Értékes és hiánypótló könyvsorozatot adományozott a magyar kormány a külhoni magyar közintézmények számára: Borovszky Samu Magyarország Vármegyéi és városai című, 26 kötetes monográfiasorozatának hasonmását számos Hargita megyei kulturális és oktatási intézmény, illetve önkormányzat kapta meg.
2019. augusztus 02., 16:302019. augusztus 02., 16:30
Fotó: Gábos Albin
Értékes és hiánypótló könyvsorozatot adományozott a magyar kormány a külhoni magyar közintézmények számára: Borovszky Samu Magyarország Vármegyéi és városai című, 26 kötetes monográfiasorozatának hasonmását számos Hargita megyei kulturális és oktatási intézmény, illetve önkormányzat kapta meg.
2019. augusztus 02., 16:302019. augusztus 02., 16:30
Fotó: Gábos Albin
Ünnepélyes keretek között adták át péntek délelőtt a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében
A 26 kötetes monográfiasorozat hasonmását a Magyar Kormány megbízásából – a Külgazdasági és Külügyminisztérium közreműködésével – a Méry Ratio Kiadó jelentette meg.
Az eseményen Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője elmondta:
Fotó: Gábos Albin
A főkonzul az eredeti könyvsorozatról is beszélt: emlékeztetett, hogy az első kötet 1986-ban jelent meg, és akkor még az volt a terv, hogy az összes vármegyéről és a nagyobb városokról is születni fog egy-egy monográfia, az első világháború 1914-es kitörése azonban véget vetett ennek a kezdeményezésnek. A sorozat megszakadt, addig
A főkonzul a szerkesztő önmeghatározását is idézte, amely szerint a sorozat a magyar korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája.
Fotó: Gábos Albin
„Egy sorozat értéke mintegy félmillió forint, ennél azonban sokkal fontosabb az eszei és tudományos értéke. Úgy gondolta a magyar kormány, és ezzel én is egyet tudok érteni, hogy a nyomtatott könyv olvasása, lapozása másfajta elmélyülést ad, ami nélkülözhetetlen a valós megismeréshez.
– hangsúlyozta a főkonzul.
Fotó: Gábos Albin
A továbbiakban Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere mondott köszönetet az értékes adományért. „Fontos, hogy a felelős magyar kormány ebben a formában is segít, támogat bennünket és hozzájárul ahhoz, hogy az érdeklődő közönség tanulmányozhassa ezt a csodálatos kiadványt.
– húzta alá Ráduly.
Roth András Lajos történész, könyvtáros az ünnepségen arról is beszélt, hogy kik tudják majd hasznosítani a kiadványokat. Mint mondta, elsősorban az oktatási intézmények, a magyar- és történelemtanárok, a művészettörténészek, de emellett mindazok, akik érdeklődnek a magyar kultúra és történelem iránt.
Fotó: Gábos Albin
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
Állásfoglalást tett közzé a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete, amelyben a terjedő magyarellenességgel szembeni fellépésre szólítanak fel.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés áldozatának minden kétséget kizáró azonosítása érdekében továbbra is a DNS-vizsgálat eredményeire várnak. A nyomozás folytatódik, egyelőre nem jutottak el a vádemelésig.
szóljon hozzá!