Fotó: Kristo Robert
A Hargita Megyei Kórház könyvtártermében kedden, május 11-én délelőtt dr. Novoth Béla, a magyarországi Heim Pál Gyermekkórház traumatológusa a csíkszeredai megyei kórháznak ünnepélyesen értékes műtéti eszközöket adományozott. A hiánypótló felszerelést dr. Kraft Zsolt ortopéd főorvos vette át.
2010. május 11., 14:132010. május 11., 14:13
Fotó: Kristo Robert
Az eseményen Molnár Márta, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) irodavezetője köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta: szolgálatuk igyekszik sokat segíteni a szakembereknek, hogy azok zökkenőmentesen tudják végezni munkájukat itt Csíkszeredában is.
Ezt követően Novoth Béla sebész röviden ismertette azt az új műtéti eljárását, amelynek alkalmazásakor a sérült gyermekek a második napon felállhatnak, a negyedik napon pedig önállóan járhatnak, és nincs szükségük gipsz rögzítésre. „A csíkszeredai kórházba kerülő gyermekek is részesüljenek ebben az áldásban” – mondta Novoth Béla sebész, majd átadta az új műtéti eljáráshoz szükséges titán sín behelyező és kivevő készletet, valamint ajándékképpen egy gyermektraumatológiai szakkönyvet is mellékelt.
Kraft Zsolt ortopéd főorvos megköszönte az értékes felszerelést, és röviden beszámolt a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Hargita Megyei Kórház húsz éves, eredményes kapcsolatáról. Elmondta: a két évtized alatt rengeteg gyermeket sikerült kijuttatni Magyarországra kezelésre, műtétre, amire itt nem volt lehetőség. Az NGYSZ önkéntes orvosai évente kétszer utaznak Hargita megyébe, ahol kórházakban, óvodákban szűrik, vizsgálják és gyógykezelik a rászoruló gyermekeket. Ezen kívül gyógyszerekkel, gyógyászati segédeszközökkel, illetve szakmai továbbképzéssel segítik az intézeteket.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.