, voltak, akik felzárkóztak végül, sikerült elvégezniük az iskolát és szakember vált belőlük. A jogszabályok szerint egyébként másodikos korig nem lehet buktatni a kisiskolást, de harmadik osztálytól fölfele már igen. László Károly, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója megerősítette azt, amit Ferencz Salamon Alpár nyilatkozott: leginkább a szegényebb vagy elvált családokból kerülnek ki az évismétlők. „Nem gyakori az iskolánkban, 4-5 évente akad egy évismétlő gyermek, viszont ennél jóval többször előfordul, hogy az első félévben bukásra állnak, de összeszedik magukat és a második félévben kijavítják” – magyarázta. Szerinte az évismétlés nyomot hagy a gyermekben, ezért fontosabb a felzárkóztatásuk.
– mondta.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
szóljon hozzá!